Pondělí 29. května 2023, svátek má Maxmilián, Maxim
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 29. května 2023 Maxmilián, Maxim

Slib levnější vody Jihlavu nepřesvědčil, vodovody přejdou k městské firmě

  8:47
Slib vodárenské společnosti VAS na vodu levnější o šest korun na kubík pro obyvatele a desítky milionů korun ročně pro město nezabral. Nabídka nepřesvědčila jihlavské zastupitele o tom, že by firma měla pokračovat v provozování městské vodohospodářské infrastruktury. Vodovody budou od ledna provozovat Služby města Jihlavy.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Jakub HněvkovskýMAFRA

„Z mého pohledu i z pohledů kolegů v koalici dlouhodobě říkáme, že chceme tyto služby provozovat vlastní firmou. Z krátkodobého hlediska se může jevit nabídka jako zajímavá. V dlouhodobém horizontu je ale důležité mít cenotvorbu a plán obnovy v rukou zastupitelů. Navíc cena vodného a stočného je v nabídce garantovaná na dva roky a my nevíme, jak by se vyvíjela poté,“ uvedla primátorka Karolína Koubová (Fórum Jihlava).

Letos v červnu ukončily Jihlava a Svaz vodovodů a kanalizací Jihlavsko (SVAK) osmileté soudní spory o vydání vodohospodářského majetku města.

Jihlava ze svazku vystoupila na konci roku 2012. Své vodovody a kanalizace, včetně čistírny odpadních vod, by měla spravovat od příštího roku sama prostřednictvím nově vybudované divize Služeb města Jihlavy (SMJ). Vedení města nevyužije služeb VAS, která infrastrukturu zatím provozuje a má potřebné technologické zázemí a personální zajištění.

Společnost VAS chtěla v provozování služeb pokračovat. V té souvislosti předložila zastupitelům novou nabídku. Jednalo se o návrh na uzavření pachtovní smlouvy. Společnost VAS se v ní mimo jiné chtěla zavázat hradit městu nájemné ve výši 80 milionů korun ročně.

Vedení Služeb města Jihlavy zatím cenu nestanovilo

„Při této výši pachtovného je VAS připravena realizovat cenu pro vodné a stočné ve výši 80 korun bez DPH za metr krychlový. Uzavření pachtovní smlouvy nabízíme na dobu pěti let do konce roku 2025 s opcí města na prodloužení o dalších pět let do konce roku 2030. A to s garancí ceny a nájemného po dobu prvních dvou let,“ upřesnil nabídku Jindřich Král, předseda představenstva společnosti VAS.

Podle Krále patří parametry nabídky k nejvýhodnějším v České republice. „Jsme přesvědčeni, že v současných podmínkách nelze dosáhnout výhodnějšího modelu provozování vodohospodářské infrastruktury v Jihlavě z pohledu finančních zájmů města a jeho občanů,“ uvedl Král.

Podle zastupitelů Rudolfa Chloupka (ČSSD), Zdeňka Faltuse (ANO) i finančního výboru by bylo vhodné, aby zastupitelé znali i nabídku na cenu vodného a stočného také ze strany SMJ. Ta však zatím není vytvořena.

„I přes tři měsíce intenzivní práce nejsme teď schopni říct, jaké bude vodné a stočné pro rok 2021. Počítáno je s nájemným 80 milionu korun i s tím, že se dokážeme vejít do vodného a stočného ve výši, jaký VAS v současné době uplatňuje v Jihlavě. Netušíme, jaké jsou skutečné náklady na provozování vodohospodářské infrastruktury, dokud ji sami neprovozujeme,“ uvedl jednatel SMJ Josef Eder s tím, že cenu vodného a stočného bude společnost zastupitelům předkládat na listopadovém zasedání.

Při odložení by se SMJ nestihly na provoz připravit

Zastupitel Chloupek pak zmínil i možnost materiál stáhnout z jednání, doplnit ho o nabídku SMJ a předložit zastupitelům až v listopadu.

„Odložení posuzování této nabídky na listopad je to nejhorší, co by se mohlo stát. Zablokovalo by to veškerá jednání s VAS o spolupráci, řešení přechodu zaměstnanců a nám by to zvyšovalo rizika ve vybavování firmy. Pro nás je důležité, aby bylo po dnešku jasné, kdo bude provozovat, abychom mohli začít podepisovat smlouvy na nákup techniky a další záležitosti,“ upozornil Eder.

Jak v červnu uvedla primátorka Koubová, městský podnik bude potřebovat 40 až 50 milionů korun, aby mohl najmout odborný personál, nakoupit techniku a zainvestovat laboratorní a technologické procesy pro provozování vodárenské infrastruktury.

