Sobota 17. dubna 2021, svátek má Rudolf
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 17. dubna 2021 Rudolf

Oslava i bez řetězců. Textilní výroba je v Brodě 140 let

  12:19
Před třiceti lety brodští pletaři zaměstnávali čtyři tisíce lidí v devíti areálech. Dnes Pleas dává práci 750 lidem ve dvou výrobnách. Zeštíhlení firmě prospělo. A dál nebude prodávat ve velkých řetězcích.

Pleas je jedinou textilní firmou ve střední Evropě, která v jednom areálu z příze uplete zboží, obarví ho, nastříhá, ušije, zabalí, vyexpeduje a poté i doveze do obchodu a prodá. | foto: ČTK

Psal se rok 1873 V tehdejším Německém Brodě právě podnikatel Josef Mahler založil první textilní firmu. Dal jí název Umělé barvířství a výroba všech druhů bavlny a vlny ku pletení a tkaní.

Zcela jistě tenkrát netušil, že právě položil základy textilnímu průmyslu ve městě. V neděli si 140 let trvání této tradice připomněl nástupce Mahlerova podniku - společnost Pleas. Ta je dnes největším tuzemským výrobcem denního a nočního prádla. "Nepotkali jsme se s nikým, kdo by zboží upletl, obarvil, nastříhal, ušil a zabalil v jednom areálu. Ve střední Evropě srovnatelná firma neexistuje," říká finanční ředitel Pleasu Petr Nobst.

"Pleas je jeden z největších a v poslední době i nejstabilnějších zaměstnavatelů na Havlíčkobrodsku, který se navíc chová slušně ke svým zaměstnancům," hovoří o něm ředitel brodského úřadu práce Martin Kouřil.

Prádlo odebíral Sovětský svaz

Podnik zaměstnává přibližně 750 lidí. Oproti stavu v 80. letech, kdy pro Pleas pracovaly i čtyři tisíce zaměstnanců, je to sice citelný propad, ale to už je z pohledu společnosti téměř pravěk.

Fotogalerie

Samotná společnost Pleas pod názvem, jaký má dnes, vznikla roku 1939 a od roku 1940 je značka Pleas oficiálně zaregistrována jako ochranná známka. Název ale vydržel jen pár let.

Po znárodnění se od roku 1949 podnik jmenoval Pletařské závody Karla Havlíčka Borovského, národní podnik. Tradiční značka se do názvu vrátila v roce 1967 a Pleas se stal jedním z největších textilních koncernů v Československu. Největší rozmach podnik zažíval v 70. a 80. letech.

Tehdy měl devět závodů, v nichž pracovalo přes čtyři tisíce lidí. Prádlo Pleas vyvážel hlavně do někdejšího Sovětského svazu. Velký podíl výroby pánského sortimentu tvořilo prádlo pro Československou armádu.

Do 80. let byl Pleas naprosto soběstačný, měl i vlastní přádelnu bavlny. Ale velcí pěstitelé bavlny si pak začali stavět vlastní přádelny a prodávají až přízi. "Nakupujeme ji z celého světa, hlavně z Egypta a Indie," pravil Nobst. Ostatní úpravny však fungují nadále.

Úředním jazykem i mongolština

Ročně se v Pleasu ušije kolem 12 milionů kusů prádla. Většina se dnes vyváží do německy mluvících zemí pod hlavičkou skupiny Schiesser. Do té brodský textilní závod, který jako novodobá akciová společnost vznikl roku 1994, patří hned od roku následujícího.

"Hned na počátku devadesátých let jsme se rozhodli, že najdeme strategického partnera. Nezvolili jsme kuponovou privatizaci managementem. Většina firem, které šly touto cestou, už tu není," vysvětlil finanční ředitel.

Za dvacet let se Pleas notně proměnil. I díky miliardě korun, kterou do něj Schiesser za tu dobu napumpoval. Nakoupily se nové stroje, provozy se modernizovaly.

Co ovšem Schiesser neuměl, bylo zajištění zaměstnanců. "Zájem pracovat v textilní výrobě, kde jsou vysoké nároky na rychlost a kvalitu práce a nižší mzdy, mezi domácími zaměstnanci nebyl. Povolovat jsme museli zaměstnávání cizinců, zejména žen z Mongolska," vzpomíná Martin Kouřil.

Jejich počet se postupně snižuje, v Pleasu jich nyní pracuje kolem pěti desítek. A téměř všechny už mají české občanství. Přesto se v Pleasu stále drží poměrně nevídaný jev. "Pracovní a kolektivní smlouvy se u nás píší v češtině, němčině a mongolštině. Překládáme do mongolštiny všechno," konstatoval Nobst.

Zatím poslední krize podnik postihla v roce 2008. Tehdy musel zeštíhlit o polovinu. Z 1 500 zaměstnanců se postupně stalo současných 750. Zavřena byla řada pobočných závodů, až zůstaly jen dva - v Havlíčkově Brodě a v Polné. "Oceňujeme, že i v době krize podnik snižoval počty zaměstnanců postupně, nikoliv skokově a plošně," řekl ředitel úřadu práce.

Každý den sjede z pletacích strojů osm tun úpletu

Přesto loni z pletacích strojů podniku každý den sjelo osm tun bavlněného úpletu, který rozvinutý měří 32 kilometrů. Loňský obrat firmy převýšil miliardu korun, čistý zisk se pohyboval kolem 100 milionů. Podle Nobsta firmě zeštíhlení prospělo. "Obratem už jsme zpátky na číslech, na kterých jsme byli před rokem 2008," řekl. Loni celou skupinu Schiesser získal nadnárodní koncern Delta Gail.

