Film Hranice (v originále Zielona granica) v sobotu získal Zvláštní cenu poroty na filmovém festivalu v Benátkách, kde se účastnil hlavní soutěže. Uznávaná polská režisérka Hollandová v děkovném projevu připomněla desetitisíce migrantů, kteří v uplynulých letech zemřeli ve snaze dostat se do Evropy. „Byla to povinnost, museli jsme ho (film) udělat,“ řekla Hollandová. Sošku věnovala aktivistům, kteří na polsko-běloruské hranici pomáhají běžencům.
Kromě této ceny byly režisérce a celému týmu uděleny ještě čtyři další nestatutární ceny. Film vyvolal ostrou kritiku ze strany národních konzervativců vládnoucích v Polsku, ministr spravedlnosti Zbigniew Ziobro tento týden film přirovnal k nacistické propagandě.
Příprava filmu zahrnovala podle producentů stovky hodin analýz dokumentů, rozhovorů s utečenci, pohraničníky, místními obyvateli, aktivisty a odborníky. K autenticitě filmu prý přispívá i skutečnost, že nejen dětští i dospělí herci mají vlastní zkušenost s útěkem ze své domoviny.
Migrační krize na polsko-běloruské hranici eskalovala na podzim a začátkem zimy 2021, kdy tam živořily tisíce migrantů z krizových oblastí, kteří se snažili dostat do evropské sedmadvacítky. Podle Bruselu je tam posílala vláda běloruského prezidenta Alexandra Lukašenka, aby destabilizovala unii. Některé nevládní organizace tehdy vinily polské úřady a pohraničníky, že migranty násilím zatlačují zpět na běloruské území.
Snímek Agnieszky Hollandové vznikl s podporou českého Státního fondu kinematografie a v koprodukci České televize. Do českých kin se dostane 19. října.