Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

V netradiční škole jsou z učitelů průvodci a děti chtěly víc matematiky

  11:17
Přes půl roku funguje v Jihlavě soukromá alternativní ScioŠkola. Reportérka MF DNES měla možnost poznat, jak to v zařízení, kde děti nedostávají klasické známky a pedagogům tykají, vypadá.
V jihlavské soukromé ScioŠkole dávají důraz na individuální přístup a diskusi....

V jihlavské soukromé ScioŠkole dávají důraz na individuální přístup a diskusi. Na snímku si prvňáčci a průvodci povídají v kruhu. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Je chvilka před půl devátou a na chodbě jihlavské soukromé ScioŠkoly je živo. Děti se převlékají, zdraví se a připravují na vyučování, které za chvíli začne.

Velký chumel žáčků je u několika dospělých. „Ahoj Radko, ahoj Ondro,“ nadšeně se s nimi vítají, tulí se k nim a objímají je.

Ano, slyšíte správně. Děti svým učitelům na alternativní škole tykají a oslovují je křestním jménem.

„Rozhodně jsme se nesetkali s tím, že by tykání snižovalo naši autoritu. Ba právě naopak. Dětem to přijde lidštější a budujeme si tím vzájemně hezký vztah a důvěru,“ vysvětluje Radka Matějíčková, zástupkyně ředitelky jihlavské školy.

Ta vznikla loni v září a patří do vzdělávací sítě založené Ondřejem Štefflem, „otcem“ prvního soukromého gymnázia PORG a majitelem agentury Scio.

Rozdílů mezi klasickou školou a ScioŠkolou je ovšem mnohem víc. Na ScioŠkole se třeba vůbec nesetkáte s pojmem učitel. Říká se jim tu průvodci a na tuto pozici není nutné mít pedagogické vzdělání.

„Důležitější je vztah a přístup k dětem. Naši průvodci procházejí složitým výběrovým řízením. A ve výuce pak působí opravdu jako průvodci. Nechávají děti, aby si na věci přišly samy, a hodně s nimi diskutují,“ upřesňuje Matějíčková.

Chceme více matematiky a češtiny, žádaly děti

Ve ScioŠkole nenajdete ani obvyklý školní zvonek, děti nedostávají domácí úkoly ani známky.

„Klademe důraz na jejich zodpovědnost. Říkáme jim, že ony samy jsou zodpovědné za to, co se naučí. Naši žáci neznají stres z učení, neznají žádný nátlak. Do školy se těší a možná vás překvapí, že jedním z nejoblíbenějších předmětů je matematika,“ směje se zástupkyně ředitelky.

Děti si dokonce přály navýšit počty hodin matematiky a češtiny. A škola jim to umožnila. Hlas žáků a průvodců tady má stejnou váhu.

Stejně tak samotné děti přišly s nápadem na zákaz používání mobilních telefonů ve škole. Určily si mobilní zónu a časy, kdy po telefonech mohou sáhnout. A dokonce si odhlasovaly, že pokud to někdo poruší, průvodce mu mobil zabaví.

Jednotlivé třídy, kde je maximálně 16 dětí, jsou věkově smíšené. Pouze prvňáčci mají svou vlastní, oddělenou výuku.

Také předměty jsou poněkud odlišné od běžné základní školy. V samostatných 45minutových blocích – podobně jako na klasické škole – se učí jen čeština, matematika a angličtina. Ostatní předměty jsou spojené do projektového vyučování či do předmětu svět v souvislostech.

„Děti vedeme k samostatnosti. Snažíme se, aby se u nich co nejdříve rozvinula studijní autonomie. Naučí je to, aby se dokázaly jedné věci věnovat soustavně a samostatně,“ vysvětluje Matějíčková.

V rozvrhu hodin najdete i název samorost nebo kolej

Zároveň ukazuje na předmět v rozvrhu, který to umožňuje a nese název samorost. To je čas, který má dítě vyhrazený pro svou aktivitu. Samo se sebou si sepíše smlouvu a stanoví si, čeho chce v následujícím měsíci, čtrnácti dnech nebo týdnu dosáhnout. Potom si vyhledá průvodce, který bude jeho garantem. Témata jsou různá. Například: vypočítám 400 příkladů z matematiky, vytvořím budku pro ptáka, složím píseň v angličtině...

V rozvrhu najdete také kolonku s názvem kolej. To jsou skupiny, kde se scházejí děti napříč ročníky a společně tráví čas při řešení problémů nebo plánováním společných aktivit. „Všechny děti se tak navzájem znají. Sedmáci jsou vzorem pro prvňáky a samozřejmě to působí jako prevence šikany a dalších rizikových faktorů,“ zdůrazňuje zástupkyně ředitelky školy.

Vyučování vždy začíná shromážděním všech žáků a průvodců v hale, kde má kdokoli šanci vystoupit s podnětem směřujícím k chodu školy. Ustanovují se tam pravidla, řeší stížnosti a navrhují změny.

Pak už se děti rozcházejí do tříd. V jedné z nich se učí dohromady druháci a třeťáci český jazyk. Ti starší procvičují vyjmenovaná slova, mladší sedí v kroužku kolem průvodkyně Hany Doležalové. „Proč myslíte, že je část textu napsaná červeně,“ ptá se. Děti se hlásí a nahlas zkoumají, proč tomu tak je.

Ve vedlejší třídě se třeťáci a čtvrťáci učí matematiku podle metody profesora Hejného. Děti právě mají geometrii a pracují s kružítky na zadaném úkolu. „Ondro, já nevím, jak to mám udělat,“ hlásí Kryštof svému průvodci matematikou.

Ten se rozhlédne a osloví dalšího chlapce. „Šímo, ty jsi říkal, že víš, jak na to. Co kdybys to dětem vysvětlil,“ vyzývá dalšího klučinu, který se ochotně chopí svého úkolu.

