Divadlo Járy Cimrmana baví diváky už 35 let

  • 4
Je tomu už 35 let, co Divadlo Járy Cimrmana odehrálo premiéru svého prvního představení Akt. Ta se konala 4. října 1967 v Malostranské besedě. U příležitosti tohoto výročí zde divadlo pořádá výstavu, jejíž vernisáž se uskutečnila 16. září a potrvá do 13. října. Nerozlučná dvojice Svěrák - Smoljak pro jubilejní sezonu napsali novou, již 14. hru, která nese název Afrika. Premiéra představení, ve kterém poprvé v historii divadla vystoupí živé zvíře, proběhne v den výročí souboru v Žižkovském divadle.

Výstava v Malostranské besedě, která vznikla ve spolupráci Divadla Járy Cimrmana, Divadelní agentury ECHO a Obecní galerie Beseda, připomíná putování odstrkovaného souboru po pražských scénách, premiéry cimrmanovských her, členy souboru, zajímavosti a vrcholné úspěchy Divadla Járy Cimrmana v uplynulých letech. Přímo osobnost Járy Cimrmana představuje "půda z Liptákovského domu", kde jsou vystaveny exponáty z jeho osobního i profesionálního života.

S Divadlem Járy Cimrmana je za pětatřicet let existence spojena řada herců, především Ladislav Smoljak a Zdeněk Svěrák, dále například Miloň Čepelka, Jan Hraběta, Jan Kašpar, Václav Kotek, Josef Koudelka, Jiří Menzel, František Petiška, Oldřich Unger, Karel Velebný, Jaroslav Vozáb či Jaroslav Weigel.

Při příležitosti otevření výstavy v Malostranské besedě jeden ze zakladatelů divadla Ladislav Smoljak řekl: "Divadlo máme rádi, protože se tam cítíme strašně dobře, jelikož jsme docela dobrá parta. I kdybychom neměli divadlo, většina z nás by se možná ráda setkávala po hospodách. A hlavně, to, co nás vzrušuje, těší a blaží, to je ono téměř každodenní setkávání s diváky, kteří nám vyjadřují své sympatie."

Jméno Járy Cimrmana se poprvé objevilo na podzim 1966 v rozhlasovém pořadu Jiřího Šebánka a Zdeňka Svěráka "Nealkoholická vinárna U pavouka". Pořad se vysílal jednou měsíčně na stanici Praha a šlo o fingovaný "přímý přenos" z neexistujícího pražského podniku.

4. října 1967 pak premiérou Aktu začalo divadlo Járy Cimrmana v Malostranské besedě pravidelně hrát. Zhruba za měsíc po premiéře Aktu uvedlo divadlo druhou inscenaci, Vyšetřování ztráty třídní knihy.

V dalších sezonách následují úspěšné inscenace Hospoda Na mýtince, Vražda v salonním coupé a poslední hra spojená s Malostranskou besedou - Němý Bobeš. Poté se DJC muselo přestěhovat do Branické ulice, kde v prostorách pro zhruba 150 lidí soubor působil 8 let. Následovalo stěhování do nehostinné socialistické Solidarity.

Soubor si získává srdce diváků hrou Dobytí severního pólu Čechem Karlem Němcem. Dvacáté výročí existence divadlo slaví kde jinde, než v Malostranské besedě.

O pět let později, v roce 1992, se DJC přestěhovalo poprvé dobrovolně, a sice na Žižkov, kde působí dodnes. Kromě výše zmíněných her téměř zlidověly inscenace Posel z Liptákova, Cimrman v říši hudby, Dlouhý, Široký a Krátkozraký, Záskok či Švestka.

Repertoár Divadla Járy Cimrmana

Akt
Cimrman/Svěrák
hra se zpěvy a tanci

Vyšetřování ztráty třídní knihy
Cimrman/Smoljak
činohra

Hospoda na Mýtince
Cimrman/Smoljak/Svěrák
opereta s výpravou a kostýmy

Vražda v salonním coupé
Cimrman/Smoljak/Svěrák
detektivní hra

Němý Bobeš
Cimrman/Smoljak/Svěrák
seminář s ukázkami dramatu Járy Cimrmana zničeného roce 1911 Josefem Padevětem a obnoveného po 60 letech Zdeňkem Svěrákem a Ladislavem Smoljakem
Cimrman v říši hudby
Smoljak/Svěrák
osvětový večer s jednoaktovkovou operou Járy Cimrmana. "Úspěch českého inženýra v Indii" rekonstruovanou J. Klusákem
Dlouhý, Široký a Krátkozraký
Cimrman/Smoljak/Svěrák
pohádka, která u dětí propadla
Lijavec
Cimrman/Smoljak/Svěrák
hra s opravdovým deštěm

Posel z Liptákova
Cimrman/Smoljak/Svěrák
expedice do kraje Cimrmanova stáří nově objevené hry "Posel Světla" a "Vizionář"

Dobytí severního pólu
Cimrman/Smoljak/Svěrák
severské drama
Blaník
Cimrman/Smoljak/Svěrák
jevištní podoba
českého mýtu
Záskok
Cimrman/Smoljak/Svěrák
hra o nešťastné premiéře hry "Vlasta"

Švestka
Cimrman/Smoljak/Svěrák
jevištní sklerotikon

Afrika
Cimrman / Smoljak / Svěrák
?


Fotografie z představení divadla Járy Cimrmana Akt.