Vizualizace nového zázemí pro návštěvníky přírodní rezervace SOOS u...

Vizualizace nového zázemí pro návštěvníky přírodní rezervace SOOS u Františkových Lázní. | foto: Wabanaki s.r.o.

Přírodní rezervace SOOS nabídne větší komfort návštěvníkům i vědcům

  • 0
Téměř úplná absence prostor, kde by bylo možné se ukrýt před nepřízní počasí, příjezdová komunikace lemovaná automobily i fronty před toaletami. S takovými problémy se potýkají návštěvníci světoznámé přírodní rezervace SOOS u Františkových Lázní. Už brzy by to však mělo být minulostí.

V rámci přeshraničního projektu Brána do nitra Země získalo město Františkovy Lázně evropskou dotaci na vybudování nového zázemí včetně čistírny odpadních vod s odpovídající kapacitou za přibližně 20 milionů korun. Stavební ruch v těsném sousedství evropského unikátu začne, jakmile to počasí dovolí.

„Zejména v době letních prázdnin navštíví rezervaci denně obrovské množství turistů. Parkoviště navržené pro pětadvacet aut je hned plné, a to sem jezdí i autobusy. Vozy často stojí podél úzké příjezdové cesty, někdy i několik stovek metrů až do Drahova. Někdy dokonce auta úzkou silnici zcela ucpou,“ popisuje františkolázeňský starosta Jan Kuchař.

Vedle parkoviště během roku vyroste hned několik budov pro pohodlí návštěvníků i zaměstnanců.

„Na místě původně dřevěného domku s kasou projektant naplánoval moderní dvoupatrovou budovu. V přízemí bude výstavní prostor, menší přednášková místnost a zázemí pro zaměstnance rezervace. Vzhledem k tomu, že oblast nazývaná SOOS je fenomén, který po celý rok přijíždějí zkoumat nejrůznější vědecké výpravy a expedice, vzniknou v patře i dvě badatelny. Vědci tak budou moci pracovat přímo na místě,“ přibližuje vybavení nové budovy starosta Kuchař.

Kromě toho rezervace konečně získá tolik potřebné sociální zázemí pro návštěvníky. To stávající už náporu turistů nestačí. Na toaletách se tvořily dlouhé fronty, navíc čistírna odpadních vod už nezvládala plnit svoji funkci.

„Nové toalety včetně kanalizace a dvou nových čistíren plánujeme postavit přímo v sousedství parkoviště. Součástí projektu je i venkovní přednáškový altán, kde by se přibližně tři desítky lidí mohly schovat před nepřízní počasí a třeba tu i získat základní informace o tom, jakou přírodní vzácnost poblíž Františkových Lázní máme,“ ukazuje na plánech starosta Kuchař.

Areál bublajících mofet

Vedle řady dalších zajímavostí láká SOOS především na bublající mofety, kterým se také někdy nesprávně říká bahenní sopky. Prohlubně jsou plné řídkého bahna, skrz které se z hlubin země dere oxid uhličitý.

Do těsné blízkosti „pekelných jam“ se lidé dostanou po zrekonstruovaném povalovém chodníku naučné stezky. Ta je dlouhá téměř půldruhého kilometru a provede návštěvníky nejzajímavějšími místy rezervace po dně dávno vyschlého slaného jezera. Na místní unikáty upozorní desítka informačních panelů.

Vedle bublajících bahnitých prohlubní je oblast zvláštní i tím, že zde vyvěrá velké množství minerálních pramenů. Zajímavé je, že se v průběhu roku některé z nich ztrácejí a jiné zas objevují. Těch nejsilnějších je asi padesát, nejznámější je Císařský pramen.

Rezervace je územím, kde se nepoužívala chemie. Proto se tu vyskytují ve velkém vzácní brouci, ptáci nebo rostliny, které už jinde není možné najít. Lokalita je jedním z mála zachovalých původních biotopů na území republiky.

Ve střední Evropě nemá obdoby. Ročně ji navštíví přes 60 tisíc platících návštěvníků.