Zavřený jez v Lokti budou vodáci obcházet, na výběr mají tři možnosti

  16:09aktualizováno  16:09
Komplikace v podobě uzavřeného jezu nedaleko železničního mostu v Lokti na říčním kilometru 191,7 číhá na vodáky, kteří se vydají na Ohři. Staveniště budou muset vždy obejít alespoň částečně suchou nohou. Nabízejí se jim tři varianty, jak uzavřený úsek překonat.

Pod loketským hradem se na řece Ohři začal opravovat jez. Vodáci tak budou muset celou letošní sezonu své lodě okolo přenášet. | foto: Petr Przeczek, 5plus2.cz

„První možnost předpokládá přenášet lodě v úseku asi 300 metrů po levém břehu po cyklostezce,“ naznačil Bohumil Pražák ze spolku Vodácká Ohře.

„U této varianty je malinký problém v podobě hasičské zbrojnice, která v ulici je. Je proto třeba, aby zde nebyly takříkajíc vyvalené lodě,“ upozornil Jan Svejkovský, mluvčí Povodí Ohře.

Pro pohodlnější vodáky připravuje Vodácká Ohře možnost nechat loď zavřeným úsekem převézt. Znamenalo by to vystoupit na pravý břeh asi 200 metrů od jezu proti proudu. Auto pak lodě převeze k silničnímu mostu. Zatím ale není jasné, jakým způsobem bude tato služba zajištěna.

„Jednáme s krajem a městem o podpoře, zatím ale nic nemáme na stole,“ konstatoval Pražák.

Pokud se podaří podporu zajistit, bude v odpoledních hodinách pendlovat za symbolický poplatek auto v barvách Vodácké Ohře. „Pokud ne, zajistíme tuto službu jako půjčovna Dronte. Poplatek už ale symbolický nebude,“ doplnil Pražák.

Předpokládá, že absolutní většina vodáků využije třetí variantu, kdy v lodích připlují až k vodácké propusti, tu splují nebo vedle ní lodě přetáhnou. „Dál budou pokračovat k hrázce, která slouží jako manipulační cesta pro vozidla stavby a zde přetáhnou asi dvacetimetrový úsek,“ popsal možnost Bohumil Pražák.

„Tuto variantu připravil zhotovitel. Pod mostkem pro vozidla stavby bude možné proplout, pokud zde zrovna stavbaři nebudou pracovat,“ řekl Jan Svejkovský.

Podle něj ovšem hodně záleží na tom, jak se budou chovat sami vodáci. „Pokud nebudou ukáznění, vyhradil si zhotovitel právo uzavřít tuto cestu buď dočasně, nebo i definitivně,“ upozornil mluvčí Povodí Ohře.

„Vytiskneme letáky, které upozorní na to, že by se vodáci měli chovat slušně, rychle proplout úsekem a v žádném případě nevstupovat na staveniště,“ přislíbil Pražák.

Tvar jezu se nezmění, slibuje povodí

Za rekonstrukci historického jezu, který byl původně ze dřeva a kamenné dlažby, zaplatí Povodí Ohře přibližně 50 milionů korun. „Použijeme sice nové materiály bez dřeva, tvar jezu ale měnit nebudeme,“ řekl Svejkovský.

Další asi dvacítku milionů spolyká oprava levoboční opěrné zdi vedoucí k náhonu malé vodní elektrárny. Investor předpokládá, že by veškeré práce měly skončit ještě letos. „Pokud se ale vyskytnou komplikace, je možné, že se protáhnou i do příští vodácké sezony,“ dodal za Povodí Ohře Jan Svejkovský.

Další komplikovanější místo ovšem čeká na příznivce vodní turistiky v Doubí. Tam je řeka zúžená kvůli stavbě nového Doubského mostu. „K úplnému uzavření řeky zde ale nejspíš nedojde. Je splavná z jedné třetiny šířky koryta při pravém břehu,“ konstatoval Bohumil Pražák.

Jediným okamžikem, kdy by se mohla řeka pro vodáky zcela uzavřít, bude doba, kdy začnou dělníci osazovat novou mostovku. „Bylo by to nejspíš v srpnu a v řádu hodin. Vodáci na místě dostanou informace od pověřené osoby,“ dodal Pražák.

Nejčtenější

Matka se musela ptát, jestli smí uklízet. Syn ji týral od patnácti let

Ilustrační snímek

Od patnácti let týral svou matku nyní již třiadvacetiletý muž z Kraslic na Sokolovsku. Trýznil ji hlavně psychicky,...

Žárlivá studentka zbila na plese dívku, se kterou tančil její přítel

Ilustrační snímek

Svou žárlivost nedokázala ovládnout osmnáctiletá studentka z Chebu. Na maturitním plese zbila dívku, s níž tančil její...

Soud projednává po jedenácti letech vraždu mladíka uvláčeného za autem

Bývalý policista Martin Novotný (vlevo) a Aleš Šepták u Krajského soudu v...

Krajský soud v Plzni začal projednávat případ mladíka uvláčeného k smrti za osobním autem. Z téměř 11 let staré vraždy...

Na karlovarský festival přijede Julianne Moore. Vrací se Casey Affleck

Julianne Moore (Cannes, 18. května 2017)

Karlovarský festival letos uvítá herečku Julianne Moore, která uvede v rámci zahajovacího večera snímek Po svatbě. Na...

Utajeného svědka zkoušeli advokáti z Bible, o vraždě promluvil po letech

Bývalý policista Martin Novotný (vlevo) a Aleš Šepták u Krajského soudu v...

Před plzeňským krajským soudem vypovídal utajený svědek, který před 11 lety podle svých slov míjel na silnici u Aše na...

Další z rubriky

Sokolovští policisté hledají seniorku, rodina ji neviděla dva týdny

Ilustrační snímek

Sokolovští kriminalisté pátrají po pohřešované 73leté Jaroslavě Graňákové z Horního Slavkova. Zmizení oznámila její...

Každý má hluboko v sobě odpovědi na otázky, které si klade, říká koučka

Akreditovaná osobní koučka Alena Wendlerová

Mentální, osobnostní nebo prostě jen koučink. Slova, se kterými se v posledních letech setkáváme čím dál častěji....

Opilci v Chebu dělají nepořádek a hlučí na pěší zóně. Radnice zakročí

Strážníci chebské městské policie.

Špína, střepy, zbytky jídla a spousty odpadků. Světlou kamennou dlažbu hyzdí fleky nejrůznějšího původu. Tak vypadá o...

Najdete na iDNES.cz