Jeden svět ocenil film o brazilském soudu

  17:45aktualizováno  17:45
Hlavní cenu za nejlepší film festivalu dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět získal snímek brazilské režisérky Marie Ramosové U soudu.

U soudu (snímek z filmu) | foto: Jeden svět

Cenu za nejlepší režii přiřkla hlavní porota přehlídky filmu čínského režiséra Čao Lianga Zločin a trest a rozhodla se udělit i zvláštní uznání snímku Pavla Kouteckého a Miroslava Janka Občan Havel. Cenu Rudolfa Vrby získal snímek Kauza Litviněnko ruského režiséra Andreje Někrasova. Sdělil to dnes Filip Šebek z pořádající organizace Člověk v tísni.

Ceny budou předány ve čtvrtek večer na slavnostním zakončení pražské části festivalu. Vítězné snímky budou také ještě stejný večer promítnuty - film U soudu v kině Lucerna, snímky Kauza Litviněnko a Zločin a trest v kině Světozor, Občan Havel pak ve Francouzském institutu. Ve Světozoru diváci uvidí i snímek Dopis Anně, který již v neděli získal Zvláštní cenu za film, jenž výjimečným způsobem přispívá k ochraně lidských práv.

Snímek U soudu nabízí pohled na prostředí soudu pro mladistvé v Brazílii. "Ryzí a intimní nálada scén a silné příběhy dokážou diváka přiblížit hlavním hrdinům a umožnit mu vidět je jako lidské bytosti. Režisérka volí jasný způsob vyjadřování, minimalistickým přístupem dosahuje maximálních výsledků, a bere tak diváka na vskutku pozoruhodnou cestu," uvedla hlavní porota v odůvodnění, proč cenu získal tento snímek.

Cenu za nejlepší režii si vysloužil režisér Čao Liang za snímek Zločin a trest. "Opakováním motivů obrací režisér pozornost (diváků) na detaily, a umožňuje jim tak zcela ojedinělým způsobem pochopit onu někdy až absurdní složitost a krutost současné Číny," uvedla mimo jiné hlavní porota s tím, že Zločin a trest přináší "odvážný, osobitý a provokativní pohled na realitu".

Zvláštní uznání obdržel snímek Občan Havel, který za tragicky zesnulého Pavla Kouteckého dokončil Miroslav Janek. "Domníváme se, že snímek Občan Havel je velmi zábavný a že se jedná o kultovní film, jenž se na mnoho let stane jakousi univerzální klasikou. Jedinečná možnost sledovat každodenní život prezidenta přináší výjimečně silný, intimní pohled na život a dobu Václava Havla," míní porota.

Cenu Rudolfa Vrby získává nejlepší film v kategorii Máte právo vědět. Porota udělující tuto cenu je záměrně složena nikoli z filmařů, ale z jednotlivců, kteří se angažují na poli obrany lidských práv.

Ocenila snímek Kauza Litviněnko, a to pro to, "že odkrývá skrytou tvář diktatury v Rusku, a pro výjimečný, odvážný a atraktivní způsob podání příběhu nepohodlné
osoby, kterou diktátorský režim zavraždil". Alexej Litviněnko, bývalý agent ruských tajných služeb, byl předloni na podzim v Londýně otráven radioaktivním poloniem 210.

Porota Rudolfa Vrby se dále rozhodla udělit zvláštní uznání snímku Džihádem za lásku. V soutěžní kategorii krátkých forem, která zahrnuje kromě dokumentů i experimentální a animované filmy s tematikou lidských práv v délce do 35 minut, byla Cena primátora hlavního města Prahy udělena režisérce Ditte Haarlovové-Johnsenové za snímek Jeden den. Porota udělí také zvláštní uznání kultivovaně komponovanému podobenství Poprvé polského režiséra Marcina Sautera.

