ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Tři metráky odpadu za rok jsou moc. Brod omezí svoz a chce zvýšit třídění

  • 3
Město Havlíčkův Brod zavádí revoluci ve svozu odpadu. Od dubna bude na většině území popelnice a kontejnery vyvážet ve dvoutýdenním intervalu místo dosavadního týdenního. Důvodem je snaha přimět obyvatele co nejvíc třídit a zároveň technickým službám uvolnit termíny na svoz tříděného odpadu.

Podle místostarosty Zbyňka Stejskala souvisí novinka ve svozu odpadu s novým zákonem o odpadech narychlo schváleným před koncem minulého roku.

Ten už způsobil skokové navýšení plateb za uložení odpadu na skládce v Ronově u Přibyslavi, kam brodský odpad putuje. Další čtyřicetiprocentní navýšení avizuje od příštího roku v případě, že se nepodaří stlačit produkci odpadu na hlavu pod 200 kilogramů za rok.

„Momentálně v Brodě připadá na jednoho občana 324 kilogramů. To je příliš, máme na čem pracovat,“ podotkl Stejskal.

Proto chce město přinutit obyvatele více odpad třídit. Popelářské čety změnou v systému svozu dostanou více prostoru na vyvážení separačních stání.

„Hlavním důvodem odpadkové revoluce není úspora nákladů města. Město neušetří nic. Jen se práce technických služeb více přesměruje na tříděný odpad,“ vysvětlil místostarosta. A v budoucnu bude ještě hůř. 

V horizontu roku 2030 skončí podle zákona o odpadech skládkování neupravených komunálních odpadů, zejména obsahu popelnic. „To znamená, že do deseti let budeme potřebovat v České republice postavit další spalovnu odpadu, nebo jich bude stačit podstatně méně a problém vyřešíme lepším tříděním surovin a jejich dalším využitím,“ přiblížila vedoucí odboru životního prostředí Marta Gerthnerová.

Omezení začne platit po Velikonocích

Omezení frekvence svozu komunálního odpadu začne 5. dubna. Většina popelnic a kontejnerů se od velikonočního pondělí bude vyvážet jen jednou za dva týdny.

Zůstanou ale lokality, kde týdenní svoz zůstane dočasně zachován. Nic se prozatím nezmění pro obyvatele bytovek na největších sídlištích Žižkov a Na Výšině.

„Nové schéma vznikalo na základě naplněnosti popelnic, k čemuž se už několik měsíců používají QR kódy. Vyšlo najevo, že nejvíce plné nádoby na odpad jsou právě na sídlištích, zatímco ve vilových čtvrtích jsou často prázdné až poloprázdné,“ řekl Zbyněk Stejskal.

Jak ale dodal, toto řešení je pouze dočasné a i na sídlištích bude frekvence svozu později upravena. „Vše i v tomto případě směřuje ke čtrnáctidennímu intervalu,“ konstatoval místostarosta.

Na chystanou novinku ve vyvážení odpadu lidé hojně reagují. Někteří plní sociální sítě odmítavými příspěvky, jiní s takovým krokem souhlasí. Někteří se bojí toho, že popelnice a kontejnery u bytovek budou za dva týdny přeplněné a odpad se bude hromadit kolem nich.

„U nás v ulici jsou plné popelnice už ve středu, vyváží se jednou týdně v pátek. Je to málo, a teď ještě tohle,“ poznamenala například Adéla Havelková.

„A peníze za to chtějí stejné, ne-li větší,“ podotkl Martin Zadina.

„Chápu lidi z rodinných domů, tam bude stačit vývoz jednou za čtrnáct dní. Ale zatím bydlíme v bytovce u soudu a po týdnu v létě není kam pytel strčit, nemluvě o červech a myších,“ přidala se Michaela Štěpánová.

„My nenaplníme komunální popelnici ani za těch 14 dní. Všechno, co jde, třídíme. Jsme čtyřčlenná rodina,“ kontrovala Zuzana Šmídmajerová. „Říká vám něco třídění odpadu? Nebo ekologické smýšlení? Nám stačí popelnice i na tři týdny,“ zapojila se do diskuse Petra Rybářová.

Systém se dá změnit vždycky

Jak místostarosta Stejskal upozorňuje, nový systém svozu odpadu ve čtrnáctidenních intervalech není nic mimořádného. V mnoha městech už tak měsíce funguje, na venkově je takřka samozřejmostí. „Není to nic, čeho by se lidé měli bát,“ tvrdí.

Podle něj se úpravou frekvence svozu odpadu a docílením většího třídění chce město vyhnout tomu, aby muselo až na dvojnásobek navyšovat současné poplatky. Ty činí 720 korun na osobu a rok, například na děti jsou ale slevy. I tak město svoz a skládkování odpadu dotuje.

Dubnová novinka ve svozu odpadu nebude definitivní. Po určité době ji technické služby vyhodnotí a navrhnou případné úpravy. „Vyzkoušíme to. Pokud se objeví velké problémy, vrátit zpět či jinak systém změnit lze vždy,“ přitakal Stejskal.

Vlastníkům nemovitostí, pokud se ukáže, že jim nádoby na odpad nebudou stačit, pak doporučil jejich přikoupení. Každou novou popelnici či kontejner je ale nejprve potřeba u technických služeb registrovat a nalepit na ni QR kód, jinak ji popeláři vyvážet nebudou.

„Počet popelnic, kontejnerů či jiných nádob na odpad není na domácnost či občana nikterak omezen. Stejně tak není omezeno množství odpadu, které vyprodukují,“ dodal místostarosta.