Do chrámu sv. Olgy vložili novou schránku, jsou v ní mince i noviny

  • 0
Když klempíři letos v létě otevřeli špičku hlavní věže chrámu sv. Olgy ve Františkových Lázních, nestačili se divit. Cibule obsahovala schránku, kterou v ní zanechali ti, kteří věž v 70. letech opravovali. Dutý prostor však prázdný nezůstane. Přibyla do něj schránka nová, která kromě obsahu té původní skrývá nové dokumenty, fotografie, mince i bankovky.

„Věřící se rozhodli, že místo té původní, vyrobené pouhým přehnutím měděného plechu, vytvoří schránku novou, kterou bude možné v průběhu budoucích oprav otevírat a průběžně do ní vkládat nová poselství budoucím generacím,“ říká duchovní správce nejstaršího pravoslavného chrámu v Česku otec Vít Metoděj Kout (o nálezu časové schránky čtěte v článku Bereme tři tisíce a Startky stojí čtyři koruny, zapsali dělníci roce 1978). 

Podle jeho slov je nová časová schránka, na jejíž výrobě se podílela řada lidí, z nerezového plechu.

„Je to vlastně box široký 17, vysoký 30 a hluboký 10 centimetrů. Chtěli jsme, aby se do něj vešel dokument o velikosti A5. Čelní strana je zdobená plastickým pravoslavným křížem, pod ním je laserem vypálený nápis ‚Svatá Olgo, pros Boha za nás!‘ Zadní strana schránky je zdobená siluetou chrámu. Grafickou předlohu siluety připravil chebský kreslíř Pavel Bosman. Víko vodotěsné schránky zdobí meandrový vzor, který je patrný i na čelní straně chrámu,“ popisuje vzhled schránky otec Metoděj.

Ten také vytvořil její návrh. Vyrobil ji františkolázeňský zámečník Pavel Kubiš.

„Do nové schránky jsme vložili celý obsah té původní z roku 1978, tedy dopis řemeslníků a další písemnosti, černobílou fotografii a tehdejší mince. Nově přibyla ročenka církevní obce za rok 2018, dále fotografie z letošních oslav 135. výročí chrámu, dopis současného duchovního správce, pohledy zachycující stávající podobu chrámu, mince a bankovky v hodnotě 388 korun a vonné kadidlo,“ říká otec Metoděj. Nechybí ani výtisk MF DNES, který nález unikátní schránky popisuje.

Kromě časové schránky se na špičku hlavní a nejvyšší věže chrámu po letošních opravách vrátil nově pozlacený kříž úctyhodných rozměrů i tvaru.

Samotný kříž měří 4,2 metru a váží přibližně 150 kilogramů. Jeho horní rameno je ve výšce 34 metrů. 

„Je to bezpochyby nejvyšší bod místních věží a věžiček. Pro srovnání, stejné výšky dosahuje i rozhledna Háj u Aše. Aby bylo možné jej zasadit do cibule věže, bylo nutné postavit sedmnáct pater lešení,“ vypočítává otec Metoděj.

Nejvyšší ozdobu věže muselo kvůli její hmotnosti a rozměrům usazovat sedm mužů, včetně otce Metoděje.

Letošní IV. etapa obnovy vnějšího pláště chrámu svaté Olgy patřila k technicky nejnáročnějším. V havarijním stavu byly především dřevěné stavební prvky.

Kvůli ztrouchnivělým trámům se celá několikatunová špička nakláněla na západní stranu. Vychýlení od osy činilo již 30 centimetrů. Kromě tesařů nastoupili i klempíři, kteří opravovali měděnou krytinu v místech, kde při deštích zatékalo.

Časová schránka, kterou našli v září ve věži tesaři

11. září 2019

Na opravy, jež jsou vyčísleny na více než 1,5 milionu korun, přispělo částkou přibližně půl milionu ministerstvo kultury, čtvrt milionu uvolnila Pražská pravoslavná eparchie, 200 tisíc korun činí podíl Pravoslavné církevní obce ve Františkových Lázních.

Částkou přes 100 tisíc korun přispělo ze svého rozpočtu město Františkovy Lázně, podobnou sumu věnoval na opravy také Karlovarský kraj.

Na opravy tak pravoslavné církvi stále chybí přibližně 300 tisíc korun. „V nejbližších dnech se budu obracet na věřící, naše farníky a přátele chrámu. Chci všechny zájemce podrobně seznámit s průběhem letošních oprav. Doufám, že se nám za pomoci dárců a podporovatelů podaří zbývající sumu shromáždit, nebo alespoň zajistit půjčky, abychom náklady na letošní stavební práce pokryli,“ dodává otec Metoděj. Opravy špičky věže by měly skončit nejpozději do konce listopadu.