Stipendia na studia chce v kraji více studentů, než s kolika se počítalo

  13:22aktualizováno  13:22
Až nečekaně mnoho studentů - 62 - podalo žádost o stipendium, které zdejším vysokoškolákům letos poprvé nabízí Karlovarský kraj. Krajská vláda se i tímto způsobem pokouší udržet vzdělané lidi v regionu.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto:  Radek Cihla, MAFRA

Původně politici zamýšleli, že částkou dvou tisíc korun měsíčně, tedy až 24 tisíc ročně, podpoří zpočátku maximálně 25 studentů. Jenže zájemců se do středeční uzávěrky přihlásil více než dvojnásobek.

O finanční podporu kraje se uchází 27 studentů bakalářského a 35 magisterského programu. Většinou jde o budoucí ekonomy a právníky. Velký ohlas překvapil také náměstka hejtmana pro školství Václava Sloupa.

„Byl bych rád, kdyby stipendium mohli dostat všichni. Pokusím se o tom radu kraje přesvědčit, ale je to otázka diskuse a financí. Proto nemohu předjímat výsledek,“ uvedl Václav Sloup (KSČM).

Problém podle něho vyřeší rada do konce listopadu. Kraj chtěl na stipendiích vyplatit v prvním roce maximálně 600 tisíc. A jak by podporovaných studentů přibývalo, částka by ve čtvrtém roce vystoupala až na 2,4 milionu korun.

Pravidla, která krajská vláda schválila v srpnu, mluví o tom, že pokud se zájemců objeví víc než 25, tak šťastné vybere krajský úřad losem. Všichni se ale musí ve smlouvě upsat, že se jako absolventi vrátí domů. A že tu budou pracovat nebo podnikat právě tolik let, kolik pobírali stipendium. Bakaláři aspoň dva roky, magistři čtyři roky.

Studenti prvního ročníku totiž o peníze žádat nemohou. Ti jednou už vybraní pak budou mít automaticky nárok na podporu i v dalších letech. Program se netýká těch, co studují dálkově.

Ošemetná bývá vymahatelnost smlouvy. Na splnění podmínky pracovat a podnikat v kraji 2 a 4 roky mají bakaláři a magistři lhůtu deseti let. Pokud slib nedodrží, musí peníze vrátit. To se týká i případů, když školu opustí nebo když studium přeruší na déle než rok.

Odložit plnění závazku lze po dobu rodičovské dovolené, při dalším navazujícím studiu nebo pokud je absolvent nejdéle rok v evidenci úřadu práce. Mohou však nastat případy a životní situace, kvůli nimž by radní mohli vrácení stipendia prominout.

Profesní struktura kraje zaostává o třicet let

Krajské vládě jde o to, aby se v regionu zvýšil počet vysokoškolsky vzdělaných lidí. V tomto ohledu region velmi zaostává za republikovým průměrem, když nejvyšší možné vzdělání tu má podle Českého statistického úřadu pouze sedm procent lidí. V Česku je to průměrně 12 procent.

Jen základní školu v kraji má za sebou téměř čtvrtina populace (23,2 %). Tato situace se odráží ve složení profesí: podprůměrný podíl v náročnějších a tedy i lépe honorovaných pozicích, zato nadprůměrný podíl pracovníků bez kvalifikace u obsluhy strojů, ve službách a obchodě.

„Obdobnou profesní strukturu, jakou dnes vykazuje Karlovarský kraj, měla Česká republika zhruba před 30 lety. Zaostávání kraje v modernizaci trhu práce je tedy značné,“ napsali odborníci z firmy BermanGroup, když na zakázku pro krajskou vládu sestavovali program rozvoje regionu na období 2014 až 2020.

„Stipendia se týkají všech studovaných oborů, protože vysokoškolských pracujících tu máme obecně málo. Je to jeden z pokusů, jak přitáhnout mladé vysokoškoláky zpět do kraje, kde budou žít, pracovat, mít trvalé bydliště,“ uvedl Sloup.

Podle hejtmana Josefa Novotného (ČSSD) by kraj přivítal, kdyby se do programu zapojili i zaměstnavatelé a krajská hospodářská komora. V budoucnu by pak mohl vzniknout fond, do něhož by zaměstnavatelé přispívali a ze kterého by byla stipendia vyplácena.

Odborníci pobídku pro vysokoškoláky nezavrhují. Děkan chebské ekonomické fakulty Západočeské univerzity v Plzni Miroslav Plevný míní, že jakákoliv snaha udržet vzdělané lidi v regionu je dobrá.

„Troufám si ale tvrdit, že většinu stipendií budou pobírat ti, kteří by se do kraje vrátili tak jako tak,“ odhadl Plevný. Podle něho záleží na studovaném oboru a zda tu potom dotyčný najde pracovní příležitost. Přimlouval by se, aby stipendia byla součástí širšího balíčku vzájemně provázaných opatření.

Autor:

Nejčtenější

Mladík z Chebska znásilnil partnerku a klečel na ní, dokud neomdlela

Ilustrační snímek

Ve vazbě skončil devatenáctiletý mladík z Chebska, který znásilnil a několik měsíců surově bil svou o rok starší...

Vary dominovaly v Litvínově, Chomutov smetl Pardubice a zůstává ve hře

Karlovarský Ondřej Beránek (vpravo) překonává Michaela Petráska z Litvínova.

Který z extraligových celků doplní Pardubice v baráži? Tato otázka zůstává i po 3. kole skupiny o udržení...

Studentka ze Sokolova dobyla Evropu líčením, vsadila na zářivé barvy

Kosmetička Bára Petráčková (vlevo), studentka Střední živnostenské školy...

Bára Petráčková je studentka třetího ročníku oboru kosmetické služby Střední živnostenské školy v Sokolově. Její...

Farář na Chebsku musel skončit. Čelí podezření, že se choval nevhodně

Ilustrační snímek

Z čela farnosti města na Chebsku i z funkce okrskového vikáře vikariátu Cheb uvolnil minulý týden biskup Tomáš Holub...

Chomutov padl a doprovodí Pardubice do baráže. Litvínov přetlačil Vary

Jan Stránský z Chomutova nepřekonal pardubického brankáře Ondřeje Kacetla.

Po 4. kole skupiny o udržení v hokejové extralize je rozhodnuto o druhém účastníkovi baráže. Chomutov podlehl na...

Další z rubriky

Personální audit na krajském úřadě má ukázat, zda jsou úředníci přetíženi

Ilustrační snímek

Jak jsou vytížení jednotliví úředníci? I takovou věc má zjistit personální audit, který chce na svém úřadu v dubnu...

Lidé z chebského sídliště Spáleniště budou parkovat u bývalé kotelny

Ulice V Zahradách v Chebu zaplněná zaparkovanými automobily.

Začátek další etapy revitalizace nejstaršího chebského sídliště Spáleniště je na spadnutí. Než ale začnou pracovat...

Zastánci litinové repliky chystají další referendum o Vřídelní kolonádě

Původní karlovarská Vřídelní kolonáda v období kolem roku 1900.

Karlovy Vary si zřejmě zopakují všelidové hlasování o nahrazení stávající Vřídelní kolonády litinovou replikou. Snaží...

Najdete na iDNES.cz