Velké firmy v Karlovarském kraji budou štědré, dávají prémie i benefity

  17:22aktualizováno  17:22
Vánoční poděkování přichystali s blížícím se koncem roku svým lidem zaměstnavatelé v Karlovarském kraji. Někteří z nich nešetří a ve výplatách za listopad rozdávají tučné prémie.

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Zaměstnance potěšila například Sokolovská uhelná, která je i přes snižování počtu pracovníků stále největším chlebodárcem regionu. Navíc má za sebou poměrně úspěšný rok. K poslednímu prosinci v ní bude 3180 lidí.

„V letošním roce jsme vyplatili dvě mimořádné prémie nad rámec kolektivní smlouvy. První byla v červnu ve výši kolem 10 tisíc na zaměstnance, teď v listopadu dostali mimořádnou prémii, která byla ve výši 21 tisíc na zaměstnance,“ uvedl Jan Smolka ze Sokolovské uhelné.

Zástupci společnosti a odborů jsou před podpisem kolektivní smlouvy, ke kterému by mělo dojít těsně před Vánoci, a to 21. prosince. Odboráři by rádi pro příští rok vyjednali zaměstnancům růst mezd, k čemuž se přiklání i vedení společnosti.

O kolik platy vzrostou, to zatím neprozradili, nicméně domluvená už je částka, která půjde pro příští rok do sociálního fondu. Bude to 24 milionů korun, což je stejně jako letos. Prostřednictvím sociálního fondu přináší společnost svým zaměstnancům celoroční benefity.

„Částka se bude nyní přerozdělovat na jednotlivé položky, které by se oproti roku 2015 neměly prakticky měnit. Zůstane stravování, možnost využití na zdravotní pomůcky, rekreaci, rehabilitaci a podobně,“ ujistil Jan Smolka.

Zaměstnancům přilepší průmysloví hráči i hotely

Stejně jako v minulém roce připravuje i nyní do listopadových výplat svým lidem odměny nejdecká společnost Witte Automotive. Zatímco loni měla necelé dva tisíce zaměstnanců, teď jich je přes 2100.

„Celkem bude na odměnách vyplaceno 16,5 milionů korun,“ uvedla Dagmar Jančárková, vedoucí kanceláře jednatelů společnosti.

Na vánoční bonusy, respektive odměny za produkt, se mohou těšit i zaměstnanci karlovarské sklárny Moser. Vedení společnosti je prémií potěšilo už v létě, nyní se chystá na zimní díl.

„Odměny se odvíjí od několika ukazatelů, a to odpracované doby a výše průměrné mzdy. Zaměstnanci si tak přijdou na částku mezi třemi a půl a pěti a půl tisíci korun,“ uvedla Světlana Hančová, personální ředitelka společnosti.

Odměňovat se ovšem nechystají jen průmysloví hráči regionu, ale třeba také hotely. Podle personálního ředitele Thermalu Marcela Manna dostalo 190 zaměstnanců hotelu prémie v listopadových výplatách. „Jejich výši určily hospodářské výsledky,“ uvedl.

Thermal si však snaží pracovníky hýčkat celý rok a nabízí svým lidem i jiné benefity - například tisícikorunový příspěvek na penzijní připojištění. Podle výkonného ředitele Thermalu Rudolfa Mašaty se taková péče o lidi vyplácí. „Na tabulky a čísla potřebujete lidi a ty si musíte držet. Pro nás jsou pracovníci velice důležití,“ podotkl.

Podle Českého statistického úřadu dosáhla průměrná hrubá měsíční mzda v letošním 1. až 3. čtvrtletí v regionu 22 149 korun, což představuje nárůst o 3,5 procenta proti stejnému období předchozímu roku. Konkrétně mzda vzrostla o 751 korun.

Statistici ovšem upozorňují, že to pro region není úplně dobrá zpráva.

„Jedná se totiž o nejnižší mzdu v republice, což je o neuvěřitelných 3754 korun méně, než činí celorepublikový průměr, tedy 25 903 korun,“ uvedli. Zároveň však zdůraznili, že průměrnou mzdu v České republice ovlivňují především mzdy v Praze, a proto výše průměrné mzdy nedosahuje v republice žádný jiný kraj.

Nejčtenější

Projím tolik peněz jako čtyřčlenná rodina, které chutná, říká kulturista

Šestadvacetiletý kulturista z Karlových Varů Marek Kovářík

Když dnes šestadvacetiletý Marek Kovářík před jedenácti lety poprvé přišel do posilovny, bylo o jeho další sportovní...

Postřelím vás, hrozil muž ženě s dětmi, která chtěla řešit krádež kola

Ilustrační snímek

Sokolovští kriminalisté stíhají muže, který neustál sousedskou rozepři. Na ženu, která si s ním přišla vyříkat údajnou...

Plzeňští fotbalisté se se Sokolovem trápili, Zlín prohrál se Zbrojovkou

Jakub Dvořák (vlevo) ze Sokolova se chystá na pokus Radima Řezníka z Plzně.

Plzeňští fotbalisté porazili druholigový Sokolov 2:0. Vyhráli tedy i ve druhém utkání v rámci letní přípravy na novou...

Filmový festival bude bez klubu Aeroport. To už nebudou Vary, zní od fandů

Návštěvníci karlovarského festivalu

Fanoušci festivalového klubu Aeroport musejí letos jeho fungování oželet. Organizátoři jim na Facebooku oznámili, že ho...

Nepovedená privatizace poničila Národní dům víc než obě světové války

Porevoluční léta přinesla Národnímu domu nepovedenou privatizaci.

V srdci Karlových Varů stojí luxusní secesní Grandhotel Ambassador. Nechybělo však mnoho a cenná historická budova by...

Další z rubriky

Právníci obžalovaných v kauze větrníků u Aše napadali analýzu odposlechů

Ašský radní Jiří Červenka.

Aféru kolem stavby větrných elektráren na Ašsku znovu začal rozplétat Okresní soud v Chebu. Před senátem stanuli ašský...

Oprava krematoria v Karlových Varech skončila, pohřby žehem budou levnější

V karlovarském krematoriu začala rekonstrukce odstavené kremační pece. Budova...

Za nižší cenu a hlavně přímo v regionu nyní mohou zajistit žeh nebožtíků pozůstalí z Karlovarského kraje. Od poloviny...

Jubilant má rád zeleninu a holduje turistice. Pochutná si ale i na bůčku

František Kováč z Karlových Varů oslavil 90. narozeniny.

Zaručený recept na dlouhověkost? Pro devadesátiletého Františka Kováče z Karlových Varů je to zdravá strava a pohyb....

MIKUPEX TRADE s.r.o.
Pečovatel/ka - moderní zařízení v Praze, 20-22 000 Kč, velice zajímavé

MIKUPEX TRADE s.r.o.
Jihočeský kraj, Jihomoravský kraj, Karlovarský kraj, Královéhradecký kraj, Liberecký kraj, Moravskoslezský kraj, Olomoucký kraj, Pardubický kraj, Plzeňský kraj, Středočeský kraj, Ústecký kraj, Kraj Vysočina, Zlínský kraj
nabízený plat: 20 000 - 22 000 Kč

Najdete na iDNES.cz