Tim Burton se Zlatým lvem na festivalu v Benátkách - (5. září 2007)

Tim Burton se Zlatým lvem na festivalu v Benátkách - (5. září 2007) | foto: Reuters

Benátky uctily Burtona a našly Rybí kuskus

  • 1
Jako mávnutím kouzelného proutku se na 64. mezinárodním festivalu v Benátkách změnil favorit cen, jež budou vyhlášeny zítra. Sympatie diváků i kritiků, patřící dosud filmům Briana De Palmy a Kennetha Branagha, se přelily k francouzskému soutěžnímu dílu La Graine et le Mulet (Rybí kuskus).

Nevadilo ani, že třetí film tuniského rodáka Abdellatifa Kechiche trvá přes dvě a půl hodiny; tak strhující zážitek přineslo vyprávění ze všedního života arabské rodiny, usazené již v druhé generaci ve francouzském přístavním městě.

O islámu se nemluví
Její členové se nemusí potýkat s přímými projevy diskriminace. Šedesátiletý muž je propuštěn z práce v docích ne proto, že je Arab, ale protože nestačí požadovanému tempu. Ženy, vůdčí elementy rodiny, necítí potřebu nosit šátek, nikdo tu nemluví o islámu, všichni se cítí být Francouzi.

Nicméně jejich tradice rodinné soudržnosti a pospolitosti má silnější kořeny, takže se přes různé nevraživosti semknou, aby hrdinovi pomohli uskutečnit jeho sen: otevřít si restauraci na staré lodi.

Režisér vtahuje do jednotlivých scén tak sugestivně, až má divák pocit, že nahlíží klíčovou dírkou do života skutečné rodiny – s takovou samozřejmostí se chovají vesměs neherci, ať sedí u svátečního oběda nebo se častují výčitkami; nepůsobí vyspekulovaně ani uměle.

Jistě, některé scény jako břišní tanec v závěru se mohou zdát zbytečně dlouhé, ale celkový dojem to neovlivní. Navíc právě ona scéna, kdy mladičká dívka předvádí břišní tanec, aby v kritické chvíli pomohla přátelům, má mnohem silnější erotický náboj než veškeré názorné a do detailů provedené soulože, kterými se to letos v soutěžních filmech hemží.

Oproti očekávání vlažně byl přijat film Andrewa Dominika Zavraždění Jesse Jamese zbabělcem Robertem Fordem, a to přesto, že oba herci, Casey Affleck a Brad Pitt, který přijel i s Angelinou Jolie, dali svým rolím, co vyžadovaly.

Pocta pro Tima Burtona
Ještě rozporuplněji vyzněly dva filmy autorského stylu. Příběh Darjeeling Limited v režii Wese Andersona sice mnohé okouzlil absurditou situací, hudbou a vtipem rozhovorů tří bratrů putujících vlakem barvitou Indií, ale ctitelé realismu mu vytýkali povrchnost.

A snímek Todda Haynese I’m Not There inspirovaný proměnami Boba Dylana v průběhu půl století budil rozpaky tím, že obsadil šest herců do rolí fiktivních postav charakterizujících jednotlivé fáze vývoje Dylana coby muzikanta i občana. Navíc jedno z šesti hudebníkových "já" představuje žena, Cate Blanchettová. Oba filmy plné skvělé hudby míří do českých kin.

Benátky provází velká retrospektiva žánru spaghetti westernu, jejíž patron, kultovní režisér Quentin Tarantino, se nakonec nedostavil. Zato potěšil neméně kultovní herec Johnny Depp, který přijel předat čestného Zlatého lva za přínos kinematografii svému příteli a dvornímu režisérovi Timu Burtonovi.

"Doufám, že tím nekončí má kariéra," nechal se slyšet tvůrce Střihorukého Edwarda, Mrtvé nevěsty a dalších chytrých, moderních, často hororově laděných pohádek. Na důkaz Burton hned předvedl několikaminutovou ukázku své novinky Sweeney Todd, ve které samozřejmě hrají Depp a režisérova životní partnerka Helena Bonham Carterová.