ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: koláž iDNES.cz

Referendum o velkochovu prasat a drůbeže v Jemnici být musí, rozhodl soud

  • 4
V Jemnici na Třebíčsku se v září spolu s komunálními volbami uskuteční místní referendum, přestože zastupitelé návrh na jeho konání odmítli. Že se referendum uskutečnit musí, rozhodl soud. Tématem bude omezení vzniku velkochovů a velkokapacitního masokombinátu v katastru města.

„Jsme tomu rádi, je to potvrzení toho, že zastupitelstvo rozhodovalo nezákonně,“ řekl Karel Stober ze spolku Za lepší život na Jemnicku, který proti velkochovům a masokombinátu ve městě dlouho vystupuje.

Podle starosty čtyřtisícového města Miloně Slabého (SNK) chtěla Jemnice vyhlásit referendum už před loňskými sněmovními volbami. Byla to reakce na nespokojenost obyvatel se záměry místní společnosti Zeobs z Rhea Holdingu podnikatele Josefa Koláře vybudovat u města velkochovy prasat a drůbeže a postavit v jeho areálu zpracovatelský závod.

„Po určitých jednáních i s panem Kolářem došlo k tomu, že jsme to nakonec neschválili a referendum se nevyhlásilo,“ řekl starosta.

Soud připustil veškeré sporné otázky

Petiční výbor ve městě dokázal získat dostatečný počet hlasů a letos na jaře znovu o referendum se čtyřmi otázkami požádal. Město získalo vyjádření právníků i ministerstva vnitra, podle kterých byly otázky nejednoznačné, nepřípustné, což by mohlo vést k neplatnosti referenda. Podle Slabého se proto zastupitelé znovu rozhodli referendum nevyhlásit.

„A počítali jsme s tím, že to petiční výbor dá k soudu,“ řek Slabý. Soud připustil všechny otázky a nařídil, že referendum musí být při komunálních volbách, pokud nebude v té době platit nouzový stav. Konat se budou 23. a 24. září.

„Osobně bych byl rád, kdyby to proběhlo. Konečně se ukáže, jak lidé přemýšlí, a bude to i závazné,“ řekl starosta.

Kvůli velkochovům a masokombinátu už se ve městě konala anketa. Většina těch, kteří v ní odpověděli, byla proti. Převaha zastupitelů města přesto schvalovala kroky, které záměry zemědělské společnosti umožnily.

Že hnůj na pole nepatří, je lež, říká zemědělec

Odpůrci projektu se obávají zápachu spojeného s chovem zvířat a následným rozvozem jejich výkalů na okolní pole. Předpokládají rovněž zvýšení dopravní zátěže, pokles kvality bydlení, snížení cen nemovitostí i ohrožení spodních vod.

„Největší výhradou je to, že investor odmítá sdělit své záměry a vše zamlžuje. Zřejmě si je dobře vědom, že negativní důsledky jsou opravdu obrovské a doufá, že si toho lidé nevšimnou. Oficiálně nevíme kapacitu a velikost uvažovaných drůbežích jatek či velkovýkrmny, nevíme množství spotřeby pitné vody či produkci odpadních vod nebo dopravní zátěž,“ již dříve shrnul největší výhrady Karel Stober.

Podle investora Josefa Koláře má jeho podnikatelský projekt přispět především ke snížení spotřeby průmyslových hnojiv. Ta by nahradila organická hnojiva produkovaná chovanými zvířaty.

„To je správná zemědělská praxe. Jako zemědělci chceme produkovat české potraviny a hnojit pole hnojem. To, že vedoucí odpůrců tvrdí, že hnůj na pole nepatří, je lež a snaží se tím strašit lidi. Jde ale i o vytvoření nových pracovních příležitostí ve městě a okolí,“ uvedl ředitel podniku Josef Kolář.

,