Pasquale nemá nárok na omluvu za výroky o devastaci Kyselky, řekl soud

  9:44aktualizováno  9:44
Památková asociace bojující za záchranu lázní v Kyselce se nemusí omlouvat šéfovi Karlovarských minerálních vod Alessandru Pasqualemu za výroky, kterými ho kritizovala v souvislosti s devastací lázní. Pasqualeho žalobu na ochranu osobnosti ve čtvrtek v podstatné části zamítl pražský městský soud.

Alessandro Pasquale, generální ředitel společnosti Karlovarské minerální vody (KMV) | foto: Josef VostárekMF DNES

Soud obžalobě částečně vyhověl pouze v tom ohledu, že asociace se z jeho rozhodnutí musí zdržet šíření tvrzení o tom, že Pasquale je "dobytek". Rozhodnutí není pravomocné.

"Klíčové je pro nás konstatování soudce, že naším důkazním řízením bylo prokázáno, že Karlovarské minerální vody (KMV) se o svůj památkově chráněný majetek za posledních dvacet let v podstatě nestaraly," reagoval po skončení soudu viceprezident Asociace pro ochranu a rozvoj kulturního dědictví (ASORKD) Martin J. Kadrman.

Personifikace firmy v osobě Pasqualeho je podle soudce Tomáše Novosada přípustnou zkratkou, protože je známo, že Pasqualeho rodina Karlovarské minerální vody vlastní.

"Kritiku, že se jedná o devastátory kulturního dědictví, označil soud za kritiku oprávněnou, podloženou a prokázanou," vysvětluje si výrok soudu Kadrman.

Alessandro Pasquale i přes dílčí úspěch s rozhodnutím soudu nesouhlasí a odvolá se. Kauzou se v tom případě bude zabývat pražský vrchní soud.

"Soud mne učinil odpovědným za stav všech památkově chráněných budov v Kyselce, ačkoli drtivá většina není majetkem KMV a já sám působím ve vedení společnosti pouze pět let," uvedl Pasquale. Podotkl, že nemůže být zodpovědný za objekty lázní Kyselka chátrající již od roku 1945, které nikdy nebyly ve vlastnictví KMV.

Asociace už nesmí tvrdit, že je Pasquale "dobytek"

Pasquale se žalobou domáhá toho, aby asociace odstranila ze svých webových stránek článek ze srpna 2011, který ho označil za "devastátora kulturního dědictví v Kyselce", a aby zabránila šíření dopisu z prosince 2011, jenž ho přirovnal mimo jiné právě ke zmíněnému "dobytku".

"Dopis jsem tehdy adresoval přestupkové komisi a vysvětloval jsem v něm, proč jsem pana Pasqualeho po návštěvě prezidenta Klause v Kyselce označil za dobytka. My s dalším nešířením samozřejmě nemáme problém, protože ten dopis je dva roky starý a dnes už to stejně nikoho nezajímá," konstatoval Kadrman.

Pasquale v žalobě zároveň požaduje symbolické odškodné 1 Kč a uveřejnění omluvy na webu asociace a na zpravodajském serveru. Těmto požadavkům soud také nevyhověl.

Soudce prohlásil, že Karlovarské minerální vody svůj majetek v Kyselce dlouhodobě neudržovaly a přihlížely tomu, jak byly budovy devastovány vlivem času, prostředí a povětrnostních podmínek. Na argument Pasqualeho právničky Petry Mirovské, že společnost získala zmíněných šest domů v roce 1993, kdy už byly ve špatném stavu, nepřistoupil.

"Když si někdo koupí kulturní památku, musí se o ni starat. Pokud toho není schopen, má ji prodat," podotkl. Pasqualemu také uložil uhradit veškeré náklady soudního řízení.

Zamítnutí žádosti o omluvu soudce zdůvodnil mimo jiné tak, že za to, co je pravda, se většinou neomlouvá. Výjimkou by bylo, pokud by tvrzení zasáhlo do Pasqualeho intimní sféry, což se ale podle Novosada nestalo. Asociace narazila pouze s přirovnáním Pasqualeho k dobytku. "Myslím, že to už je přes čáru," poznamenal soudce.

Mattonka odmítá morální odpovědnost za stav lázní

Podle firemního právníka KMV Martina Hanzla už průběh soudního jednání nasvědčoval tomu, že soud je více nakloněn "volnějšímu" vnímání oprávněné kritiky. "Tento směr se v rámci rozhodnutí potvrdil. Je otázkou, zda taková rozhodnutí nepřispívají k vulgarizaci ve společnosti," zamyslel se Hanzl.

