Zemřelo děvčátko z chebského babyboxu, mělo vzácnou vývojovou vadu

  14:37aktualizováno  14:37
Jen pár měsíců života dopřál osud děťátku, které kdosi těsně před Vánoci odložil v chebském babyboxu. Holčička, které dal personál nemocnice jméno Lenka, minulý týden zemřela. Trpěla vzácnou vývojovou vadou.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: AP

Děvčátko bude pohřbeno v úterý. „Ve 13 hodin se v kostele Svatého Kříže v karlovarské čtvrti Rybáře koná zádušní mše a pohřeb Leničky,“ potvrdil jeden z tamních farníků Ronald Němec, který smuteční obřad organizuje.

Lenka, která neměla příjmení, získala křtem ještě jména Marie, Anežka, Veronika a Markéta.

O nalezené dítě se starali lékaři novorozeneckého oddělení nemocnice v Karlových Varech, kam byla Lenka krátce po prvním ošetření v chebské nemocnici převezena. Právě tady lékaři odhalili, že trpí vzácnou vývojovou vadou.

„Vada je to velmi vážná a v podstatě neslučitelná s delším životem. Současná lékařská věda si s ní neumí poradit,“ varoval už před časem mluvčí Karlovarské krajské nemocnice Vladislav Podracký.

„Při prvním vyšetření lékař neměl šanci nic poznat. Na podněty dítě reagovalo. Teprve specializovaná vyšetření ukázala, že tu je problém. Jeho závažnost potvrdily další zkoušky,“ dodal Podracký.

Lidé se o děvčátko zajímali, našli se i zájemci o adopci

Smutná zpráva překvapila i radnici v Chebu. „Měli jsme na miminko spoustu ohlasů. Lidé se zajímali, jak se mu daří, diskutovali na veřejných sítích a především chtěli pomoci. Objevili se už i zájemci o adopci,“ potvrdila mluvčí města Simona Liptáková.

Čerstvě narozenou holčičku našli v chebském babyboxu 30. prosince. Byla asi dvě hodiny po porodu. Nevykoupaná s nepodvázaným pupečníkem, zabalená jen v dece, ale čilá. Vážila 2800 gramů a měřila 48 centimetrů.

O nálezu děvčátka informoval Ludvík Hess, který stojí za sítí speciálních schránek pro nechtěné děti v České republice. Ten také dívenku na počest chebského primáře Ondřeje Čapka „pracovně“ pojmenoval Ondřejka. Personál nemocnice však děvčátku začal říkat Lenka podle lékařky, která dítě poprvé ošetřila.

Na první dítě čekal chebský babybox čtyři roky

Lenka byla historicky prvním dítětem z chebského babyboxu. Na svoje první děťátko si počkal čtyři roky a deset dní. V rámci Karlovarského kraje je to podruhé, co někdo odložil dítě do babyboxu. Historický primát drží schránka v Sokolově.

Podle Hesse má Karlovarský kraj nejméně takto odložených dětí v rámci celé republiky. Případy nechtěných dětí se však v Chebu vyskytly už dříve. Známý je případ z července 2013, kdy zde byla v kontejneru na odpad nalezena živá novorozená holčička. V roce 2010 našli zdravotníci přímo na dětském oddělení chebské nemocnice jedenáctidenního chlapce.

Chebské děvčátko je celkově 130. děťátkem odloženým do babyboxu. V současné době už je takto odložených dětí 134. Posledním nalezeným děťátkem byla 13. února holčička v Karlových Varech. Dostala jméno Jana. Ve statistice vedou jasně dívky s počtem 78, zatímco odložených hochů bylo 56.

Schránky pro lidi v zoufalé situaci

Babyboxy v Česku fungují už deset let. Jsou klimatizované a vytápěné, je v nich stálá teplota. Zařízení na odložené dítě okamžitě upozorní zdravotnický personál, který se o novorozence postará. V Česku zatím funguje 68 těchto schránek, nejnovější je v Břeclavi, přičemž „bezdětných“ je 29.

