V bývalém karlovarském pivovaru vznikne nová bytová čtvrť

  9:05aktualizováno  9:05
První zkoušku ohněm mají za sebou autoři projektu bytové výstavby v areálu někdejšího karlovarského pivovaru. Vizi budoucí podoby lokality představili vedení města.

Vizualizace projektu bytové výstavby v areálu bývalého karlovarského pivovaru. | foto: Consequence forma

A radní si prezentaci pochvalovali. „Kdyby byla takto prezentovaná každá studie, bylo by to na značku kvality,“ komentoval představení projektu náměstek primátorky Petr Bursík.

„Zpracovatel má reálný a citlivý přístup k danému území. Projekt nyní postoupí do další fáze,“ řekl Bursík.

Fotogalerie

„Studii bychom chtěli mít hotovou a schválenou do konce léta tak, aby se dala takříkajíc překlopit do dokumentace pro územní řízení,“ naznačil další postup vedoucí projektu Miroslav Příkop. Jeho nejoptimističtější odhad je, že v roce 2022 by mohla stát první etapa výstavby.

„Do konce roku bychom chtěli mít za sebou územní řízení tak, abychom v prvním kvartále roku 2020 získali územní rozhodnutí a na podzim začali stavět. Doufáme, že město náš záměr podpoří,“ naznačil Příkop.

Chátrající areál bývalého pivovaru se v anketách pravidelně objevuje jako jedna z největších ostud Karlových Varů. Jeho budoucnost má od začátku minulého roku v rukou karlovarský podnikatel Alisher Kasymov.

„Šli jsme do toho, protože jsme viděli potenciál místa. Jednali jsme o tom už dlouho, zvažovali jsme, co nám projekt přinese a co to bude stát. Ve finále jsme dospěli k názoru, že bychom z areálu pivovaru mohli v budoucnu udělat velice krásné místo,“ řekl podnikatel.

Nové centrum Rybáře

První etapa projektu, která zahrnuje výstavbu dvou polyfunkčních objektů, v nichž budou kromě bytů i prostory pro podnikání, menších bytových domů a řadových rodinných domků, dostala název Nové centrum Rybáře.

„Na studii pracuje brněnská architektonická kancelář Consequence forma,“ řekl Miroslav Příkop. Brněnskou firmu autoři záměru vybrali pro její zkušenosti s moderními urbanistickými celky. „Ve Vídni například dělali zakázky pro město,“ konstatoval Alisher Kasymov.

Součástí prezentace projektu před karlovarskými radními byla i vize dopravního řešení lokality. Podle Příkopa se nabízí například přímé napojení na most přes Ohři, který chce výhledově město vybudovat jako prodloužení Charkovské ulice.

„I o této možnosti jsme s radními diskutovali,“ řekl vedoucí projektu. Druhá etapa předpokládá výstavbu dalších bytových domů v dolní části areálu s výhledem na město a řeku. O její budoucnosti však rozhodne obchodní úspěch první části projektu.

„V souvislostí s ní zatím neplánujeme žádný časový harmonogram. Navíc se tato výstavba dá ještě dále etapizovat,“ naznačil Příkop.

250 nových bytů

Toho ještě čeká další část informační kampaně k projektu. V ní se hodlá zaměřit na obyvatele Rybář, kterých se výstavba dotkne nejvíce.

„Chceme se s nimi setkávat jak osobně, tak například formou informační tabule u areálu pivovaru, na níž celý projekt představíme. Výhledově vzniknou i jeho internetové stránky,“ dodal vedoucí projektu.

V Rybářích by mohlo v konečné fázi vzniknout až 250 nových bytů s vysokým standardem bydlení.

„Předpokládáme, že se najde dost lidí, kteří budou mít zájem je koupit. Počítáme s cenou na místním bytovém trhu obvyklou, která by měla být dosažitelná pro široký okruh veřejnosti,“ nastínil Alisher Kasymov.

Nejčtenější

Žena se krutě pomstila za rozchod, partnerovi spálila půl milionu korun

Peníze (ilustrační foto)

Dost svérázně se svému bývalému partnerovi pomstila žena z Chebska. Po rozchodu spálila půl milionu korun, které dostal...

Žena nechala psa skákat na stromy, až je úplně zničil. Stíhá ji policie

U tří stromů pes poničil kůru i živou část kmene.

Škodu za desítky tisíc korun napáchal v Chebu stafordšírský teriér, který skákal na stromy tak dlouho, až tři úplně...

Kraslická legenda Amati má potíže, někteří zaměstnanci jsou bez výplaty

Jiří Štípek, jednatel kraslické společnosti AMATI - Denak, s.r.o., která je...

Až podáním insolvence může vyvrcholit špatná ekonomická situace kraslického výrobce hudebních nástrojů Amati - Denak....

Napadla svou matku, když slyšela, jak ji i s dcerou objednává k lékaři

Ilustrační snímek

Z nebezpečného vyhrožování obvinila policie třiadvacetiletou ženu z Karlových Varů, která napadla svou matku. Rozčílilo...

Houbařům díky počasí začaly pravé žně. Stále ještě rostou i borůvky

(ilustrační foto)

Poslední dny prázdnin mají před sebou školáci z regionu. Provázet je budou příjemné denní teploty. Počasí bude přát...

Další z rubriky

Mariánskolázeňský festival připomene legendární herečku Audrey Hepburnovou

Audrey Hepburnová ve filmu Snídaně u Tiffanyho

Marienbad Film Festival, který se letos koná v termínu 28. až 31. srpna, už odtajnil program i hosty. Perlami letošní...

Hazlov je vesnicí roku Karlovarského kraje, popelkou už nikdy být nechce

Hazlovská škola ve vesnice roku Karlovarského kraje.

Vesnicí roku Karlovarského kraje se letos stal Hazlov na Chebsku. Obec se do soutěže hlásila počtvrté, ve sbírce jí po...

Silnice vedoucí k chebskému obchvatu je plná nerovností, čeká ji oprava

Zemědělská ulice je jedním z přivaděčů na jihovýchodní obchvat Chebu. Je ale...

V Chebu začne dlouho připravovaná oprava Zemědělské ulice. Úzká silnice plná nerovností, které místy chybí chodník,...

Trest nebo domluva? Co na fyzické tresty říkají odborníci
Trest nebo domluva? Co na fyzické tresty říkají odborníci

Výchova dětí je těžká disciplína a neexistuje univerzální návod. Jak potrestat dítě, které neposlouchá? Fyzické tresty, zákazy nebo stačí jen domluva? Odborníci v tom mají jasno.

Najdete na iDNES.cz