Generální ředitel KMV Alessandro Pasquale nebyl u čtvrtečního soudního jednání osobně přítomen. Podle Kadrmana se dosud nezúčastnil žádného líčení ve sporech s ASORKD.

Karlovarské minerální vody a asociace spolu kvůli Kyselce vedou řadu soudních sporů. Areál někdejších lázní Kyselka chátral už od doby privatizace na počátku 90. let, a přestože se postupně objevilo několik plánů na jeho obnovu, nebyly nikdy realizovány. Asociace je přesvědčena, že za současný stav budov nesou minimálně morální odpovědnost Karlovarské minerální vody. Firma to odmítá.

KMV v obci vlastní šest historických objektů, majitelem většiny ostatních byla Revitalizační investiční společnost (RIS), která je v březnu převedla do majetku obecně prospěšné společnosti Lázně Kyselka.

Ta se tak stala vlastníkem téměř všech budov a pozemků tvořících bývalý lázeňský komplex. Společnost chce cenné a památkově chráněné objekty nejen zachránit, ale také pro ně najít smysluplné využití.

Karlovarské minerální vody na svém webu zdůrazňují, že samotný areál bývalých lázní v Kyselce jim nikdy nepatřil. Vlastní pavilon Löschner, dům Stallburg, někdejší hotel Praha a objekty bývalých kanceláří. Všechny údajně rekonstruují v souladu s požadavky orgánů památkové péče.

V objektu Löschner má vzniknout muzeum, ve Stallburgu sedm nových bytových jednotek. "Dosavadní investice už přesáhla 65 milionů korun," upřesnil mediální zástupce KMV Michal Donath.

Autoři: ,

Nejčtenější

VIDEO: Honím čas, vysvětlil řidič kamionu předjíždění v zatáčce

Kamera natočila řidiče, který předjížděl na plné čáře v zatáčce

Bezohledného řidiče tahače s návěsem, který na Sokolovsku na plné čáře a navíc do zatáčky předjížděl ve vysoké...

Senior na Sokolovsku nelegálně odebíral elektřinu, hrozí mu vězení

Ilustrační snímek

Až pět let ve vězení může strávit jednaosmdesátiletý muž, kterého policie podezřívá z krádeže. Senior měl dva roky...

Moje zodpovědnější generace. Více jsme se rvali, vzpomíná Kumstát

Petr Kumstát ze Sparty se raduje z gólu v utkání se Zlínem. S gratulací...

Po dvou protrápených sezonách ve Spartě nechtěl další podstupovat. Petra Kumstáta nezlákala ani možnost rozloučit se s...

Boj s obří štikou na Skalce trval přes půl hodiny

Václav Fikar, chebský rybář a spisovatel chytil na Skalce trofejní štiku 118...

Krokodýl. Právě tak rybáři říkají obrovským štikám. O ulovení takového krokodýla sní většina z nich, ale dostat na...

Sdružení firem odmítá pokračovat v dostavbě chebské nemocnice

Kontrolní den na stavbě chebské nemocnice. Na snímku nový pavilon. (3. ledna...

Dostavba a revitalizace chebské nemocnice za půl miliardy se komplikuje. Sdružení firem EBS-VCES Nemocnice Cheb, za...

Další z rubriky

VIDEO: Honím čas, vysvětlil řidič kamionu předjíždění v zatáčce

Kamera natočila řidiče, který předjížděl na plné čáře v zatáčce

Bezohledného řidiče tahače s návěsem, který na Sokolovsku na plné čáře a navíc do zatáčky předjížděl ve vysoké...

Budoucnost parku miniatur ještě není jasná, rozhodne se do konce roku

Modeláři dokončují model zámku Hluboká v mariánskolázeňském miniaturparku...

Do konce roku chtějí mít v Mariánských Lázních jasno, co bude dál s parkem Boheminium. Jedna z nejnavštěvovanějších...

V Bublavě na Sokolovsku unikal plyn, byl cítit i v dětském táboře

Únik plynu v Bublavě na Sokolovsku.

V Bublavě u Kraslic na Sokolovsku zasahovali hasiči u úniku plynu, který začal unikat z poškozeného vedení při...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz