Premium

Získejte všechny články
jen za 49  Kč / 1. měsíc

Dárce Jan Pollner říká: Jsem rád, že jsem někomu dal naději na další život

  9:30
Kdo zachrání jeden lidský život, zachrání celý svět.“ Citát vycházející z prastaré židovské tradice, který se stal i epitafem Oskara Schindlera, beze zbytku vystihuje 56 Čechů, které ocenil Český národní registr dárců kostní dřeně. Právě tolik lidí totiž v loňském roce dalo vážně nemocným to nejdůležitější, co mohou dostat. Naději. Šanci na nový život.

Jan Pollner ze Sokolova jako jediný dárce z Karlovarského kraje letos na jaře převzal pamětní minci a diplom, které jsou určené právě úspěšným dárcům. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Patří mezi ně i Jan Pollner ze Sokolova. Jako jediný dárce z Karlovarského kraje letos na jaře převzal pamětní minci a diplom, které jsou určené právě úspěšným dárcům.

Jak jste se dostal k dárcovství kostní dřeně?
Bylo to spontánní rozhodnutí. Od osmnácti let jsem začal darovat krev. Asi ve dvaceti jsem si na transfuzní stanici všiml letáčku. Řekl jsem si, že když už daruji krev, proč bych nemohl darovat i kostní dřeň. Vzali mi ampulku krve, tu odeslali do Plzně. Takhle jednoduše jsem se dostal do registru.

Jak dlouho jste čekal na okamžik, kdy se najde člověk, kterému byste takto mohl pomoct?
Sedm let.

Nebylo trošku frustrující čekat na něco, co vlastně ani přijít nemusí?
Věděl jsem, že pravděpodobnost shody není moc vysoká. Vlastně by mě ani nepřekvapilo, kdyby se na mě nedostalo. Mám kolegu, tomu je kolem čtyřiceti, v registru je od nějakých dvaceti let, dosud se mu vůbec neozvali.

Když se vám z registru ozvali, že našli vhodného příjemce, jaká byla vaše první reakce?
Nejdříve jsem přemýšlel, jestli si mě náhodou s někým nespletli. A pak jsem přemýšlel, jestli mi nenabourají dovolenou (smích). Netušil jsem, v jakém tempu celý proces poběží od okamžiku, kdy mi zavolali, do samotného odběru. A z registru chtěli mít jistotu, že jsem si to nerozmyslel.

Ale hlavně převládalo překvapení nad tím, že se s někým shoduji. Úplně jsem s tím nepočítal. Ostatně příklad, že se může čekat léta, mám ve zmiňovaném kolegovi. A vím, že není jediný. Za loňský rok byl přitom podle pracovníků registru rekordní. Takový počet shod prý nebývá běžný.

Zajímal jste se o to, kdo dostane vaše krvetvorné buňky?
Než jsem se o to vůbec stihl zajímat, lékaři mě alespoň rámcově informovali. Pokud si dobře pamatuji, šlo o padesátiletou paní z Česka drobné postavy.

Chtěl byste se s ní potkat? Pokud by to tedy regule dovolovaly?
Osobní setkání se úplně nevylučuje. Určitě s ním ale musí souhlasit i příjemce. A určitě by se takové setkání neuskutečnilo třeba za rok. Osobně ale nejsem proti podobnému setkání. Zajímalo by mě, komu jsem pomohl.

Máte zpětnou vazbu o tom, jestli vaše kostní dřeň pacientce pomohla?
Ne. Jediné, co vím, je, že množství krvetvorných buněk, které ze mě lékaři dostali, je pro její případ dostačující. Jinak nic. Kdyby pro mě v registru měli v tomto ohledu nějaké informace, asi by se ozvali.

Jan Pollner (27 let)

Dárcem krve se stal v 18 letech, o dva roky později se přihlásil do registru dárců kostní dřeně. * Sedm let čekal na shodu s pacientem. * Krvetvorné buňky daroval vloni v říjnu.

Mezi veřejností převládá názor, že odběr kostní dřeně je bolestivá záležitost, kdy vám lékaři vrtají do kosti. Je tomu tak skutečně?
Do kosti nutně vrtat nemusejí. Jsou dva způsoby odběru. Jedna varianta je odběr z pánve, druhá pak z krve. Dárce si ovšem čtyři dny před samotným odběrem musí píchat injekce, které podporují vyplavování krvetvorných buněk do krve. A pátý den je odběr. Já jsem šel na odběr z krve. Ale šel bych i do odběru z kyčle.

U krve je problém, že se může stát, že „nevytěží“ dostatečné množství krvetvorných buněk. To zjistí až po samotném odběru. Na to mě před odběrem upozornili. Kdyby buněk nebylo dost, přišla by na řadu druhá varianta. Ale zadařilo se hned napoprvé.

Měl jste v souvislosti s odběrem nějaké zdravotní problémy?
Když jsem si píchal ty injekce, druhý den mě začaly bolet klouby. Další den už to ale bylo lepší. I na to mě upozorňovali. Problémy jsou podle mého názoru individuální. Samotný odběr nebolí, ale mít čtyři hodiny napíchnuté obě ruce také není nic příjemného. Sestřičky se však snaží dělat pro vás první poslední.

