Den s městskou policií v karlovarském Světě záchranářů.

Den s městskou policií v karlovarském Světě záchranářů. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Preventisté v kraji působí už dvacet let, první oddělení vzniklo ve Varech

  • 0
Od předškoláků až po seniory. Od vysvětlování základních pojmů bezpečnosti přes školní šikanu až po varování před praktikami nejrůznějších prodejců, takzvaných šmejdů. Obzor činnosti preventistů městských policií v Karlovarském kraji je široký. Strážníci si letos připomínají dvacet let od okamžiku, kdy tu vzniklo první oddělení prevence při městské policii.

Tímto primátem se mohou pochlubit Karlovy Vary. „Začínali jsme v roce 2001 přednáškami v mateřských školách a na prvním stupni škol základních,“ uvedla Kamila Hofmanová, manažerka prevence kriminality karlovarské městské police. 

Postupem času se preventisté zaměřili i na děti z druhého stupně základních škol, dnes chodí i za středoškoláky. „A v roce 2010 jsme začali pracovat i se skupinou lidí, kteří jsou nejvíce ohroženi trestnou činností, tedy se seniory. Pro ně každoročně pořádáme Senior akademii, ale i kurzy sebeobrany,“ doplnila Kamila Hofmanová. 

Podněty pro práci preventistů jednotlivých městských policií mohou přicházet z různých stran. Pro Ladislava Martínka, velitele strážníků v Ostrově, jsou jedním z vodítek výsledky průzkumu pocitu bezpečí ve městě, který si velitel nechal zpracovat v letošním roce. 

„Nejpřekvapivějším výsledkem tohoto průzkumu je fakt, že mládež vnímá jako rizikovou plných 23 procent obyvatel Ostrova,“ podotkl Martínek. Oproti stejné studii z roku 2019 si tak ostrovská mládež pohoršila v očích veřejnosti o plných jedenáct procent.

Díky tomu, že se veliteli podařilo naplnit stavy strážníků, mohl si dovolit ten luxus, že jednoho z nich vyčlenil na preventivní činnost. „V nové služebně má navíc k dispozici speciální místnost, takže může pozvat třeba i celou třídu dětí,“ řekl velitel. 

Mezi nimi je podle jeho zkušeností v poslední době největší zájem o šikanu. „Na jedné ostrovské škole se totiž nečekaně objevila. Případ dokonce řešili i státní policisté,“ potvrdil velitel ostrovských strážníků. 

Prevence až po práci

Ne všude ovšem mohou velitelé přímo vyčlenit strážníky pro práci na poli prevence kriminality. Například v Mariánských Lázních se sice preventivní práci věnují hned tři strážníci, ale teprve poté, co obstarají veškeré své povinnosti v rámci výkonu služby.

„Díky skupině, která v Karlovarském kraji vznikla, jsme začali s preventivní prací před pěti lety. Jsme poměrně malé město, takže nebylo možné z devatenácti zaměstnanců městské policie vyčlenit přímo preventivní skupinu,“ vysvětlil Ladislav Sidorjak, který se v Mariánských Lázních preventivní práci věnuje. 

Skupina, kterou Ladislav Sidorjak zmínil, vznikla v Karlovarském kraji v roce 2014. Sdružuje preventisty z Karlových Varů, Chebu, Sokolova, Ostrova i Mariánských Lázní.

„Navíc spolupracujeme ještě s městskými policiemi ve Františkových Lázních, Nejdku, Chodově a v poslední době i s Aší,“ upřesnila Kamila Hofmanová. Preventisté společně pracují na řadě projektů pro všechny věkové kategorie.

„Naše práce je především o prevenci,“ shrnul velitel městské policie v Sokolově Petr Kubis. „Na prevenci je postavená celá naše filozofie. Děláme vše pro to, aby se lidé nestali oběťmi trestné činnosti,“ řekl Kubis za sokolovské strážníky.

„Nedokážu si představit, že by strážníci v ulicích měst nebyli. Děláte svou práci dobře, dělejte ji tak dál,“ vzkázal do všech městských policií místostarosta Chebu Jiří Černý.