V roce 2024 bude například pokračovat II. etapa projektu Humanizace sociální služby Domova se zvláštním režimem Matyáš v Nejdku za 220 milionů korun. | foto: Petr Przeczek, MAFRA

Kraj má rozpočet na příští rok, opozice kritizovala málo investičních akcí

  • 2
Zastupitelé Karlovarského kraje schválili rozpočet na příští rok i přes námitky opozice. Bezmála 10 miliard korun, to jsou příjmy, s nimiž bude v příštím roce kraj hospodařit. Výdaje jsou plánované ve výši 10,9 miliardy korun. Schodek chce kraj pokrýt hlavně z rezerv. Z celkem 41 krajských zastupitelů se vyslovilo pro rozpočet 21, jeden byl proti a 17 se zdrželo. Opozici vadilo zejména to, že podle jejich názoru je v kolonce výdaje uvedeno málo investic.

Z celkových téměř 10 miliard příjmů kraje jsou 5,6 miliardy takzvané přijaté transfery, což jsou peníze zejména na platy ve školství nebo na sociální služby. Daňové příjmy činí čtyři miliardy korun, nedaňové 267 milionů. Oproti schválenému rozpočtu roku 2023 jsou daňové příjmy vyšší o 346 milionů korun, tedy o 9,3 procenta.

Podle opoziční zastupitelky Jany Mračkové Vildumetzové (ANO) rozpočet kraje roste zejména na neinvestičních výdajích, zatímco investiční část výdajů klesá. „Překvapilo nás, že investiční výdaje byly letos skoro 27 procent, ale na rok 2024 jsou plánovány jen ve výši 17 procent. Rozpočet má být investiční,“ uvedla Jana Mračková Vildumetzová. Kritizovala rovněž snížení peněz pro krajské příspěvkové organizace.

Nejisté financování u některých projektů

„Letos to bylo 197 milionů, v příštím roce 163. Budou se zvyšovat příspěvky cizím subjektům, ovšem pro obce kraj dotace nenavýšil. Rovněž stát na kraj přenáší agendy a práci, finanční prostředky však už ne,“ zmínila. Hejtman Petr Kulhánek (KOA) argumentoval tím, že při posuzování rozpočtu je nutné vzít v úvahu, že řada projektů přesahuje jeden rok. Také investice do příspěvkových organizací podle hejtmana nižší nejsou.

„Některé se objevují v kapitole odboru investic, například akce v Radošově. Co se týče dotací pro obce, tak ty historicky byly na úrovni 20 milionů, nyní je to zhruba 42,5 milionu. K tomu je třeba připočíst 60 milionů korun z Programu na obnovu venkova,“ doplnil hejtman. Náměstek hejtmana Dalibor Blažek (Místní) potvrdil, že návrh rozpočtu nezohlednil kvůli nejistému financování některé plánované projekty.

Nejvíce je akcí, které má podpořit EU

„V rozpočtu není například keramická škola, kterou tam nyní nemůžeme uvést, protože ji nemáme finančně krytou. V Sokolově chceme řešit živnostenskou školu, připravujeme rozšíření a prodloužení přistávací dráhy letiště. Těch návrhů je tam skutečně hodně,“ konstatoval Blažek. V podobném duchu promluvil na krajském zastupitelstvu i Miroslav Plevný (bez PP). „Je třeba si to dát do kontextu,“ zdůraznil.

„Když se na ta čísla takto podíváme, je pravda, že v loňském materiálu byly jako investice necelé 2 miliardy, letos je to 1,7. Ale všimněte si, že financování bylo 2,5 miliardy a nyní je jen 900 milionů. Až se potvrdí dotace na plánované velké investice, tak se navýší financování a shodně i investiční výdaje,“ uvedl Plevný. Největší balík investiční projektů tvoří v rozpočtu akce, na které má kraj příslib dotací z Evropské unie.

Matyáš, Císařské lázně i krajská nemocnice

V roce 2024 bude pokračovat například revitalizace objektu Císařských lázní v Karlových Varech za 30 milionů korun, realizace projektu Generel Karlovarské krajské nemocnice za 26 milionů korun, II. etapa projektu Humanizace sociální služby Domova se zvláštním režimem Matyáš v Nejdku za 220 milionů korun a rovněž čtyři projekty na pořízení nízkoemisních autobusů v souhrnu za 147 milionů korun.

V rozpočtu kraje na rok 2024 se počítá i s financováním projektů z Operačního fondu Spravedlivá transformace (OPST), konkrétně s Karlovarským inovačním centrem za 238 milionů korun. Hradit se budou rovněž projekty školských příspěvkových organizací kraje v rámci tematických výzev OPST konektivita za 100 milionů korun a odborné učebny za 238 milionů korun.

23. listopadu 2023