Neupaluj...odtud, vyzývá Hus obyvatele města. Kampaň budí zájem i rozpaky

  11:31aktualizováno  11:31
Nové Město na Moravě přichází o stálé obyvatele a tím také o miliony korun. Spustilo kampaň, v níž například socha Jana Husa vyzývá: Neupaluj...odtud. Podle kritiků jsou plakáty přinejmenším v některých případech za hranou, třeba spojení sousoší Pohřeb v Karpatech s heslem „Budeme tě na rukou nosit“.

Hesla na novoměstských plakátech budí rozporuplné reakce. | foto: městský úřad Nové Město na Moravě

Mistr Jan Hus volá: „Neupaluj... odtud.“ Učitel národů Jan Amos Komenský se přidává: „Exil je otrava.“ A pozadu nezůstal ani Pasáček: „Neopouštěj moje stádo...“ Známé novoměstské sochy promlouvají z plakátů v ulicích a na internetu k místním, aby neodcházeli z města, nebo aby si tu naopak přihlásili trvalé bydliště, když už zde pracují a bydlí.

Hesla na novoměstských plakátech budí rozporuplné reakce.

Hesla na novoměstských plakátech budí rozporuplné reakce.

„Že kampaň budí pozornost? To je dobře. Problém s odchody lidí mají všechna větší města na Vysočině, jen v různé míře,“ řekl starosta Michal Šmarda (ČSSD).

Na radnici zatím chodí rozporuplné reakce, přesto je starosta spokojený. „Někteří to berou jako útok na kulturní symboly města a jejich znevažování. Osobně jsem byl v případě dvou plakátů na pochybách. Ale vyvolání kontroverze byl cíl, jak otevřít diskusi,“ podotkl Šmarda.

Vedení města zadalo úkol, jak upozornit na problém úbytku obyvatel, své příspěvkové organizaci Novoměstská kulturní zařízení (NKZ). „Svůj účel kampaň splnila. Lidé si toho všimli a reagovali, teď by se mělo mluvit spíš o tom, co s tím problémem udělat, než o tom, co měla socha říkat,“ říká autor plakátů a propagační pracovník NKZ Kryštof Benoni.

Budeme tě na rukou nosit, říkají vojáci pochovávající druha

Podle Benoniho má každý individuálně nastavené, co je takzvaně přes čáru. Mnoha lidem se prý plakáty naopak líbily.

Podle některých kritiků autor zašel příliš daleko. Nejslavnější socha Jana Štursy Raněný totiž volá „Neopouštěj mě“. A sousoší Pohřeb v Karpatech, které ztvárňuje čtveřici vojáků pochovávajících padlého druha, doprovází heslo „Budeme tě na rukou nosit“.

„Nelíbí se mi to. Parafráze v případě obětí první světové války mi nepřipadá vhodná, je to trapné a hloupé,“ říká zastupitel za ODS, veterinář a galerista Dan Sokolíček.

Debatu na toto téma hodlá otevřít na příštím zastupitelstvu. „I kdyby kampaň byla úspěšná a všichni se o tom bavili, nezmění to uvažování lidí, proč se stěhují nebo zůstávají na určitých místech,“ dodává.

Podle starosty záleží na tom, jakou má člověk míru tolerance a jak optimistický má přístup k životu. „Osobně jsem se přiklonil k tomu, že je to zajímavý způsob, jak připomenout i naše krásné a významné sochy. Nejsme jen město sportovců, ale také významných sochařů. Uznávám ale, že třeba Pohřeb v Karpatech je asi opravdu za hranou,“ reagoval Michal Šmarda.

Debata se přesune k daním, poplatkům, školkám či opravám

Podle něj je však kampaň úspěšná tím, že lidé posílají svoje návrhy. „Celá řada reakcí je taková, že něco vytýká, ale zároveň říká, co raději máme udělat. Některé to rozčílilo, každopádně celou řadu lidí motivovalo, aby napsali svůj názor.“

Debata se tak v další fázi kampaně zřejmě povede o snížení některých poplatků, dani z nemovitosti, přednostních opravách, investicích do školství nebo třeba umístění dětí do školek už od dvou let nebo větším počtu terénních sociálních služeb pro seniory.

Podle údajů z radnice žije v Novém Městě aktuálně 10 120 lidí s trvalým pobytem. Od roku 2009 město přišlo o 600 obyvatel a s tím i o miliony korun přitékajících do městské pokladny. Na jednoho trvale přihlášeného město dostává z přerozdělených daní zhruba 8 500 korun ročně. Když započítalo i příspěvky na žáky či zaměstnance, vyčíslilo ztrátu za sedm let téměř na 30 milionů korun.

Podobnou kampaň má za sebou sousední Žďár nad Sázavou, který se snažil lidi bez trvalého pobytu ve městě loni na konci roku nalákat kampaní Staň se Žďárákem i Ty. Příliš úspěšná ale nebyla (více čtěte zde).

Autor:

Volby do EP proběhnou v České republice 24. a 25. května. Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00. Do Evropského parlamentu kandiduje 39 uskupení.

Nejčtenější

Autoškoly končí s výukou jízdy na motorkách, stala se pro ně rizikem

Žák po zvládnutí techniky jízdy na cvičišti jezdí v provozu sám. Instruktor na...

Získat řidičský průkaz na motocykl je v poslední době výrazně složitější a dražší. Některé autoškoly už dokonce tuto...

Po poruše tahače blokovali D1 odpočívající řidiči, kolona měla 30 kilometrů

Porucha kamionu ucpala dálnici D1 ve směru na Brno.

Porouchaný kamion ráno blokoval dálnici D1 v zúžení na 141. kilometru u Velkého Meziříčí ve směru na Brno. Jeden pruh...

Druhá liga: baráž o postup si zahrají Jihlava a Brno, o sestupu jasno není

Brněnští fotbalisté se radují z výhry nad Třincem a postupu do baráže o první...

Ve druhé fotbalové lize je kolo před koncem jasno o účastnících baráže. O postup mezi elitu budou hrát Jihlava a Brno....

Neústupný farmář soud prohrál, obchvat Havlíčkova Brodu se může stavět

Ilustrační snímek

Zahájení stavby jihovýchodního obchvatu Havlíčkova Brodu už po administrativní stránce nic nebrání. Krajský soud v...

Těžké stroje lesníků poničily zbytky středověkého hornického náhonu

Vedoucí archeologického oddělení Muzea Vysočiny David Zimola u Rantířova, na...

Důsledkem kůrovcové kalamity nejsou jen zdecimované smrkové porosty, ale také zničená středověká technická památka u...

Další z rubriky

Autoškoly končí s výukou jízdy na motorkách, stala se pro ně rizikem

Žák po zvládnutí techniky jízdy na cvičišti jezdí v provozu sám. Instruktor na...

Získat řidičský průkaz na motocykl je v poslední době výrazně složitější a dražší. Některé autoškoly už dokonce tuto...

750 stupňů a 70 minut. Krematorium ukázalo, jak končí cesta člověka

Přípravy stavby jihlavského krematoria podle projektu Milana Blahuta začaly v...

Česká republika je globální velmocí v oboru pohřbívání žehem. V tuzemsku je 27 krematorií, což je nejvíce na světě na...

Vísku Budeč stíhají pohromy, po rybníku a lese přišla i o kulturní dům

Kulturní dům v Budči začal hořet v sobotu 11. května před osmou hodinou ráno....

Vesnice Budeč se vzpamatovává z třetí těžké rány v krátké době. Požár tam vážně poničil kulturní dům. Hašení navíc...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz