Úterý 24. listopadu 2020, svátek má Emílie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 24. listopadu 2020 Emílie

Od Notoropiteka až po atomovou bombu. Šermíři bojovali o opojný pramen

  13:48
Tisíce let vedli lidé boj o pramen opojných účinků, od pravěku až po pozdní středověk. Takový byl hrubý scénář letošního ročníku velkolepé Bitvy o Notorburg. Už pošestnácté se na louce poblíž Ledče nad Sázavou sešli šermíři z celé republiky. Konalo se zde jedno z jejich největších setkání.

Kdysi dávno stála na místě notorburgských bitev skála s jeskyní a u ní opojný pramen. Jednoho dne slezly ze stromů opice a po napití ze zázračného pramene začaly přemýšlet a zkoušely mluvit. Takto vznikl předchůdce lidí Notoropitekus.

Po nějaké době se kolem začal pohybovat jiný kmen vysokých poloopic, kterým se říká Notor Erektus. S původními obyvateli jeskyně se zkřížily a vznikl nový druh Notor Opiens. Ten už se mnohem víc podobal člověku. S ním však přišla závist, zrada a první války.

Tak vypadal scénář letošní Bitvy o Notorburg. Nesl podtitul Z análů notorburgských. „Máme už šestnáctý ročník, v každém má bitva jiné téma. Je stále složitější je vymýšlet,“ pousmál se Martin Kaktus Doležal, stařešina pořádající ledečské šermířské skupiny Notorix Denatur.

Pořadatelé ale vůbec netrvají na absolutní stylovosti a historické věrnosti. „Když něco o pár let nesedí, vůbec to ničemu nevadí. Je to celé takové uvolněnější. Hlavní je zábava, aby si tu všichni užili hromadu srandy,“ upozornil Kaktus.

Rytíři si v těžké zbroji udělali mikroklima a koupali se v potu

Na bojišti na louce u řeky Sázavy pod vesničkou Sechov se vedle několika tlup pravěkých lidí vystřídali i Římani, vikingové i skupiny bojovníků od raného až po pozdní středověk.

Fotogalerie

„Je to průřez historií, takže ta starší civilizace vždy prohraje s tou mladší a vyspělejší. Od opic až po současnost. Ale je tam trochu skok v čase, nás porazí až atomová bomba,“ se smíchem vysvětloval Bagy, člen skupiny Novus Origo, která na bitvu dorazila z Jihlavska.

On sám představoval rytíře z období pozdní gotiky. V třicetistupňovém vedru a pod pálícím sluncem byl navlečen do prošívané košile a kalhot, kroužkové zbroje a na tom měl ještě zbroj plátovou. To vše vážilo mnoho kilogramů.

„Udělám si v tom takové svoje mikroklima. Bude to koupačka ve vlastním potu,“ předpovídal těsně před nástupem na plac.

Historickému šermu se věnuje už dvacet let. Zbroj a výbavu si nechal vyrobit přímo na míru. A to není vůbec levná záležitost „Třeba jen kroužková košile dělaná v Čechách přijde klidně na čtyřicet tisíc. Dovezená z Indie, kde ji asi vyrábí děti, stojí čtvrtinu,“ podotkl Martin Doležal.

"Naběhneme tam, pár Římanů zotročíme, pár jich pobijeme"

Ve zbroji měl Bagy jednu z nejtěžších rolí. To třeba pravěcí lidé odění jen do cárů kůže či kožešiny to měli vzhledem k počasí mnohem příjemnější. „Ale někdo tu bude mít i dvojrole a trojrole, jak se stihne převlékat. Takže se to vyrovná,“ poznamenal Kaktus.

Ve zhruba tři čtvrtě hodiny dlouhém šermířském představení vystoupily dvě stovky bojovníků. Před samotnou bitvou se konal nácvik, aby alespoň rámcově aktéři věděli, co mají dělat.

„My jsme vikingové, obsadíme tábor po Římanech. Naběhneme tam, pár si jich zotročíme, pár jich pobijeme. A pak na nás zaútočí vyspělejší civilizace,“ se smíchem popisoval Many. Se skupinou Alzheimer Boys přijel na akci z Pardubicka.

„Za ty roky jsme si už vybudovali nějaké jméno. Jsou tu šermíři z celé republiky,“ vysvětloval Doležal.

Setkání je uvolněnou akcí, jakousi šermířskou dovolenou

„Jezdím sem hrozně ráda. Je tu pohoda, klid, fajn lidi. Je to hodně uvolněná akce, taková šermířská dovolená,“ rozplývala se Soňa Příšerka Vojtěchová.

K Ledči pravidelně jezdí z Přibyslavi. „Vždy jsem tu měla roli, že mě někdo mučil. Letos už se ale nenechám, jsem v sedmém měsíci,“ smála se.

Show se odehrávala v kulisách, které si pořadatelé z Notorix Denatur sami postavili. Až čtyřicet lidí na nich pracovalo po celý uplynulý týden. Show doplnily i o ohňové a pyrotechnické efekty.

Na víkendový šermířský festival zavítaly stovky lidí. Vedle bitvy samotné mohly sledovat dětské souboje s pěnovými zbraněmi, zápasy v bahně i vystoupení nejrůznějších kejklířů.

Pro děti byl připraven historický kolotoč i hrad z balíků slámy. Přichystáno bylo také množství stánků, vesměs s šermířskou tematikou. Večer se konala ohnivá show a vystoupilo několik kapel.

  • Nejčtenější

Z autobusu na D1 policie vyvedla 21 migrantů, z Rakouska byli jen řidiči

Policie zadržela na Vysočině další dvě skupiny migrantů. Celkem 21 cizinců, kteří byli v Česku nelegálně, zajistila v...

Jen co ŘSD zveřejnilo trasu nové přeložky přes garáže, stoupl o ně zájem

Jenom pár dní poté, co zastupitelé v Havlíčkově Brodě veřejně projednávali vedení přeložky severovýchodního obchvatu,...

Rekordman snědl 13 papriček, které by jiného zabily. A měl chuť na další

Osmačtyřicetiletý Radim Řehůřek z Radošova na Vysočině vytvořil v Pelhřimově nový český rekord v pojídání extrémně...

Jak vydržet v ledové vodě? Finta je jednoduchá, popisují otužilci

Premium Klepat se zimou tak, že si nedokážete zavázat ani tkaničky u bot, a přitom se tomu smát? I to dokáže koupání v ledové...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Můj táta a zlatý hattrick. Syn legendy o nepraných košilích i Haškově dresu v koši

Premium Jako kluk se večer převaloval v posteli a nemohl usnout. Přijel strejda Ivan, s nímž se táta Josef tak rád hádal o...

Proč je Eva Burešová tak hubená? Promluvit ji donutila Prachařová s anorexií

Premium Herečka Eva Burešová (27) se zastala Mariany Prachařové (26), která přiznala anorexii. Hvězda Slunečné je ale sama kost...

Měli lepší stroje Sověti, nebo Američané? O jednom neobyčejném souboji

Premium Když autu dojde palivo těsně před čerpací stanicí, můžete ho k ní dotlačit. Ale co dělat, když se totéž stane letadlu...

Manažer postavil srub uprostřed chráněné oblasti. Tvrdí, že to je posed

Premium Nejprve tvrdil lidem, že je to seník. Když se o jeho stavbu začaly zajímat úřady, prezentoval ji jako posed. Ve...

  • Další z rubriky

Jen co ŘSD zveřejnilo trasu nové přeložky přes garáže, stoupl o ně zájem

Jenom pár dní poté, co zastupitelé v Havlíčkově Brodě veřejně projednávali vedení přeložky severovýchodního obchvatu,...

Na Zelené hoře pracují bagry, u památky UNESCO vzniká poutní louka

Hodně rušno je v posledních týdnech na Zelené hoře na okraji Žďáru nad Sázavou. Stavbaři se tam pustili do finálních...

Brod nechá opravit jednu z nejhorších ulic, donutila ho k tomu i petice

Další petici obdrželo vedení havlíčkobrodské radnice. Po delší době však nikoliv proti něčemu, ale naopak pro něco....

Jak vydržet v ledové vodě? Finta je jednoduchá, popisují otužilci

Premium Klepat se zimou tak, že si nedokážete zavázat ani tkaničky u bot, a přitom se tomu smát? I to dokáže koupání v ledové...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Jsem znechucená, říká Eva Burešová, kterou vyfotili s Forejtem z MasterChefa

Eva Burešová (27) a Přemek Forejt (33) byli společně vyfoceni, jak vycházejí z domu, kde herečka bydlí. Hvězda seriálu...

Svatební cesta byla fiasko, vztah zachránila Milešovka, tvrdí novomanželé

Poslední dvojicí, kterou dala dohromady věda pomocí testů připravenosti na vztah, atraktivity vzhledové i čichové a...

Dědička pivovaru Guinness je po smrti, zemřela na následky smolné nehody

V pouhých devatenácti letech zemřela dědička světoznámého irského pivovaru Guinness Honor Ulothová. Vnučka...

Fronty ještě přijdou, vláda zapomněla na rodiče s dětmi, tvrdí prodejci

Od rána obchodníci poprvé povinně počítají zákazníky, aby měl každý pro sebe 15 metrů čtverečních v přepočtu na plochu...

Vyšel seznam nejpoužívanějších hesel. Pokud tam najdete své, změňte ho

Uživatelé stále používají velmi jednoduchá hesla. Přitom platí, že pokud si ho snadno zapamatujete, je s největší...