Naprostou většinu produkce čeští zákazníci nevidí. Devadesát procent produkce míří do zahraničí pod značkou Schiesser. "Pod vlastní značkou Pleas šijeme deset procent zboží určeného pro český trh," doplnil Petr Nobst.

Výrobky Pleas prodává u obchodních partnerů nebo ve svých podnikových prodejnách. Jednu má vedle vrátnice brodského závodu, další je v Polné, třetí v jihlavském Tesku. Nikdy však podnik nebude prodávat přímo ve velkých řetězcích. "Nelíbí se nám podmínky řetězců a nemíníme se jim přizpůsobovat," konstatoval Nobst.

Pleas při svých výrobních aktivitách pamatuje i na ty společenské. Stal se například významným partnerem města a sponzoruje celou řadu sportovních a společenských aktivit nebo třeba skauting a charitu. Díky Pleasu jsou v Havlíčkově Brodě na hřištích instalovány hodiny a spojení na tísňové linky.

"Pro město je to jeden z nejdůležitějších podniků. Zaměstnává stovky občanů, podílí se na dění v něm a skvěle ho reprezentuje i za hranicemi republiky," ocenil starosta Jan Tecl.

  • Nejčtenější

Pomník uprostřed pole je záhadou. Neví se, kdo, kdy a proč ho tu postavil

Premium U Přibyslavi na Havlíčkobrodsku stojí záhadný pomník. Je ukrytý v údolí mezi poli, málokdo o něm ví. A badatelé si s...

Blíží se Den D pro jihlavský Aventin. Obchodní centrum otevře 3. června

Ve složité době nuceného uzavření mnoha obchodů kvůli pandemii se v Jihlavě dokončuje miliardové nákupní centrum...

Kladno proti Jihlavě ve finále první ligy. S nejasnostmi kolem Jágra

Tak ještě závěrečný krok. Kladenští hokejisté jsou už jen kousek od vytouženého návratu do extraligy. V prvoligovém...

Vysočina je zřejmě za vrcholem epidemie, uvolňují se některé nemocnice

Na mapě původního protiepidemického systému PES vychází Kraj Vysočina stále jako území s nejvyšším skóre v Česku....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Obrovský potenciál zůstává nevyužit. Brodu se nedaří zatraktivnit Sázavu

Řeka Sázava skrývá pro rozvoj a atraktivitu Havlíčkova Brodu obrovský potenciál. Jenže ten město dosud nedokázalo...

Bláznivý voyeur Tichý. Žil jako bezdomovec, dnes jeho fotky stojí statisíce

Premium V jeho domě se fotky válely po zemi, padal na ně prach i bláto z bot. Na téměř každé z nich byla skvrna od kávy nebo...

Za fotky nehody Philipa nabízeli obří sumu. Neprodal jsem, říká exšéf Kladrub

Premium Když v roce 1996 přijela do Čech britská královna Alžběta II., snad nikdo nemohl velkému milovníkovi koní a jejich...

Svačiny jsou zbytečné. Stačí jíst dvakrát denně, vysvětluje profesor Anděl

Premium Nadváhu má v Česku až 44 procent mužů a 31 procent žen. A obezitu dalších 20 procent mužů a 18 procent žen. Statisíce z...

  • Další z rubriky

Pomník uprostřed pole je záhadou. Neví se, kdo, kdy a proč ho tu postavil

Premium U Přibyslavi na Havlíčkobrodsku stojí záhadný pomník. Je ukrytý v údolí mezi poli, málokdo o něm ví. A badatelé si s...

Návrat k neakutním operacím nemocnice odkládají, mají moc covid pacientů

Počet nově nakažených covidem-19 na Vysočině se snižuje. Opět mírně klesl i počet hospitalizovaných. Ale v nemocnicích...

Poškozenou stoletou lípu zachránila od okamžitého pokácení rychlá petice

Stoletá lípa na žďárském sídlišti Libušín se dočkala podrobného dendrologického průzkumu. Přitom původně měla jít už...

Surikaty se vyskládaly jako vojáci, jihlavská zoo opět vítá návštěvníky

Po dlouhých 115 dnech se díky uvolnění protiepidemických opatření v pondělí návštěvníkům otevřela také jihlavská...

Princ Harry se vrátil do Británie na pohřeb dědečka, karanténu nestihne

Britský princ Harry přiletěl z Los Angeles na pohřeb svého dědečka prince Philipa. Na letišti Heathrow ho v neděli po...

Je to podraz, říká organizátor koncertů Cesta ze tmy. S projektem končí

Už za týden měl prostory pražské Lucerny rozeznít první koncert ze série Cesta ze tmy. Ministr zdravotnictví Petr...

Pohřbít psa na zahradě? Splnit podmínky vyhlášky je téměř nemožné

Chov zvířecího mazlíčka nepřináší jen radosti. Každý bude muset jednou řešit otázku kam s ním, až život jeho čtyřnohého...

U takové svi.. nemusím být inteligentní. Ve Výměně se vyhrožovalo rozvodem

V jedné rodině pohoda, ve druhé napětí a tichá domácnost. Pavlovi s vyměněnou manželkou došlo, že doma může být dobře....

Karel neskrýval, že chce syna, prozradila těhotná Lilia Khousnoutdinova

Lilia Khousnoutdinova (32) a Karel Janeček (47) se za pár týdnů dočkají miminka. Publicistka, návrhářka a cestovatelka...