„Nyní řešíme vybavení interiérů a rozbíhá se nábor zaměstnanců. Otevření je v plánu od května pro první interní akce Akademie věd a v červnu pro veřejnost,“ oznámil Tomáš Wencel, ředitel Střediska společných činností Akademie věd.
Zámecká budova má za sebou kompletní rekonstrukci. Dělníci vyměnili rozvody vody, elektřiny i odpadů. Proměny se dočkaly veškeré interiéry pokojů, koupelen, salonků a prostory restaurace.
„Zámek má novou moderní kuchyň včetně zázemí pro personál. Novinkou jsou prostory pro wellness,“ přiblížil Wencel.
V zámecké zahradě podle něj pracovníci vyčistili rybník a opravili jeho hráz. „V části parku nad rybníkem jsme založili mokřad. Zámeckým parkem také vede naučná cesta, která je součástí geoparku,“ doplnil ředitel.
Zámek nyní nabídne hotelové, restaurační i relaxační služby. Také je možné tam pořádat různé akce od svateb až po konference.
Majitelé sázejí na spojení s Franzem Kafkou
Majitelé chtějí památku spojovat se slavným spisovatelem Franzem Kafkou, který jezdil do Třeště v letech 1900 až 1907 na prázdniny ke strýci, lékaři Siegfriedu Löwymu. Kafkova povídka Vesnický lékař vznikla v třešťském prostředí. Akademie věd proto hodlá na zámku umožnit i různé další společenské či kulturní akce.
„Místo, kde Franz Kafka strávil několik letních prázdnin u svého strýce, si o to přece přímo říká,“ ujistil Tomáš Wencel.
Rekonstrukce zámku stála 240 milionů korun. Z toho 160 milionů korun pokryla dotace Akademie věd, dalších 80 milionů se financovalo z vlastních zdrojů Střediska společných činností Akademie věd.
Zámek v novém už si prohlédla i místostarostka Třeště Eva Požárová. Viděla zrekonstruované salonky, sály i apartmány. „I zázemí wellness prošlo obrovskou změnou. Myslím, že rekonstrukce zámku proběhla zdařile. Ten prostor si takovou změnu zasloužil. Líbí se mi detaily, které jsou spojené s Franzem Kafkou,“ popsala Požárová.
Rekonstrukci provedla místní firma
O kulturních či společenských akcích pro veřejnost zatím se zástupci zámku nejednala. „Prostor bude nyní po rekonstrukci a po covidové pandemii využíván firmami a Akademií jako kongresové centrum pro různá školení a konference,“ doplnila.
A připomněla, že už od roku 2015 začíná u zámku naučná stezka pro děti nazvaná Podivuhodná setkání Eleonory Sternbachové. „Ta zůstává. Myslím, že v parku zařádil i kůrovec, takže i tyto změny určitě v parku návštěvník pozná,“ shrnula místostarostka.
Rekonstrukci měla na starosti místní firma Podzimek a synové ve sdružení se společností Auböck z Boršova nad Vltavou. Projekt připravil Atelier Penta z Jihlavy.
Na konci června dostane v prostorách zámku čestné občanství města stavební inženýr Josef Podzimek, který na jaře oslaví 85. narozeniny. Po roce 1989 obnovil rodinnou firmu, která nyní zámek opravila.
Rudá armáda zámek vydrancovala
Památka byla zavřená kvůli stavebním pracím od listopadu roku 2018. Akademie věd provozuje tento areál již desítky let, koupila ho však až v roce 2005. Stát už tehdy investoval do obnovy památky 70 milionů korun.
Zámek stojí na místě středověké tvrze z roku 1513, která přestavbami zanikla. V Třešti byli do roku 1945 majitelé panství baroni WenzelSternbachové z Tyrol. Posledním vlastníkem zámku byl Leopold Sternbach. Se svojí ženou Kristinou z Třeště ke konci války zmizeli. Jejich majetek byl zkonfiskován. Po zřízení protektorátu se totiž přihlásili k Němcům.
V Třešti na zámku se ubytovala v květnu 1945 Rudá armáda. Rudoarmějci rozdávali věci ze zámku civilnímu obyvatelstvu, a když začali pálit nábytek, dal národní výbor vyvézt zámecký majetek do skladu v továrně Bartůněk. Po roce 1945 bylo v zámku městské muzeum.
Akademii věd patří i zámek Liblice na Mělnicku od Třeště vzdálený 186 kilometrů. Ten opravila před patnácti lety za zhruba sto milionů. I Liblice jsou v současnosti moderním konferenčním a kulturněvzdělávacím centrem. Funguje tam stylový zámecký hotel s restauracemi a relaxačním wellness centrem. Nabízí vysoký komfort hostům. Z letní zahrádky je výhled do parku. A zámecká zahrada s oborou nabízejí různé možnosti využití volného času.