ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

V Karlovarském kraji začala topná sezona, vyšší ceny zatím nehrozí

  • 0
O uplynulém víkendu o sobě dala v Karlovarském kraji poprvé vědět zima. Vzhledem k vývoji počasí tak už ve většině měst začala topná sezona. Kvůli energetické krizi řeší lidé zásadní otázku, kolik za teplo zaplatí.

„Město nemůže nijak ovlivnit cenu plynu nebo elektřiny. Pokud využíváte tato média, je třeba počkat na kroky centrální vlády a Evropské unie,“ uvedl na svém profilu starosta Mariánských Lázní Martin Kalina.

Pro ty, kteří jsou napojeni na centrální mariánskolázeňský zdroj, má ovšem optimističtější informace. „Mohu vás ubezpečit, že se žádné zdražování na začátek nové topné sezony nechystá. Důvody jsem zmiňoval již na začátku roku. Naše teplárna je minimálně závislá na dodávkách plynu a teplo produkuje spalováním štěpky. Tu odebírá z okolních lesů. Její cena sice také stoupla, ale ne natolik významně, aby Veolia uvažovala o navyšování cen,“ vysvětlil Kalina.

Podobně jsou na tom i v Ostrově. Tamní teplárna, která je ve stoprocentním vlastnictví města, sice disponuje i plynovým kotlem, ten ale kvůli vzrůstajícím cenám plynu zůstává mimo provoz.

„Lidé v Ostrově se nemusí bát zvýšených nákladů na vytápění, protože Ostrovská teplárenská už více než pět let nezvyšovala cenu tepla a v současné době je cena tepla v Ostrově nejnižší v Karlovarském kraji,“ řekl k nadcházející topné sezoně Tibor Hrušovský, předseda představenstva Ostrovské teplárenské.

V kotlích zapálili oheň už ve čtvrtek. Teplo vyrábí v převážné míře z biomasy a částečně, zejména při nízkých teplotách, z uhlí. „Teplárna má též plynový kotel, který ale nevyužívá. V případě přerušení dodávek plynu proto nehrozí omezování dodávek tepla,“ ubezpečil Hrušovský.

Ostrovští odběratelé zaplatí za gigajoule tepla 616 korun. To je přesně o sto korun méně, než je průměrná cena za teplo v Karlovarském kraji.

V Chebu a Aši teplo zlevnilo

Velice turbulentní byly v dosavadní části roku ceny tepla v Chebu a Aši. V obou městech měnila společnost Terea Cheb, která dodávky tepla zajišťuje, letos ceníky hned čtyřikrát. Nejdražší byly teplo a teplá voda v měsíci dubnu. V Chebu stál gigajoule 2 255 korun, v Aši pak 2 519, potažmo 2 442 korun. Ještě letos v únoru přitom byly ceny úplně jiné. V Chebu 937 korun, v Aši pak 996 nebo 986 korun.

Terea Cheb od září zlevnila cenu tepla pro koncového zákazníka. Ještě v létě byla v Chebu cena tepla 1 661 korun za gigajoule, nyní je to 1 493 korun.

Na nižší cenu se mohou těšit i zákazníci v Aši, kde cena spadla o více než čtyři stovky. Z 1 988 na 1 529 korun, při odběrech z výměníkové stanice pak Ašští za teplo zaplatí 1 492 namísto dřívějších 1 932 korun. Technický ředitel společnosti Terea Cheb Steffen Zagermann uvedl, že už ve čtvrtek se na Tereu obraceli lidé s tím, že je zima a oni by chtěli začít topit.

„Tak jsme jim trochu zavlažili a v pátek už jsme pustili teplo všude,“ řekl Zagermann.

V rozumných mezích se budou v letošním roce držet ceny tepla také pro obyvatele Karlových Varů napojené na jeho centrální zásobování. Díky strategickému rozhodnutí zůstat i nadále příjemcem tepla od Sokolovské uhelné se tu lidé výrazného navyšování cen obávat nemusejí.

Teplo, které vyhřívá karlovarské domácnosti, pochází z uhlí. Proto se do ceny podle prokuristy Karlovarské teplárny Romana Miarka razantně nepromítlo skokové zdražování elektřiny a zemního plynu.

Karlovarský kraj zažil o víkendu první záchvěv zimy. „Proniká k nám hodně studený vzduch ze severu, z oblasti Grónska. Přináší přeháňky, místy trvalejší déšť,“ uvedl pozorovatel počasí ze Šindelové na Sokolovsku Rudolf Kovařík.