Požár, který připravil chebskou knihovnu o desetitisíce svazků, vypukl v suterénu budovy. | foto: HZS Karlovarského kraje

Knihovna se po požáru začíná stěhovat zpátky, čtenářům se otevře v březnu

  • 0
Prakticky od základu musí nyní krok po kroku znovu budovat své zázemí Městská knihovna v Chebu. Ta vinou požáru z loňského září a následného masivního zakouření přišla o většinu svazků a zčásti i o vybavení.

„Hlavní budova má za sebou sanaci po požáru, v souladu s dojednaným rozsahem prací nám ji v poslední lednový den zhotovitel předal zpět do užívání. Nyní začne stěhování pracovišť z náhradních prostor, zapojování přeživší techniky a pořizování nové, kterou pro zajišťování služeb nezbytně potřebujeme,“ informovala ředitelka knihovny Martina Kuželová.

Pracovníci oddělení pro dospělé také plánují nové uspořádání půjčovny. „Pokud nenastanou nějaké komplikace, veřejnosti tu otevřeme v březnu,“ poznamenala Kuželová. Upřesnila, že sanační práce na budově a nové vybavení přišly na téměř šest milionů korun.

Po požáru zlikvidovali desetitisíce knih

Knihovna dosud funguje v provizorním režimu, v budově malé knihovny, kde se nachází oddělení pro děti a studovna s čítárnou. V prozatímní půjčovně knihovníci nabízejí pouze požárem nedotčený fond, tedy knihy, audioknihy a společenské hry. A samozřejmě novinky. Otevřeno tu je ve všedních dnech od 9 do 17 hodin, v sobotu od 9 do 12 hodin.

„Po požáru bylo nutné zlikvidovat 76 tisíc knih ve skladech a v půjčovně, které byly po pět týdnů od požáru pokryty sazemi. Sanační firmy knihy zasažené zplodinami ručně čistit umějí, to ale bývá nákladné a má to smysl jenom u vybraných knih. Nejde navíc garantovat jejich zdravotní nezávadnost,“ říká ředitelka Kuželová.

Podotkla, že to je u knihovny tohoto typu problém. Ohrozit zdraví veřejnosti i knihovníků nelze. „Nechali jsme odborně vyčistit alespoň 420 vzácnějších titulů. Jde o knihy vydané do roku 1945, které nabízíme k zapůjčení pouze prezenčně,“ uvedla Kuželová.

Lidé nabízejí pomoc a chtějí darovat knihy

Vítá nabídku darů, jimiž chtějí lidé knihovně pomoci. Přijímat je bude možné ale až poté, co bude knihovna přestěhovaná zpět do svých prostor.

„Všem děkujeme za projevenou účast a za nabídku darování vlastních knih. V této době nás to velmi potěšilo a dalo naději do budoucna, že knihovnu opět vybudujeme ke spokojenosti a potřebám našich čtenářů,“ uvedla vedoucí oddělení knihovních fondů Hana Pimperová.

Aby předešli zahlcení knihami, stanovili si knihovníci pro výběr darů několik podmínek. Z naučných knih přijmou jen ty vydané po roce 2015. U beletrie ale toto omezení neplatí.

„Prosíme všechny dárce, aby vypracovali seznam darovaných knih, kde by bylo uvedeno jméno autora, název a rok vydání. Na základě tohoto seznamu si knihovna vybere publikace, které jsou pro ni vhodné. Nebudeme přijímat knihy špinavé či jinak poškozené,“ doplnila Hana Pimperová.