Přechodu výš se nebojí

Škola má momentálně 62 žáků a zakládá si na individuálním přístupu, což umožňuje malý počet dětí ve třídách. Maximem je zde patnáct žáků. Školné činí 4 700 korun měsíčně. Kromě dětí, které chodí od první třídy, je zde také řada těch, které přešly z klasické školy.

„Občas se setkáme s tím, že děti, které k nám přijdou z klasického systému, s námi chtějí bojovat, podobně jako to dělaly s učiteli. Ale my se je snažíme přesvědčit, že to není správná cesta. Že jsme na jedné lodi a společným cílem je jejich vzdělání,“ říká Matějíčková.

A mladým studentům se na ScioŠkole líbí víc než na běžné „základce“. „Je to tady volnější a svobodnější. Nemáme známky, nemusíme se tolik učit jako na normální škole. Líbí se mi, že se učíme sami od sebe a neučí nás tolik učitelé. Na normální škole jsme si třeba jeden den něco vysvětlovali a druhý jsme na to hned psali test. Museli jsme si to do hlavy rychle nadrtit, ale pak jsme to stejně zapomněli,“ porovnává sedmačka Denisa Neprašová, která do ScioŠkoly přešla v pololetí.

Jenže jak děti z alternativní školy, zvyklé na jiný režim práce, zvládnou přechod na střední školu?

„Předpoklad je, že dítě v 9. ročníku bude schopno navrátit se do klasického systému. Náš deváťák bude mít klasické znalosti jako z běžné základky, ale bonusem bude studijní autonomie, systematické, soustředěné a samostatné pracování na určité věci. Bude mít i rozvinuté sociální dovednosti,“ neobává se problémů Matějíčková.

  • Nejčtenější

Auto vyjelo z vozovky a srazilo tři lidi. Žena zemřela, dvě vnučky jsou zraněné

2. května 2024  16:40,  aktualizováno  3.5 12:38

Osobní auto srazilo dnes odpoledne v Čáslavicích na Třebíčsku ženu a dvě děti. Žena srážku...

Na D1 přibudou další zákazy předjíždění kamionů. Chceme plynulý provoz, říká ŘSD

27. dubna 2024  12:27

Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) zahájilo u Velkého Meziříčí druhou etapu rozmísťování značek...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Žena, kterou ve žďárském útulku surově pokousal pes, v nemocnici zemřela

29. dubna 2024  9:48

Svým velmi vážným zraněním podlehla dvaašedesátiletá žena, kterou v půlce dubna napadl v psím...

Na Pelhřimovsku hořelo dvanáct hektarů lesa, ze vzduchu shazoval vodu vrtulník

30. dubna 2024  14:34,  aktualizováno  16:24

U Horní Cerekve na Pelhřimovsku odpoledne hořelo 12 hektarů lesa, byl vyhlášen třetí stupeň...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Komfortní a důstojné. V domově pro seniory zkouší speciální koupací křeslo

29. dubna 2024  8:44

Inovativní formu koupání klientů, která je zatím v Česku ojedinělá, zkoušejí nyní v chotěbořském...

Návštěvník z Polska. Na Žďársku pobíhá rys s obojkem, z lidí strach příliš nemá

3. května 2024  15:41

Skutečně nestandardní chování má rys, kterého opakovaně viděli v uplynulých dvou týdnech na...

Zvláštní režim? Monitorovací vůz s kamerami projel místy, kde neměl co dělat

3. května 2024  14:16

Řidiči kamerového auta v Jihlavě kontrolují, jestli ostatní šoféři dodržují pravidla nově...

Auto vyjelo z vozovky a srazilo tři lidi. Žena zemřela, dvě vnučky jsou zraněné

2. května 2024  16:40,  aktualizováno  3.5 12:38

Osobní auto srazilo dnes odpoledne v Čáslavicích na Třebíčsku ženu a dvě děti. Žena srážku...

Jihlavu čeká neoblíbený sok. Soukup: Chce to proměnit první vyloženou šanci

3. května 2024  10:06

Brankář Pavel Soukup věří, že případným tříbodovým ziskem v domácím zápase proti Varnsdorfu (od 18...

Získejte ZDARMA dětskou opalovací kosmetiku Lirene
Získejte ZDARMA dětskou opalovací kosmetiku Lirene

S příjemnými hřejivými pocity ze slunečních paprsků k nám ale míří i nebezpečné UV záření. To na nás působí celoročně, a proto je důležité sebe i...

Dara Rolins je po další plastice. Kritiku fanoušků nechápe, cítí se svěží

Zpěvačka Dara Rolins (51) se na čas stáhla z veřejného života. V tom období prodělala „estetický zákrok“ a na sociální...

Natáčení Přátel bylo otřesné, vzpomíná herečka Olivia Williamsová

Britská herečka Olivia Williamsová (53) si ve čtvrté sérii sitcomu Přátelé zahrála epizodní roli jedné z družiček na...

Byli vedle ní samí ztroskotanci, vzpomíná Basiková na muže Bartošové

Byly každá z jiného těsta, ale hlavně se pohybovaly na opačných pólech hudebního spektra. Iveta Bartošová byla...

Autofotka: Sen z plakátů v kotrmelcích. Mladíček v tunelu rozbil Ferrari F40

Symbol italské nenažranosti se již skoro čtyři dekády pokouší zabít své řidiče. Jízda s Ferrari F40 bez posilovače...

Ukaž kozy, řvali na ni. Potřebovala jsem se obouchat, vzpomíná komička Macháčková

Rozstřel Pravidelně vystupuje v pořadu Comedy Club se svými stand-upy, za knihu Svatební historky aneb jak jsem se nevdala se...