Ledová stěna Vír otevřela, k odolnosti však chyběly dvě mrazivé noci

  • 0
Kvůli loňské neslavné zimě čekali horolezci dva roky, než se skály ve Víru nad řekou Svratkou opět pokryjí ledem. A přestože podmínky nebyly kvůli oblevě ideální, ledovou stěnu se podařilo uvést do provozu. O víkendu se na 25 metrů dlouhých lezeckých cestách vystřídaly desítky vyznavačů adrenalinu.

„Jsem místní, chtěla jsem hned využít příležitosti po otevření ledové stěny, dokud drží,“ líčila mezi výstupy na Velké věži Ester Trefilová. „Rezervace byly hned pryč, ale dostalo se i na nás,“ dodala.

Hned také ocenila úsilí horolezců, kteří atrakci na skále, kde se leze díky via ferratám i v létě, připravovali.

Letošní proměnlivé počasí bez pořádných mrazů totiž tvůrce dost napínalo, nadějné předpovědi avizující až patnáctistupňové mrazy se v údolí pod přehradou nenaplnily.

Horolezci se dočkali, i přes slabší mrazy se tvůrcům podařilo zprovoznit oblíbenou ledovou stěnu ve Víru na Žďársku. Tu si o víkendu vyzkoušeli muži i ženy. K povinné výbavě letos patří i rouška či respirátor. Kvůli protikoronavirovým opatřením bylo vytyčeno i méně cest a je nutná online rezervace.

„Často jsme museli sledovat teploměr. Jakmile šla teplota pod minus pět stupňů, zapínali jsme vodu a pokoušeli se vytvořit led na skále,“ popsal Slávek Matuška, předseda spolku Ledová stěna Vír.

O přípravu zimní atrakce se stará zhruba desítka lidí. Nakonec se horolezci dočkali několika málo dnů, kdy byly přírůstky ledu ideální. Takové noci však byly jen čtyři.

„Potřebovali bychom ještě tak dvě noci, abychom stačili udělat standardní vrstvu ledu, díky které by se dala přežít takováto obleva,“ zalitoval Matuška.

Na Velké a Malé věži se horolezcům podařilo vytvořit zhruba deseticentimetrovou vrstvu, s kterou obleva pořádně zamávala. V sobotu led hodně odtával a záseky cepínů a maček mu vůbec nedělaly dobře.

Protikoronavirová opatření omezila počet cest i lidí

Kvůli protiepidemickým opatřením tvůrci připravili na skále méně cest než v minulých letech.

„Máme jich nyní sedm, dvojice lezců se na nich střídají v dopoledním, odpoledním a večerním bloku. Mezi nimi je půlhodinová pauza, aby se stačili vyměnit,“ řekl Matuška.

Zatímco dosud potřebovali lezci jen přilby, úvazky, cepíny a stoupací železa neboli mačky, letos patří k povinné výbavě také respirátor, rouška nebo šátek.

Spolek také musel omezit vstup na pozemek pod skalami pro maximálně dvacet lidí, zájemci o lezení musí mít pro vstup potvrzenou online rezervaci a vybavení si mohou půjčovat pouze přes výdejní okénko.

Každoročně bývá vrcholem sezony Vírský cepín, závod v lezení na rychlost. Organizátoři počítají s termínem 13. února. „Musel by opravdu přijít pořádný mráz, aby ledová stěna obsloužila takovou soutěž,“ poznamenal Matuška.

A také bude muset doufat v to, že závod dostane výjimku od hygieniků podobně jako prosincový Evropský pohár v Brně, kde se soutěžilo na pilíři v ledolezení na obtížnost.