Pátek 24. března 2023, svátek má Gabriel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 24. března 2023 Gabriel

Až 70 svátků ročně. Lidé ve středověku si uměli užít volna, díky hrám

  9:13
Středověk jako doba temna, nudy a lopotné dřiny? Ale kdeže! „Člověk tehdy znal více svátků než ten současný a čas volna si uměl náležitě užít,“ říká Aleš Hoch, autor nové výstavy v jihlavském Muzeu Vysočiny, jež je zaměřena na středověkou zábavu a hry.
Jihlavská výstava Svět středověkých her je pomyslně rozdělená na dvě části....

Jihlavská výstava Svět středověkých her je pomyslně rozdělená na dvě části. První tvoří herna, druhá představuje dochované originální exponáty. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Před časem otevřená interaktivní expozice nese název Svět středověkých her a po obdobné výstavě Stroj času, která byla v muzeu k vidění před dvěma lety, i tato aspiruje na jednu z návštěvnicky nejoblíbenějších. Koncipována je tak, aby si lidé mnoho ze středověkých her mohli sami vyzkoušet.

Výstava je pomyslně rozdělena na dvě části. Jednu představuje herna, kde si návštěvníci mohou některé z her zahrát. Nemusí se obávat, že by nevěděli, jak na to. Ke všem hrám je i podrobný návod.

Další část tvoří dochované originální exponáty z více než deseti českých, moravských a slezských lokalit. Mnohé z nich jsou vystaveny vůbec poprvé, část tvoří i dětské hračky.

„Ty se v archeologických nálezech vyskytují docela pravidelně, ale na rozdíl od keramiky jich je co do objemu málo. Za vzácnou se tedy dá považovat téměř každá věc. Poprvé jsou vystavené například dřevěné koule určené ke hraní, dětské kožené botičky, figurky koníků nebo celodřevěné šípy,“ vybírá ze vzácných vystavených exponátů Hoch.

Zábava i pro dospělé

Ve vitrínách mohou návštěvníci vidět například skleněné kuličky nalezené u zříceniny hradu Rokštejn, dřevěnou káču s bičíkem od Hradce Králové.

Upoutají i součásti dětských oděvů nošených při pobytu venku: vysoká šněrovací bota, kterou archeologové objevili v Jihlavě, či část z kožené dětské rukavice – palčáků od Veselí nad Moravou.

Zajímavostí jsou i insignie rytíře, tedy meč a ostruhy pocházející z Jihlavy, ale i hrací kostky nebo figurky.

Nejčastějšími návštěvníky výstavy jsou rodiny s dětmi a žáci základních škol. Je to však zároveň expozice, díky níž si užijí spoustu zábavy i dospělí.

Ostatně, kde jinde můžete spatřit dědečky a tatínky, jak dovádí na chůdách, střílí z repliky středověké kuše, hrají kuličky, zkouší roztočit káču nebo se snaží vyloudit pár tónů na středověký drnkací nástroj, takzvaný žaltář?

„Mně se právě nejvíc líbilo hrát na žaltář a pak kuželky. Roztočit káču mi nešlo, ale chtěla bych se na výstavu podívat ještě jednou, a třeba mi to už půjde,“ usmívá se osmiletá Bára z Jihlavy.

Návštěvníci se na výstavě dozvědí i řadu zajímavostí. Například to, že středověký člověk měl během roku určeno přibližně 50 až 70 svátečních dní, během nichž byla práce zakázána.

Střediskem zábavy byla nejen krčma, ale i kostel, kde se začal rozvíjet zpěv. Ten sice nechyběl ani v krčmách, ale tam daleko více bujely hazardní hry. K nejznámějším patřila hra v kostky. Ty nesou svůj název podle materiálu, protože se vyráběly z dlouhých zvířecích kostí.

Podle archeologických nálezů byly kostky na našem území známy již starým Keltům. Velmi oblíbené byly ve středověku rovněž karty.

Některé středověké hry se hrají dodnes

O zábavu v ulicích se starali kejklíři, artisté, hudebníci, ale i takzvaní žertéři. Šlechta měla zase v oblibě turnaje, lov či deskové hry. Některé z nich se hrají dodnes. Například dáma, šachy, mlýn nebo ovčinec.

„Hry, slavnosti, hudba a tanec, to vše tehdy neodmyslitelně patřilo k životu napříč společenskými vrstvami,“ říká Hoch. „Měšťané některé z deskových her považovali za důležité pro rozvoj strategického myšlení u dětí.“

Jednou z nejoblíbenějších deskových her středověku byly vrhcáby. „Nejstarší doklad této hry z našich zemí pochází z 2. poloviny 14. století. Vrcholu popularity pak dosáhly v 15. a 16. století,“ praví kurátor.

