Televize si 11. září připomenou dokumentem i skvělým bijákem

  12:40aktualizováno  12:40
Před deseti lety se doslova celý svět zastavil a nevěřícně hleděl na Spojené státy americké. Teroristické útoky ve svých programech reflektují i české televizní stanice. ČT2, Nova, Nova Cinema a Prima.

Z filmu Let číslo 93 | foto: © Universal Pictures / CSFD.cz

Konspirační teorie o 11. září 2001

20:30 - ČT 2 - Dokument

Investigativní dokument BBC pátrající po tajemném pozadí útoku na newyorská Světové obchodní centrum. Konspirativní teorie shromáždily desítky informací, které s patřičným výkladem vedly k závěrům o pojistných podvodech, tajných řízených demolicích budovy č. 7, což vše vedlo k vládnímu spiknutí a válce v Iráku a Afghánistánu. Na internetu zhlédly filmy typu Loose Change stamiliony lidí. Teoretici spiknutí upozorňovali především na to, že v budově číslo 7 byla tajná pracoviště CIA, odkud prý byl celý útok na New York řízen, a proto musela být budova zničena také. Upozorňovali také na to, že pouhé dva měsíce před útokem si realitní magnát a majitel dvojčat Larry Silverstein nechal budovy pojistit proti teroristickým útokům na 3,5 miliardy dolarů. Tým autorů dokumentu rozebírá krok za krokem spletitý vývoj událostí a přináší nová svědectví.

World Trade Center

20:00 - Nova Cinema

Je ráno 11. září 2001 a policista John McLoughlin nastupuje do služby. Marně však tentokrát doufá, že bude klidná. V 8:46 narazí do Světového obchodního centra Boeing 767 a to, co se zpočátku zdálo jako tragická nehoda, se v 9:02, kdy do druhé budovy centra narazí další unesené letadlo, změní v děsivé poznání, že jde o teroristický útok.

World Trade Center
World Trade Center
Nicolas Cage ve filmu World Trade Center (2006)

Hlavní roli ve filmu World Trade Center ztvárnil Nicolas Cage.

Policisté vyrážejí na pomoc, když však vniknou do hořící budovy, ta se zhroutí. Většina lidí zahyne, ale John a jeho mladý kolega Will přežijí, uvězněni pod tunami trosek. V hlavní roli uvidíte Nicolase Cage.

11. září - Když spadly věže

16:00 - Nova - Dokument

11. září 2001 – Den teroristického útoku na Světové obchodní centrum v New Yorku provázelo nepředstavitelné citové vypětí obětí i těch, kdo přežili. Strhující vyprávění pozůstalých a zasahujících hasičů v americkém dokumentu.

Let číslo 93

22:05 - Prima

11. září 2001 nastupuje do letadla United Airlines v Newarku třicet sedm pasažérů a sedmičlenná posádka. Kvůli hustému leteckému provozu má let United 93 z Newarku do Los Angeles při startu zpoždění. Ve středisku řízení letového provozu mezitím dispečeři zachytí hlášení letu American 11 z Bostonu do Los Angeles. Hlas cizince oznamuje, že mají letadlo v moci a že se vracejí na letiště. Do střediska se dovolá i letuška z American 11. Letadlo bylo uneseno a několik lidí pobodáno útočníky. Let náhle změní letovou hladinu a jeho signál se letovému provozu ztratí nad Manhattanem. Dispečeři z newyorského střediska vidí okny na vlastní oči kouř nad Světovým obchodním centrem.

Let číslo 93
Let číslo 93
Fotografie z filmu Let číslo 93 (2006)

Let číslo 93 je patrně nejlepším filmovým počinem, který mapuje 11. září.

