Překvapení v Brodě, na rozpočtu se po dlouhých letech shodli všichni

  11:22aktualizováno  11:22
Stalo se něco, co od roku 1996 nemělo obdoby. Na havlíčkobrodské radnici se podařilo schválit rozpočet, pro nějž zvedlo ruku všech 24 zastupitelů v té chvíli přítomných v sále. V Brodě je to unikum. Město počítá pro příští rok s příjmy 620 milionů korun a výdaji 651 milionů.

Věž nabízí úchvatný výhled na centrum Havlíčkova Brodu. | foto: Martin Vokáč, iDNES.cz

„Je to nejpřijatelnější rozpočet města za posledních třináct let, co jsem v opozici. V minulosti do něho byly vždy zařazeny sporné investice. Teď tam jsou naopak jen ty, které město opravdu potřebuje,“ pochvaloval si při projednávání rozpočtu opoziční zastupitel, komunista Zdeněk Dobrý.

Když všech 24 přítomných zastupitelů pro návrh rozpočtu zvedlo ruku, ozval se právě od této části opozice potlesk. „Od roku 1996 se nestalo, že by měl rozpočet města jednomyslnou podporu,“ poznamenal havlíčkobrodský místostarosta Zbyněk Stejskal (ODS).

V brodských politických kruzích to ovšem má dohru. Že vládnoucí ODS v čele se starostou Janem Teclem tak moc jde na ruku komunistům, se nelíbí jejímu bývalému koaličnímu partnerovi – lidovcům. Dřívější místostarosta Čeněk Jůzl si hned na Facebooku do vedení města rýpl.

„Vy, kteří jste nevěřili, že se naplní komunistické desatero z prosince 89, že jejich čas zase přijde. Tak věřte, že jejich čas po 29 letech přišel i v Brodě. Kdo neviděl projednávání rozpočtu, neuvěří. Děkovali všem za krásně zpracovaný rozpočet a měli velkou radost, že po letech ho konečně můžou podpořit. Po schválení začali tleskat a tím překvapili i své nové koaliční partnery,“ napsal.

„Rozpočet byl velice dobře připraven a projednán. Má na tom podíl současné, ale i minulé vedení města a hlavně ekonomický odbor. Dokázal do něj zahrnout věci, na nichž jsme se shodli napříč politickým spektrem,“ konstatoval Tecl.

Příští rok by podle schváleného rozpočtu mělo město získat celkem 620 milionů korun. Naopak výdaje plánuje ve výši 651 milionů. Schodek pokryjí finanční prostředky našetřené v minulých letech.

Rekonstrukce Mírové ulice

„Osobně za nejdůležitější považuji, že město nemá žádné dluhy ani úvěry a že byl schválen závazný ukazatel, podle něhož nesmí být provozní přebytek nižší než 105 milionů korun. Znamená to, že si město na svůj chod dokáže samo vydělat,“ dodal starosta.

Největší investicí příštího roku má být dokončení rekonstrukce Mírové ulice. Výpadovka na Dlouhou Ves dostane nový povrch, chodníky, parkovací místa i osvětlení a podél ní vznikne nová cyklostezka. Jde o společnou investici s Krajem Vysočina. Městský podíl činí 44 milionů korun.

„Ulice bude vypadat úplně jinak než teď. Časem z ní bude jedna z důležitých příjezdových tras k obchvatu,“ zmínil Jan Tecl.

Přibližně 25 milionů je v rozpočtu určeno na dokončení nového parkoviště u hřbitova s prodejnou květin a smutečních předmětů. Tato investice začala už letos, v příštím roce bude dokončena.

Obdobná suma je vyčleněna na zahájení výstavby parkovacího domu v Žižkově ulici. Ten se stane součástí momentálně budovaného komplexu nové krajské knihovny a pojme zhruba dvě stovky aut. „Není to ale suma konečná, půjde jen o zahájení stavby. Dokončení je plánováno na léto roku 2020,“ konstatoval místostarosta Libor Honzárek (TOP 09).

V příštím roce dojde i na rekonstrukce několika místních komunikací a ulic. Za šest milionů nechá město opravit Občinskou ulici, za pět Štáflovu směrem do parku. Jestliže město získá dotaci, dočká se i dlouho rozbitá Havlíčkova ulice pod nemocnicí.