Výstava bude v jihlavském muzeu Vysočiny k vidění do 23. června. Už ale o ni projevila zájem některá další muzea, a tak bude expozice putovní.

  • Nejčtenější

Další rána pro České dráhy. Linku do Brna přes Vysočinu jim vyfoukl RegioJet

Železniční spojení mezi Prahou a Brnem přes Havlíčkův Brod bude provozovat RegioJet. Ve výběrovém řízení, kam se...

Náledí, náraz autobusu. Matka s dvěma syny přišla ve vteřině o bydlení i práci

Premium Byla sobota 25. února nedlouho po poledni. Sněžilo, silnice namrzaly. Matka samoživitelka Eva Vrátná byla se dvěma syny...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Někdy mám pocit, že jsem právě spadl z Měsíce, komentuje Jiří Holík dnešní svět

Premium Legendární hokejový útočník Jiří Holík na první pohled vypadá, jako by se ho ubíhající čas absolutně netýkal. V...

Zemřel František Prosecký, velký bystřický sběratel s tatrováckým srdcem

Rodina a přátelé se jen těžko vyrovnávají se zprávou o úmrtí Františka Proseckého z Bystřice nad Pernštejnem. Známý...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

V bílé tmě na D1 bouralo 231 aut, od největší nehody v Česku uplynulo 15 let

Vraky aut, na dvacet tisíc lidí uvězněných v kolonách a několik hodin neprůjezdná dálnice D1. Tak před patnácti lety...

Finsko není mistr světa ve vzdělání. Naopak. Mýtus, který trval 20 let, padá

Premium Ještě nedávno se do Finska jezdilo jako na safari, aby jiné země okoukaly tajemství tamního školství, nejlepšího na...

Revma vzniká v plicích. Nyní došlo ke zlomu v léčbě, říká profesor Vencovský

Premium Bolest, ztuhlost, otoky a deformace kloubů, především na rukou. Tak si většina lidí představuje revmatoidní artritidu,...

V Česku neměl šanci, v cizině metastázy zmizely. Léčbu hradí pojišťovna

Premium Na rakovinu prostaty umírá v Česku asi 1 500 mužů ročně. Když vyčerpají všechny metody léčby, nezbývá jim než čekat na...

Oprava ikonického přibyslavského kulturního domu se prodraží a potrvá déle

Rozsáhlá rekonstrukce ikonického kulturního domu v Přibyslavi se prodraží. A zřejmě i prodlouží. Vyplývá to ze stavu...

Hrady a zámky se za týden otevřou, Telč se chce stát Krumlovem Vysočiny

Památky ožívají. Hrady a zámky ve správě Národního památkového ústavu zahájí sezonu první dubnový víkend. Na turisty se...

Vodaři na Žďársku mají nové vedení, chce kanalizaci i do menších obcí

Investice do odkanalizování menších obcí nebo do řešení nedostatku kvalitní vody i mimo velká města žďárského regionu....

Pouť má zmizet z náměstí natrvalo, radnice ji chce v zámeckém parku

Letošní Svatováclavská pouť ve Světlé nad Sázavou se znovu bude konat v zámeckém parku. A to i přesto, že proti tomuto...

Hrozí ekonomický kolaps? Analytici varují před Minského momentem

Selhání bankovních institucí, otřesy na finančních trzích a pokračující nejistota zvyšuje podle mnohých odborníků...

Ukrajinská pobřežní obrana zničila plány na vylodění u Oděsy

Flotila ukrajinského námořnictva dostala na začátku ruské invaze na frak, ale její „suchozemská“ pobřežní obrana...

Meteoroložka Honsová: Letos bude extrémní počasí, zapíše se do historie

Premium Meteoroložka Dagmar Honsová je přesvědčená, že letošní rok určitě přinese mnoho zajímavých a zřejmě i extrémních...

Německé platy v nedohlednu. Známe sedm důvodů, proč Češi berou míň

Ekonomové už desítky let propočítávají, kdy české mzdy doženou ty německé. Rozdíly mezi oběma státy přetrvávají a...

Být nahý před diváky není žádná kratochvíle, ale ani hrůza, říká Zounar

Herec Martin Zounar (55), který v Ordinaci hraje doktora Bobo Švarce, se opět svlékne. Poprvé se před kamerami objevil...