Hrdinka filmu Lassie se vrací | foto: Bontonfilm

Šumavský návrat psí ikony. Jak Lassie zachraňovala děti z Lužnice

  • 15
Má hvězdu na hollywoodském chodníku slávy, poštovní známku a nespočet verzí. Nyní se však poprvé psí hrdinka Lassie proháněla Šumavou. Německé zpracování legendárního příběhu Lassie se vrací, které jde do kin, nese výraznou českou stopu.

Celé produkce se účastnil tuzemský štáb a loňské léto strávil zčásti na jihu Čech. „Pro zdejší natáčení jsme měli hlavní tábor ve škole ve Vlachově Březí, zahrály si i místní děti,“ potvrdil Petr Bílek ze společnosti Mia Film. 

Tým natáčel rovněž v Třeboni, Prachaticích nebo Sušici, výraznou roli má exteriér sklářské huti v Anníně nebo jez na Lužnici u jihočeské Majdaleny, kde se odehrávají dramatické obrazy z finále filmu. 

Právě pro scény v řece musela produkce vedle tří psů, kteří se v roli Lassie střídali, sehnat ještě čtvrtého – čestnou výjimku mezi koliemi, které se prý jinak s vodou příliš nepřátelí. Jenže podle scénáře má zachraňovat tonoucí děti.

„Původně jsme chtěli točit v Bavorském lese, ale pak jsme se rozhodli pro Šumavu, kde je krajina také moc pěkná,“ říká režisér snímku Hanno Olderdissen. „Nalezli jsme tam nádherné, málo osídlené prostředí a obce se spoustou šarmu. Vizuálně se to opravdu vydařilo,“ pochvaluje si zejména dochované sklářské provozy, které si zahrály sklárnu hraběte von Sprengela.

Příběh, ve kterém se Lassie vrací za svým původním pánem přes celou zemi, znamenal v německé verzi putování od Severního moře až na šumavské pomezí, od pláží po horské masivy. Ale ještě dávno předtím, půldruhého roku před startem natáčení, se musela najít titulní hvězda, konkrétně tři mladé kolie, které vzhledově přicházely v úvahu. 

„Jsou to americké kolie, což bylo velmi důležité, protože bílou skvrnkou na hlavě odpovídají naší představě Lassie,“ shrnuli tvůrci. Že fenku představují psi, jmenovitě Bandit, Bailey a Buddy, má podle filmařů svou tradici už v minulých verzích, samci totiž díky hustší srsti vypadají na plátně atraktivněji.

Díky zrození legendy se však stávalo, že si lidé pletli pohádku s realitou. Když ve 40. letech minulého století běžely v kinech první úspěšné snímky s Lassie, stoupl jen ve Spojených státech počet registrovaných kolií ze tří tisíc na více než osmnáct tisíc. Jenže jejich majitelé pak zjišťovali, že roztomilé kousky, které viděli na plátně, nejsou jejich netrénovaným mazlíčkům zrovna vlastní.

Původní povídka o Lassie, kterou napsal Eric Knight, vyvolala u čtenářů listu Saturday Evening Post tak velkou odezvu, že si nakladatelství Winston ihned rezervovalo práva na případný román. Autor jej napsal v roce 1939, vydal o rok později a kniha se stala okamžitě bestsellerem přeloženým do čtyřiadvaceti jazyků. Filmová práva získala společnost Metro–Goldwyn–Mayer, která na představitelku Lassie uspořádala neúspěšný konkurz; nakonec se prosadil pes, jehož majitel si vyjednal s producenty týdenní honorář ve výši 250 dolarů. 

Pro srovnání, tehdy desetiletá Elizabeth Taylorová dostávala za roli Priscilly pouze sto dolarů týdně. Po úspěšné premiéře následovaly ještě čtyři filmy, seriál a během let další předělávky či variace dojemné historky o psí věrnosti. Americký filmový magazín Variety zařadil Lassie jako jediné zvíře na žebříček stovky největších popkulturních ikon všech dob.

Nejnovější Lassie, která se proháněla Šumavou, se natáčela od konce loňského května a během čtyřiceti dní musela často měnit plán. „Nejprve jsme točili s dětmi, protože smí pracovat jen omezený počet hodin denně. Až potom následovaly scény, v nichž účinkovali dospělí herci nebo psi,“ vysvětlil režisér.

A nakonec se krátce po německé premiéře, kterou film Lassie se vrací absolvoval koncem února, musel kvůli koronaviru stáhnout z kin. Teprve nyní se vrací doopravdy a přímo na místo činu.