Čínská firma BWI začala v Chebu vyrábět tlumiče pro luxusní vozy

  8:59aktualizováno  8:59
Čínská společnost BWI Group začala v Chebu vyrábět tlumiče pro luxusní značky automobilů. Nová továrna za 750 milionů korun nabídne tři stovky pracovních míst.

Jan Hrbáček z BWI Group představuje pasivní tlumič pro nové Volvo XC60, který se bude vyrábět v nové chebské hale. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Patnáct tisíc metrů čtverečních je rozloha nové haly v průmyslovém parku v Chebu. Čínská společnost Beijing West Industries (BWI) zde bude vyrábět pasivní tlumiče pro automobily luxusních značek, jako je například BMW, Audi, Opel, nebo Volvo.

Výroba se naplno rozjede začátkem příštího roku. V první vlně zde najde práci na tři stovky zaměstnanců. Výhledově by se jejich počet měl zvýšit na pět set, možná až tisíc.

Chebský závod je jedinou pobočkou BWI v Česku. Tři má společnost v Číně, po jedné v Mexiku, Velké Británii a Polsku. Česká továrna je přitom vybavena nejmodernější technologií.

Přehlídka moderních systémů

„Tahle chytrá továrna na tlumiče je přehlídkou moderních systémů a sofistikovaných technologií. Reprezentuje high-tech výrobu s vysokou přidanou hodnotou,“ uvedl Pavel Sovička, ředitel společnosti Panattoni Europe pro Českou republiku a Slovensko, která halu pro BWI vybudovala.

Výstavbu financovala společnosti Accolade. Ta ji také čínské firmě dlouhodobě pronajme.

„Vyrábíme automobilové komponenty pro celý svět, a proto také potřebujeme mít po celém světě výrobní závody. Cheb jsme si vybrali kvůli kvalifikované pracovní síle a výbornému dopravnímu spojení do Německa, kde sídlí někteří z našich významných odběratelů. Zahraniční expanze je pro čínské společnosti přirozená a já věřím, že naše investice je ráznou odpovědí na počáteční kritiku, že Číňané v České republice nevytvářejí výrobní závody ani pracovní pozice pro místní lidi,“ řekl prezident BWI Yun An Jiang.

Blízké Německo je velkou výhodou

Fakt, že pro investora byla rozhodující strategická poloha města, potvrdil i Sovička.

„Výhodou je silniční síť, která umožňuje rychlé napojení na dálnice v Německu. Z Chebu je to do Mnichova či Norimberka jen několik hodin. Navíc má chebská zóna kapacity na to, aby se dál rozvíjela a rozrůstala. I to byl určitě pro společnost BWI jeden z rozhodujících faktorů, protože do budoucna počítá s expanzí,“ konstatoval Sovička.

Jak řekl Yongru Cheng z čínského velvyslanectví v Praze, vztahy České republiky a Číny jsou momentálně v jednom z nejlepších období.

„Kultura, obchod a vzdělanost. To jsou pilíře, na kterých jsou postaveny vztahy mezi oběma zeměmi. Pro Čínu je Česká republika jedním z největších obchodních partnerů ve střední Evropě. V současné době létají z Číny tři přímé spoje a další se připravuje. Díky tomu by v budoucnu mohlo Českou republiku navštívit až milion Číňanů ročně. Dnes je to asi 300 tisíc,“ uvedl.

„BWI je významná globální firma s pobočkami po celém světě. Přinese do Chebu nová pracovní místa a také je prvním podnikem v rozšířené druhé etapě průmyslové zóny, kde by postupně měla najít práci další tisícovka lidí,“ raduje se také chebský starosta Petr Navrátil.

Průmyslová zóna v Chebu aktuálně zabírá přibližně 40 hektarů. Pracuje zde 2 500 lidí. Díky obrovskému zájmu investorů se stala jedním z nejrychleji rostoucích industriálních parků v České republice.

V těsném sousedství už vzniká další průmyslová lokalita, která má naději, že se stane strategickou zónou České republiky. Návrh ještě musí projednat vláda.

Nejčtenější

VIDEO: Přes tisíc děr na silnici, naštvaní obyvatelé je barevně označili

Rozbitá silnice ze Šindelové do Krásné Lípy. Lidé označili díry barevně.

Barevnou silnici má v těchto dnech Krásná Lípa u Šindelové na Sokolovsku. Neonové tvary ale nejsou ozdobou, nýbrž...

Bazén Thermalu už má provozovatele, slibuje špičkové wellness služby

Bazén karlovarského hotelu Thermal.

Kdysi vyhlášený bazén u hotelu Thermal v Karlových Varech má po letech chátrání naději, že lidem opět nabídne relaxaci...

Senior na Sokolovsku nelegálně odebíral elektřinu, hrozí mu vězení

Ilustrační snímek

Až pět let ve vězení může strávit jednaosmdesátiletý muž, kterého policie podezřívá z krádeže. Senior měl dva roky...

Boj s obří štikou na Skalce trval přes půl hodiny

Václav Fikar, chebský rybář a spisovatel chytil na Skalce trofejní štiku 118...

Krokodýl. Právě tak rybáři říkají obrovským štikám. O ulovení takového krokodýla sní většina z nich, ale dostat na...

V UNESCO už jsou, obcím ale chybí jazykově vybavení průvodci i ubytování

Hornické památky Krušnohoří jsou od soboty nově na seznamu UNESCO. Turisté si...

Radost i starosti navíc, tak reagují starostové obcí a měst Hornického regionu Krušnohoří/Erzgebirge, které jsou nově...

Další z rubriky

Americkým dědicům patří jen část mariánskolázeňského domu, míní soud

Město Mariánské Lázně má vrátit rodině Leitnerů činžovní dům v Klíčové ulici.

Město Mariánské Lázně netrpělivě čeká na další soudní verdikt v kauze, v níž jde o vrácení domu a pozemků v samotném...

Policie hledá řidiče, jejichž kamery v autě mohly natočit lupiče s pistolí

Lupič s pistolí přepadl v pravé poledne prodavačku v Aši

Policie pátrá po lupiči, který se zbraní v ruce přepadl v pravé poledne prodejnu v Doubravě u Aše na Chebsku....

Kánoe spadla z vozíku na dálnici, za pár minut ji někdo ukradl

Neznámý zloděj využil situace a z dálnice D6 ukradl kánoe tohoto typu.

Jen pár minut stačilo, aby jedna z karlovarských půjčoven lodí přišla o dvoumístnou kánoe. Zloděj ji bleskově ukradl z...

Najdete na iDNES.cz