Letovému provozu se také přestane ozývat United 175. Za nějaký čas se letadlo objeví na radarech. Signál zmizí a dispečeři jsou očitými svědky druhého nárazu letadla do Světového obchodního centra. Letový provoz zruší v New Yorku všechna přistání i průlety letadel…V Indianopolisu letový provoz ztratí signál letu American 77 z Washingtonu do Los Angeles. Toto letadlo narazí do Pentagonu. Newyorské středisko letového provozu zruší všechny domácí i mezinárodní lety a vzdušný prostor USA je uzavřen. Piloti United 93 dostanou zprávu o útocích a doporučení, aby nikoho nepouštěli do kokpitu. Jeden z arabských teroristů, kteří jsou na palubě, odchází s příručním zavazadlem na WC, opásá se tam falešnou výbušninou a vrací se na místo. Další přepadne letušku a donutí ji, aby je vpustila do kokpitu. Teroristé piloty zabijí a ujmou se řízení letadla. Dozvědí se, že jejich kolegům se útoky zdařily.

Z filmu Let číslo 93 (2006)

Snímek vysíláí Prima ve 22:05.

Pasažéry zaženou do zadní části letadla – ti si uvědomí, že jde o sebevražednou misi, a snaží se o únosu telefonicky informovat zemi. Když se dozvědí o útocích na Světové obchodní centrum a Pentagon, loučí se telefonicky se svými nejbližšími. United 93 se blíží k Washingtonu a začíná klesat.

Autor:
  • Nejčtenější

Ondřej Vetchý posílí Cimrmany, ač ho po škole nejprve jako herce zapudili

Do své 52. sezony vstoupilo Divadlo Járy Cimrmana po smutném létě, kdy brzy po sobě odešly jeho dvě výrazné tváře. I...

PRVNÍ DOJMY: Křepčení na hrobě, nebo pocta? StarDance začala Gottem

Muselo to být ošemetné rozhodování. Totiž jestli první díl StarDance, který náhodou vyšel na den státního smutku,...

Vivat Vlasta! Do „života čtvrtého“ vyprovodil Chramostovou dlouhý potlesk

Státní hymna a dlouhotrvající potlesk v zaplněném Národním divadle vyprovodily zesnulou herečku Vlastu Chramostovou....

RECENZE: Eurokriminálka Princip slasti. Cestopis zabírá líp než vražda

Části ženských těl poházené po třech městech mají účel i efekt. Horší je, že vyšetřovatelé z daných zemí se v...

RECENZE: Angelina Jolie a Michelle Pfeifferová vedou Hru o trůny tchyní

Pět let po prvním snímku se Angelina Jolie a Elle Fanningová vracejí do rolí kouzelné vládkyně temných blat a její...

Premium

Konec dovolených u Mrtvého moře? Závrtů přibývá, turistům hrozí nebezpečí

Mrtvé moře vysychá a­ dává o­ tom svému okolí dost razantně vědět. Zvyšuje se počet míst, kam už lidé nesmějí. Kde byla...

Premium

Havel byl z jiného těsta, vzpomíná v rozhovoru exprezident Klaus

Jeden z hlavních aktérů polistopadového vývoje Václav Klaus starší hovořil pro LN o nepochopení kuponové privatizace i...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

VIDEO: Tak se tu tři dny zabíjelo, ukáže na festivalu Hotel Mumbai

V roce 2008 rozpoutala v Bombaji skupina deseti pákistánských teroristů rozsáhlý masakr cílený na turisticky atraktivní...

VIDEO: Taková nevšední rodinka. Co ukázal deník Kučery s Chytilovou

Třiadvacátý festival dokumentů Ji.hlava zahájí ve čtvrtek premiéra filmu Jaroslav Kučera Deník, pocta kameramanu...

Zubař, šaman, profesor. V Božském hlasu líčí, jak je ovlivnil Karel Gott

Režisér Filip Remunda do připravovaného dokumentu Božský hlas hledá lidi z Česka a Slovenska, kterým hlas Karla Gotta...

RECENZE: Angelina Jolie a Michelle Pfeifferová vedou Hru o trůny tchyní

Pět let po prvním snímku se Angelina Jolie a Elle Fanningová vracejí do rolí kouzelné vládkyně temných blat a její...

Najdete na iDNES.cz