Pro odmítnutí nabídky VAS se ze 36 přítomných vyslovilo 33 zastupitelů, proti nebyl nikdo, dva se zdrželi a jeden nehlasoval.

„Rozhodnutí zastupitelstva bereme na vědomí. Nebudeme ho dál komentovat. Jsme připraveni případně spolupracovat s novým provozovatelem,“ uvedla mluvčí VAS Iva Librová.

  • Nejčtenější

Prezident si v Jihlavě vyzkoušel biatlonovou střelbu, při běhu ho chytila křeč

Prezident Petr Pavel s manželkou Evou přijel na svou první oficiální návštěvu Vysočiny. V kraji se zdrží dva dny a čeká...

Řidič ve zlatém autě prosvištěl na D1 kolem policistů rychlostí 222 km/h

Téměř o sto kilometrů v hodině překročil nejvyšší povolenou rychlost silniční pirát na D1. Policisté mu naměřili 222...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Slavná hospoda, ve které zemřel Franta Kocourek, jde k zemi. Nahradí ji penzion

Známá restaurace Na Hrdé Vsi jde k zemi. Právě v této hospodě ve Víru na Bystřicku před 32 lety zemřel legendární...

Nehoda uzavřela D1 u Větrného Jeníkova, kolona měla pět kilometrů

Nehoda dvou aut u Větrného Jeníkova na Jihlavsku zastavila provoz na dálnici D1 ve směru na Prahu. Zraněnou ženu...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Největší jihlavský squat jen pár set metrů od centra je úplně jiný svět

Pod svícnem bývá největší tma. Toto úsloví nyní platí v Jihlavě. Největší no-go zóna je tu jen 400 metrů od Masarykova...

Můj idol je Krejčí, říká Japonec z Barcelony. Spartě fandí už 20 let. Proč?

Premium Doma mu visí dres Krejčího, Hložka či Zahustela. Sype ze sebe jména a data ze sparťanské historie, až se nestačíte...

VELKÝ TEST ELEKTROKOL 2023: Horská kola s pevným rámem

Premium Hardtaily, tedy modely elektrokol s přední odpruženou vidlicí, mají výsadní postavení jako skutečný univerzál. Stále...

Udělal jsem obrovskou chybu. Jsem kluk, který se nechal předělat na holku

Premium Narodil se do rodiny horníka a matky v domácnosti. Matka navíc patřila k Svědkům Jehovovým. Od útlého věku byl...

Nehoda uzavřela D1 u Větrného Jeníkova, kolona měla pět kilometrů

Nehoda dvou aut u Větrného Jeníkova na Jihlavsku zastavila provoz na dálnici D1 ve směru na Prahu. Zraněnou ženu...

Skla se není třeba bát, je pevné a odolné, říká šéfka sklenářské firmy

Především celoskleněné dveře, ale i zábradlí, schody, příčky, obklady, sprchové kouty i celé stěny vznikají ve...

Prezident si v Jihlavě vyzkoušel biatlonovou střelbu, při běhu ho chytila křeč

Prezident Petr Pavel s manželkou Evou přijel na svou první oficiální návštěvu Vysočiny. V kraji se zdrží dva dny a čeká...

Krampus čerti přečkají léto na ledečském hradě, ve sklepení otevřeli peklo

Hrad v Ledči nad Sázavou otevřel nové lákadlo. Cílí hlavně na děti. Ve sklepeních hradu se otevřelo skutečné peklo....

Advantage Consulting, s.r.o.
NÁSTROJÁŘ/KA BEZ NOČNÍCH

Advantage Consulting, s.r.o.
Kraj Vysočina
nabízený plat: 35 000 - 45 000 Kč

Tříletou dceru Bereniky Kohoutové srazilo na přechodu pro chodce auto

Teprve tříletou dceru Bereniky Kohoutové (32) srazilo v úterý v centru Prahy auto přímo na přechodu pro chodce. Jak se...

Zemřel slovenský herec a hudebník Daniel Heriban. Bylo mu 43 let

Heriban, známý například ze seriálů Horná Dolná a Hnízdo nebo z filmů Únos či Sviňa, zemřel podle informací TV JOJ ve...

Chystá se novinka, kdo spoří v penzijku, odečte z daní až 48 tisíc

Důchody mají být pro budoucí penzisty nižší. Populace stárne a průběžný důchodový systém, do něhož přispívají současní...

Co zas chce, ty vole, reaguje Jágr na volání bezradné Branišové od faxu

Hokejista Jaromír Jágr (51) a jeho partnerka, modelka Dominika Branišová (28) pobavili sledující na Instagramu...

Jízdní řád nerůstu. Benzin na příděl, zákaz létání a bourání silnic

Jak radikální má být ochrana životního prostředí? Německý profesor ekonomie, filozof, sociolog a politolog Helge...