Cítil jste po odběru hrdost?
Nemám to tak, že bych se tím chlubil. Věděli to jen mí nejbližší. To, že jsem zrovna já dal kostní dřeň, je hodně i o náhodě. Ale jsem rád, že jsem někomu dal naději. Z odběru člověk každopádně odchází s dobrým pocitem.

Určitě je ve společnosti řada lidí, kteří jsou na vážkách, zda do registru vstoupit, či nikoliv, případně zda podstoupit proceduru odběru krvetvorných buněk. Co byste jim vzkázal?
Zapsání do registru nebolí. Je to to nejmenší, co může člověk udělat. Před samotným odběrem se dárce stejně zeptají, jestli si to nerozmyslel. Ale myslím si, že každý, kdo už v registru je, by do toho tak jako tak šel.

16. dubna 2018

  • Nejčtenější

Adresa hotelu neexistuje. Maďarka přišla o peníze a ve Varech i o iluze

Velké rozčarování zažila žena z Maďarska, která v pátek 12. července přijela vlakem do Karlových Varů za svým přítelem s vidinou přislíbených společných chvil. Na nádraží na ni ovšem nikdo nečekal....

18. července 2024  10:35

Mladí motorkáři si dávali pauzu na zastávce, nabourala do nich opilá řidička

Dva nezletilí motorkáři si dávali přestávku v jízdě a v sedle svých motorek odpočívali na autobusové zastávce v Mezirolí na Karlovarsku. V tu chvíli kolem osobním autem projížděla opilá žena, která v...

19. července 2024  12:33

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Na Lounsku se srazil minibus s autem, mezi zraněnými jsou ženy z věznice

Nehoda minibusu a osobního auta u Lubence na Lounsku si dnes odpoledne vyžádala dvanáct zraněných. Čtyři lidi s podezřením na středně vážná až vážná zranění odvezli záchranáři do nemocnice v Mostě. V...

19. července 2024  13:07,  aktualizováno  17:04

Dříve převážel jíl, teď malý vláček vozí turisty do českého Yellowstonu

V plném proudu je sezona provozu muzejní úzkorozchodné dráhy Kateřina u přírodní rezervace Soos poblíž Františkových Lázní. Tamní dráha o rozchodu 600 mm je opravdovým unikátem. Je jedním z mála...

20. července 2024  9:11

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Je to splněný sen, říká majitel parního bicyklu. Rám udělal ze staré Esky

Parní kolo Miroslava Rudolfa z Bečova na Karlovarsku je hvězdou nejrůznějších veteránských setkání motocyklů. Rokem výroby mezi ně sice nezapadá, ale způsobem pohonu je co do technického řešení strčí...

22. července 2024  13:22

V kraji jsou dva nové vysokoškolské obory, termíny pro přihlášky se blíží

V Karlovarském kraji se otevírají dva nové vysokoškolské obory. Jeden v Chebu, druhý v Karlových Varech. A termíny přihlášek se blíží. Do 9. srpna musí odevzdat přihlášku zájemci o nový obor...

25. července 2024  13:03

Chebská radnice musí kvůli korozi uzavřít lávku přes trať do Hájů

Lávka pro pěší mezi ulicemi Dyleňská a Antala Staška v Chebu bude od 1. srpna uzavřená. Důvodem je její nevyhovující technický stav. Kovovou konstrukci poškodila koroze. Ukázala to pravidelná...

25. července 2024  10:11

Výlukové autobusy zahustí dopravu na úzké objížďce přes vesničku Lipoltov

Kvůli silničním objížďkám i výluce na železnici ztrácí v těchto dnech Cheb spojení s Plzeňskem. České dráhy oznámily novou výluku na hlavní železniční trati z Plzně do Chebu. Ta bude trvat až do...

24. července 2024  13:14

V Ašském výběžku začíná pátrání po zapomenutých vojenských hrobech

Připomenout takřka zapomenutou historii a vzdát hold lidem, kteří v ozbrojených konfliktech položili to nejcennější. Své životy. I to je důvod, proč ašská radnice v celém výběžku aktuálně pátrá po...

24. července 2024  10:43

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Za celosvětový kolaps IT systémů může nečekaně absurdní chyba

Nepovedená aktualizace bezpečnostního softwaru společnosti Crowdstrike způsobila pád počítačů a serverů s operačním...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s odbavováním letů,...

Můj syn Xavier zemřel, říká Musk o transgender dceři. A chce zničit „virus woke“

Miliardář Elon Musk tvrdí, že byl podveden, když dovolil svému synovi stát se transgender ženou. V rozhovoru s...

Ruská kráska Sofja Lebeděva šla donaha v seriálu Vikingové: Valhalla

Bývalá gymnastka Sofja Lebeděva (30) potěšila fanoušky seriálu Vikingové: Valhalla, když se v jedné ze scén nového dílu...

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do obilných lánů v okolí...