Cenu Českého rozhlasu za kreativní použití hudby a zvuku v dokumentárním filmu, o níž tradičně rozhoduje porota složená z pracovníků ČRo, získal německý snímek Tváře režiséra Holgera Ernsta.

Již dříve byl zveřejněn vítěz Zvláštní ceny za film, který výjimečným způsobem přispívá k ochraně lidských práv. Tuto cenu uděluje každoročně speciální porota pod čestným předsednictvím Václava Havla. Letos ji získal snímek švýcarského režiséra Erica Bergkrauta Dopis Anně, který je portrétem zavražděné ruské novinářky a bojovnice za lidská práva Anny Politkovské.

Autoři: ,
  • Nejčtenější

ANKETA: Jaký byl největší hit od revoluce? Zvolte hit třiceti let svobody

Revoluce roku 1989 přinesla umělcům možnost konečně svobodně tvořit. Dramaturgové hudební stanice Óčko STAR vybrali ve...

RECENZE: Komedie Ženská na vrcholu předvádí, jak ukrást velrybě legraci

Proti současné domácí epidemii romantických komedií už by se mělo v Česku očkovat. Nejnověji divákovu odolnost prověří...

Štědrý večer přinese na ČT novou pohádku Princezna a půl království

Podle tradice připravila Česká televize pro každý ze tří vánočních dní novou pohádku. Na Štědrý večer se představí...

KOMENTÁŘ: Ani Terminátor, ani Rambo. Legendy vydrží jen jednu generaci

Kdykoli kdekoli vyhoří jasný papírový favorit, strhne se pozdvižení. Ale že by se něco takového mohlo přihodit...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Odlišné názory dnes někteří označují za fake news, řekl Vašut v Rozstřelu

Ve čtvrtek do kin vstoupí snímek Jonáše Karáska, který na filmová plátna přináší největší vzpouru ve vězeňské historii...

Premium

Konzumace jídla několikrát denně je klišé, tvrdí výživový poradce Fořt

Napsal více než dvacet knih o zdravém životním stylu a boji s obezitou. Petr Fořt tvrdí, že žádný obecně platný návod...

Premium

Test celoročních pneumatik. Jak si vedou za sucha, za mokra a na sněhu

K celoročním pneumatikám výrobci přistupovali po dlouhá léta macešsky. Konečně se však vrátily do jejich přízně....

Premium

Pes celý život čeká na to, až ho někdo sprdne, říká veterinář

Do své ordinace v centru Prahy dochází den co den už 22 let, aby znovu na nohy postavil čtyřnohé domácí mazlíčky. „I...

  • Další z rubriky
Premium

Hubač: tvůrce velkých příběhů na plátně i prknech seriály neměl rád

S Jaroslavem Dietlem patřili mezi naše nejznámější scenáristy. Vytvořil série Tři chlapi v chalupě, Dobrá Voda či...

RECENZE: Nejlepší film k výročí? Jak Fany a pes bourali železnou oponu

Animovaný film Fany a pes vstupuje do kin právě v sobotu 9. listopadu, přesně třicet let po pádu Berlínské zdi, o němž...

VIDEO: V prázdném křesle někdo sedí. Znovu přízračný Neviditelný

Znovu bude děsit hororová sci-fi vyprávějící o lékaři, který stvořil sérum neviditelnosti. Nový přepis předlohy H. G....

Do filmu o svém otci Karlu Svobodovi stihl ještě natočit Karla Gotta

Režisér Petr Klein Svoboda dokončuje unikátní dokument o svém otci, hudebním skladateli Karlu Svobodovi, který začal...

PRÁZDNÁ NÁRUČ: Kde vzít sílu a nezbláznit se?
PRÁZDNÁ NÁRUČ: Kde vzít sílu a nezbláznit se?

S někým se život nemazlí a naděluje mu ránu za ranou. Mezi ty „vyvolené“ se řadím i já. Nepíši to kvůli lítosti, ale spíš se potřebuji vypsat, dostat to ze sebe.

Najdete na iDNES.cz