Martina Sáblíková už své medaile nespočítá, podle trenéra je jich 128

  • 1
Několik stovek lidí přišlo přivítat na žďárské náměstí Republiky svoji „sousedku“. Fenomenální rychlobruslařka Martina Sáblíková - se zlatou plackou na krku a dalšími v krabičce - si po skvělé sezoně našla v úterý pozdě odpoledne čas na slavnostní akci v rodném městě nad Sázavou.

„Díky, že jste přišli,“ ocenila Martina Sáblíková. Děkovala také svému trenérovi Petru Novákovi, rodině i celému týmu. Zazněly i tóny slavné hymny šampionů od skupiny Queen. Aby taky ne! Po vleklých zdravotních problémech se fenomenální rychlobruslařka dala dohromady a zase vítězila.

A to ve velkém stylu.

Jen si to vezměte: po Novém roce se blýskla stříbrem ve víceboji na ME v italském Collalbu, pak vyhrála dvě zlaté na MS na jednotlivých tratích v bavorském Inzellu, v březnu přidala ještě zlato na MS ve víceboji v kanadském Calgary.

Fotogalerie

Právě tam zajela dva světové rekordy. Ten na 3 000 metrů dokázala o týden později při posledním mítinku sezony v americkém Salt Lake City ještě vylepšit. A jako bonus si pojedenácté v řadě vydřela pohár za celkové vítězství ve Světovém poháru...

Nečekala jsem, že taková sezona ještě přijde. Pořád se z toho nemůžu vzpamatovat,“ přiznala Sáblíková. „Po Vancouveru (kde vybojovala tři olympijské medaile - pozn. red.) to byla moje druhá nejlepší sezona v kariéře,“ bilancovala vzápětí rychlobruslařka.

Teď už má za sebou měsíční volno a začíná zase zvolna trénovat. „K moři určitě ještě vyrazíme, ale to už bude spojené s tréninkem,“ řekl Novák.

Kolik medailí už v kariéře získala, to Sáblíková moderátorovi říci nedokázala. „Ale každá má nějaký příběh,“ přitakala.

Od rodného Žďáru dostala poukaz na relaxační pobyt

Zato její kouč je chodící databanka. „Martina má dohromady dvacet titulů mistryně světa, pět zlatých z ME ve víceboji, celkem 51 vítězství ve svěťáku, dohromady asi 128 medailí,“ sypal ze sebe. „Chtěl bych, aby se s nimi jednou vyfotila.“

Vedení města Martině Sáblíkové předalo poukaz na relaxační pobyt v hodnotě 50 tisíc korun. „Mám úctu a respekt k tomu, čeho jste dosáhla,“ řekl starosta Martin Mrkos.

S prázdnou neodcházel z pódia ani Novák nebo reprezentační parťačka Nikola Zdráhalová. Místní střední gastronomická škola, na které Zdráhalová studuje, všechny pozvala na kulinářský zážitek.

S nevšedním zážitkem odcházeli z akce mladí sportovci. Sáblíková gratulovala basketbalistům 2. ZŠ a florbalistkám a běžkyním 4. ZŠ k úspěchům na republikové úrovni.

Třeba někdo z nich za pár let naváže na současnou hvězdu. Šampionů už se totiž ve Ždáře narodilo víc.