Odběrový stan v chebské nemocnici.

Odběrový stan v chebské nemocnici. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Mariánské Lázně chtějí odběrné místo, kraj má šanci i na plošné testování

  • 1
Devětapadesát aktuálně nemocných lidí dělá z Mariánských Lázní jedno s nákazou covid-19 nejpostiženějších měst v republice. I proto tamní starosta Martin Kalina volá po zřízení speciálního odběrného místa. Karlovarský kraj má také šanci na plošné testování.

„Čekáme na povolení krajské hygienické stanice a případné materiální zajištění z kraje,“ napsal v pondělí starosta na svém facebookovém profilu.

Vedení Karlovarského kraje se zatím k možnosti vytvořit další odběrné místo v Mariánských Lázních nevyjádřilo. Regionu ovšem svitla naděje, že se i zde začne plošně testovat. 

„Máme dohodu s profesorem Prymulou, podle níž mají krajští hygienici vytipovat lokality, v nichž by se provádělo plošné testování,“ uvedl hejtman Karlovarského kraje Petr Kubis. Tato možnost vyplynula z jednání kraje s týmem takzvané chytré karantény.

Koronavirus v Karlovarském kraji

O totéž kraj žádal už při první vlně plošného testování na území Česka. Neúspěšně. „Místa testování jsou již daná. Jde o čtyři geografické oblasti s rozdílnou zátěží onemocnění. Dále se studie zaměří i na zvláštní skupinu chronicky nemocných,“ reagovalo ministerstvo zdravotnictví.

Podle hygieniků právě díky testování dojde k včasnému zachycení pozitivních případů, jejich rychlejší izolaci a zajištění kontaktů.

„Je třeba se ale vyvarovat falešnému pocitu bezpečí. Výsledky testování, pozitivní i negativní, jsou platné vždy jen k datu provedení testu,“ upozornila Michaela Zajíčková, epidemioložka a mluvčí Krajské hygienické stanice. 

Hlavním ohniskem nákazy v Mariánských Lázních zůstává místní nemocnice. „Číslo 59 možná vypadá hrozivě, ale naprostá většina nemocných je spojená právě s nemocnicí,“ popsal situaci ve městě starosta Martin Kalina.

Hygienici v souvislosti s Mariánskými Lázněmi operují s číslem 77. V něm jsou ale i případy 18 vyléčených.

„Kvůli osmi aktuálně nemocným lidem ve městě nejsme v situaci, kdy bychom měli klečet před hygieniky a žádat o karanténu pro celé Mariánské Lázně. Nehledě na to, že zajistit ji by bylo z logistického hlediska pro policii i armádu sisyfovským úkolem. Situace není tak vážná, aby žádala podobná opatření,“ vysvětlil.

I když zatím není jasné, jestli se v Mariánských Lázních objeví odběrový stan, město samo dělá hodně kroků k omezení koronavirové pandemie. „Na denní bázi zajišťujeme dezinfekci MHD, jednou týdně pak dezinfikujeme i zastávky, lavičky či zábradlí,“ popsal starosta.

Největší smysl stále mají opatření, říkají hygienici

Podle hygieniků má, pokud jde o zabránění šíření onemocnění, stále největší efekt dodržování režimových opatření.

„To znamená sociální distanc, správné používání ochranných pomůcek a minimalizace kontaktů. Opatření je potřeba veřejnosti srozumitelně se a důrazně vysvětlit a také systematicky korigovat,“ upozornila Zajíčková. 

Krajští hygienici už podle ní aktivně používají nástroje takzvané chytré karantény. „Počet uskutečněných hovorů přes systém Daktela v Karlovarském kraji k dnešnímu dni ukazuje, že v přepočtu na milion obyvatel jsme na pátém místě ze všech krajů. Doplňkové nástroje, jako například generování vzpomínkových map, se v našem kraji teprve rozbíhá,“ doplnila epidemioložka.

Systém chytré karantény byl podle ní vyvinut ke zvládání násobně vyšších denních přírůstků.

„Vzhledem k aktuální epidemiologické situaci v kraji, která je klidná, nelze tento potenciál v tuto chvíli zodpovědně vyhodnotit. Nicméně jsme rádi, že si nový systém můžeme vyzkoušet právě nyní, kdy je denní nárůst případů nízký,“ dodala Zajíčková.