Je nebezpečný, ale umí i léčit. Radonová stezka prozradí vše o plynu

  • 0
Na rizika výskytu radonu, ale také na jeho pozitivní účinky upozorňuje obnovená a rozšířená Radonová stezka, kterou otevřeli zástupci Státního úřadu pro jadernou bezpečnost (SÚJB), Karlovarského kraje a jáchymovské radnice. Právě Jáchymov je totiž jednou z lokalit v České republice, kde se tento radioaktivní plyn vyskytuje i ve zdraví nebezpečných koncentracích.

„Podloží České republiky produkuje skoro nejvíce radonu v Evropě,“ řekla Marcela Berčíková, vedoucí radonového programu SÚJB. „Víme, jak se mu postavit,“ podotkla. Stát přispívá formou dotací na protiradonová opatření v domech. „V Jáchymově bylo takových projektů hodně. I teď jich máme několik, týkají se památkově chráněných objektů,“ podotkla Berčíková.

Podle sekční ředitelky SÚJB Karly Petrové je radon dobrý sluha, ale zlý pán. „Jáchymov je toho důkazem. V historii zde radon spolu s radioaktivitou zabíjel, dnes díky pramenům radonové vody léčí,“ uvedla Petrová.

Jedním z úkolů úřadu podle ní je dbát na to, aby benefity převažovaly. To má zajistit radonový program úřadu.

Radonová opatření opět ve hře

„Lidé si mohou například nechat změřit hodnoty koncentrace radonu v jejich domech. Navíc existuje možnost získat dotace na protiradonová opatření. Díky vstřícnosti ministerstva financí je dokonce mohou získat i ti, kteří už je do roku 2006 čerpali. Od té doby totiž technologie odstraňování radonu výrazně postoupila,“ upozornila Petrová.

V Jáchymově se v 80. letech plošně měřila koncentrace radonů v domech. „K výsledkům jsme se vrátili. Chceme znovu vybrat objekty s vysokou koncentrací a nabídnout řešení,“ uvedla Petrová.

S žádostí na měření radonu se ale může na úřad obrátit kdokoliv. Této možnosti využilo i město. „Koncentraci radonu měříme v kancelářích radnice,“ potvrdil starosta Michal Baláž.

Stezka vznikla také v Třebíči

Radonová stezka, která začíná u budovy radnice, měří přibližně tři kilometry a je na ní deset informačních panelů. To je oproti té původní o jednu zastávku více.

„Oproti původní je nová radonová stezka koncipovaná trochu jinak. Je populárně naučná, je připravená pro rodiny s dětmi, pro mládež i dospělé. Bude také v cizojazyčné verzi na webových stránkách. A přibližuje radon obecné populaci, takže tam najdete například, co je to radon, jak se radon měří, jak ho odstranit a podobně,“ uvedla Berčíková.

Přibyl i druhý panel, na němž se lidé mohou dozvědět více o využití radonu pro léčbu v jáchymovských lázních. Stezka končí nad hotelem Radium Palace.

Na financování se vedle SÚJB podílelo i ministerstvo průmyslu a obchodu. „Stezky budou dvě. První v Jáchymově, druhá v Třebíči, kde čekáme na to, kam ji umístit,“ upřesnila Petrová.

V Třebíči ale tvůrci panelů vynechají zmínky o lázeňství. „Ale díky QR kódům, jež jsou součástí každé ze zastávek stezky, se její návštěvníci i v Třebíči o lázeňství dozvědí,“ doplnila Petrová. Obě stezky vyšly na 450 tisíc korun.

11. července 2018