K nejvytíženějším naopak patří ty ve velkých městech. Dvě desítky dětí lidé odložili v Praze Hloubětíně, 15 ve schránce u brněnské nemocnice Milosrdných bratří v Ostravě a Kladně to bylo shodně po 7 dětech. Lidé, kteří děti do babyboxů odkládají, mají zaručenou anonymitu. Podle zastánců schránek by jinak některé děti nemusely přežít.

„Je to taková pojistka pro ty, kteří už nevědí kudy kam. Aby neudělali věc, která se nedá vrátit,“ doplnil Hess, který dostal od prezidenta Miloše Zemana medaili Za zásluhy.

Proti babyboxům se ale v roce 2011 postavil Výbor OSN pro práva dítěte, podle nějž odporují pěti článkům Úmluvy o právech dítěte, například právu na jméno, totožnost, státní příslušnost a právu znát své rodiče. Odpůrci argumentují také tím, že podle policejních statistik nemělo zavedení babyboxů na vraždy novorozenců žádný vliv (o sporu zde).

Nejčtenější

Vítr je tak silný, že se ani lyžovat nedá, říká náčelník horské služby

Náčelník Horské služby Krušné hory Miroslav Güttner.

Silný vítr, závěje sněhu a kalamitní stav nouze. Aktuální podmínky v Krušných horách odpočinku na běžkách či...

Inspekce se zastala Vietnamce, kterému neprodali víc zlevněného zboží

Ilustrační snímek

Stížnost Vietnamce na diskriminaci při nákupu většího množství zboží v obchodním řetězci. To byl jeden z...

Zaváté krušnohorské silnice jsou opět zavřené, v Božím Daru trvá kalamita

Velké problémy způsoboval sníh a vítr na silnicích v okolí Božího Daru na...

Silničáři ráno opět uzavřeli silnici na krušnohorský Boží Dar. Ve městě trvá kalamitní stav. Kvůli silnému větru hrozí...

Kolik že ti je? Když do hokejové extraligy naskakují ti nejmladší

Karlovarský brankář Jan Bednář si proti Třinci připsal extraligovou premiéru v...

V neděli si 16letý Jan Bednář v Chebu poskládal hokejovou výstroj a vlakem vyrazil přes celou republiku. Při zranění...

Policie hledá muže obviněného ze znásilnění, mohl by být na Sokolovsku

Milan Šivak

Policisté pátrají po padesátiletém muži z Hazlova na Chebsku, který je obviněný ze znásilnění. Kriminalisté...

Další z rubriky

Voda z řadu je drahá, přírodní ale nesmějí v lyžařském areálu Háj čerpat

V areálu Háj vyjde jedno zasněžování sjezdovky vodou z vodovodu na 350 tisíc...

Lyžařský areál v Aši stojí před zásadním problémem. Tím je zasněžování. Až dosud brala tamní sněžná děla pitnou vodu...

Pravoslavní očistili svou duši mrazivou koupelí u Svatošských skal

Pravoslavní věřící oslavili svátek Zjevení Páně očistnou koupelí v ledové vodě...

Ve sváteční náladě dorazilo během soboty několik desítek pravoslavných věřících do výletní restaurace Jan Svatoš ve...

V Citicích otevřeli továrnu na mýdlo, vyvážet chce hlavně do Německa

Nová hala na výrobu mýdel společnosti Soap Sokolov v areálu Přátelství v...

Sto dvacet milionů stogramových mýdlech ročně chce zatím vyrábět továrna nově vzniklé společnosti Soap Sokolov. Jediný...

Porodní dům v ČR: Bude stejně úspěšný jako v zahraničí?
Porodní dům v ČR: Bude stejně úspěšný jako v zahraničí?

Nikdy nelze přesně naplánovat, jak bude porod probíhat. V zahraničí už řadu let fungují porodní domy jako alternativa klasické porodnice a domácího porodu. Jaké jsou přínosy a rizika těchto zařízení?

Najdete na iDNES.cz