Jednu vadu KSČM našla

A s dopravou je spojen i další výrazný výdaj. Radnice počítá se spoluúčastí na vybudování velkého kruhového objezdu v centru města ulicemi Na Ostrově, Žižkova a Dolní kolem mlýna. Poslední dvě je kvůli tomu nezbytné opravit a přestavět, což si vyžádá velké komplikace pro řidiče.

„Jen náš městský podíl bude činit dle odhadů přibližně 30 milionů. Krajský bude minimálně stejný, neli ještě o něco vyšší,“ konstatoval Libor Honzárek. Podle Jitky Svatošové, mluvčí Kraje Vysočina, který bude hlavním investorem, se připravuje vydání stavebního povolení.

I přes radost z možnosti konečně hlasovat pro rozpočet však na celém bodu komunisté našli vadu. Tou je přidělení větších pravomocí radě města při transferech peněz z dotací či mezi jednotlivými kapitolami. Nově budou moci radní bez souhlasu zastupitelů takto přesunout až 25 milionů korun ročně, což je šestkrát více, než mohli dosud.

Vedení města tím bude podle radních pružnější a rychlejší bude rozhodování o záležitostech týkajících se dotací nebo změn příkazců. Nebude kvůli tomu nutné svolávat zasedání zastupitelstva.

„Vycházeli jsme z letošní zkušenosti. Očekáváme, že v příštím roce bude k převodům příkazců a odborů vzhledem k chystaným investicím docházet ještě víc,“ vysvětlil vedoucí ekonomického odboru Josef Jukl.

Nejčtenější

Silničáři: Máme sypat, tak sypeme. D1 na Vysočině osolili jako nikdy dřív

Dálnici D1 u Humpolce zasáhlo ve čtvrtek v poledne husté sněžení a bílá tma.

Lidé tuto dopravní tepnu neznají bez zpomalení, zúžení nebo nehod. Přesně před týdnem Ředitelství silnic a dálnic...

Majiteli auta ukradli ďábelskou značku na přání, totožnou už nedostane

Nissan Juke a registrační značka, kterou kdosi odcizil. Podle policie to byl...

Policisté zaznamenali první případ krádeže registrační značky na přání z vozidla na Vysočině. Majitel Nissanu Juke...

Úkaz Rittich. Český gólman dál ohromuje v NHL. Čím je výjimečný?

Matthew Tkachuk a brankář David Rittich z Calgary po výhře nad Coloradem.

Psal se rok 2015 a extraligový zelenáč David Rittich musel v kabině Mladé Boleslavi poslouchat nevlídná slova od...

Na zavátou Vysočinu nevjíždějte, neprojedete, nabádá policie kamioňáky

Silnice I/38 musela být u Dlouhé Brtnice kvůli silnému větru a sněhu uzavřená....

Na Vysočinu vůbec nevjíždějte, nepřejedete ji. Takový vzkaz posílá policie řidičům kamionů. Na řadě silnic v celém...

Koalice má málo hlasů, tak přizve hlasující experty. Opozice hrozí žalobou

Ilustrační snímek

Až před soudem může skončit rozhodnutí zastupitelů v Pelhřimově. Odhlasovali si totiž, že do výborů přizvou kromě...

Další z rubriky

Po letech hledání se blíží cíl, hospic dostal v Brodě příslib pozemku

Ve všech pokojích jsou přichystané přistýlky pro případ, že by návštěva chtěla...

Tentokrát už to doopravdy vypadá nadějně. Zastupitelé v Havlíčkově Brodě, kde má stát první hospic v kraji, se...

Po převodu vodovodů zlevní v Jihlavě voda, uzavírají se první smlouvy

Zástupci města Jihlavy si od Vodárenské akciové společnosti (VAS) přebrali...

Prvních jedenáct set lidí by mělo začít dostávat nové smlouvy na vodné a stočné. Jde o obyvatele příměstských částí...

Místo spolupráce na cyklostezce se Jihlava s Plastikovem soudí o miliony

Cyklostezka by měla vést těsně podél břehu řeky místy, kde je dnes kamenitý...

Vztahy mezi vedením jihlavského magistrátu a firmy Plastikov jsou napjaté. Přitom by bylo pro město dobré, kdyby spolu...

Najdete na iDNES.cz