Transfuzní oddělení karlovarské nemocnice

Transfuzní oddělení karlovarské nemocnice | foto: Karlovarská krajská nemocniceMAFRA

Transfúzní stanice míří do areálu nemocnice, pavilon bude dostavěn ještě letos

  • 0
Do areálu karlovarské nemocnice se z Vítězné ulice přesune její transfuzní oddělení. Na míru se pro něj chystá pavilon L, kde do zahájení modernizace nemocnice sídlilo infekční oddělení. Rekonstrukce a dostavba pavilonu bude hotová na sklonku roku, náklady dosáhnou na zhruba 275 milionů korun.

Za tyto peníze nabídne nové transfuzní oddělení výrazně vyšší komfort jak zaměstnancům, tak především dárcům. Mimo jiné odpadne problém s parkováním. Součástí projektu je totiž i nové parkoviště pro dárce.

„Rekonstrukce změní dispoziční řešení budovy a celkový vzhled objektu,“ konstatoval hejtman Petr Kulhánek. „Elko“ totiž povyrůstá o jedno poschodí a střešní nástavbu. Vedle zmiňovaného transfuzního oddělení zde najdou zázemí i administrativní zaměstnanci nemocnice.

Bývalé dětské oddělení nemocnice okupovali bezdomovci, brzy půjde k zemi

S rekonstrukcí běží také dotační projekt Zdravotnická technika ReastEU - KKN laboratoře, který financuje laboratorní vybavení transfuzního oddělení. „Projekt za 60 milionů korun je ze sedmdesáti procent hrazený dotací Evropské unie, třicet procent zaplatí Karlovarská krajská nemocnice,“ uvedl její provozně technický ředitel Martin Čvančara.

„Jde o komorové mrazáky a lednice pro skladování plazmy a krve, centrální měření teploty a vlhkosti všech místností a lednic, včetně mrazáků, šokové zmrazovače plazmy či velkokapacitní centrifugy,“ upřesnil Čvančara.

Ukrytá technická zajímavost

Rekonstruovaný pavilon však ukrývá i technickou zajímavost, která zůstane očím veřejnosti skrytá. Bude pod ním centrální nádrž na zachytávání dešťové vody. „Má objem 430 kubíků a délku 30 metrů,“ řekl k jejím parametrům provozně technický ředitel nemocnice.

Využití dešťové vody přímo v provozu nemocnice je podle jejího ředitele Josefa Märze problematické. „Těžko povedeme vedle trubek s pitnou vodou ještě ty se šedou,“ vysvětlil. Dešťovou vodu tak nemocnice využije při údržbě areálu, tedy například na zalévání.

S rekonstrukcí „elka“ úzce souvisí i současná demolice sousedního pavilonu M. Stavbaři totiž využijí část sutin ze zbouraného objektu k úpravám terénu přímo u nového transfuzního oddělení. „Co nebude možné takto využít, odvezeme,“ podotkla Gabriela Kočová, ředitelka společnosti Marent demolice.

Po skončení prací vznikne místo pavilonu M volná plocha, kterou zatím využijí stavbaři, později poslouží pro další rozvoj nemocnice. Uvažuje se například o stavbě budovy pro střední zdravotnickou školu v areálu nemocnice. Všechny popsané práce jsou součástí takzvaného Generelu KKN.

Projekt rozdělený do etap, vyjde přibližně na tři miliardy korun. Vyvrcholit má v roce 2030. Jeho součástí je i vybudování parkovacího domu. „Naším úkolem je zajistit peníze na jeho realizaci. A to se zatím z vlastních i externích dotačních zdrojů daří,“ řekl k financování generelu hejtman Kulhánek.

15. září 2017