Úspěch nezabral, na dotaci od Brodu musí hokejisté prozatím zapomenout

  8:47aktualizováno  8:47
Po letech půstu si hokejoví fanoušci v Havlíčkově Brodě užili skvělou sezonu. Bruslařský klub vyhrál druhou ligu a jen o skóre mu v baráži utekl postup do ligy první. Dařilo se i mládežnickým týmům. O to větší zklamání šéf klubu prožívá nyní. Město totiž odmítlo udělit BK dotaci na další čtyři roky.

Hokejisté Havlíčkova Brodu (na snímku kapitán Miroslav Třetina) dělali v uplynulé sezoně fanouškům radost. Radnice jim však nyní stejnou mincí neoplatila. | foto: Luboš Vácha

„Je to pro mě překvapení a veliké zklamání,“ komentoval rozhodnutí předseda BK David Kozlík.

„Klub ožil, do Kotliny chodilo v sezoně v průměru osm stovek diváků, v baráži dokonce 2 500. To je pro mě měřítko úspěchu. Proto jsem z přístupu města zklamán,“ dodal.

Před dvěma roky, kdy se provalily machinace s městskými dotacemi a hospodaření tehdejšího HC Rebel prošetřovala i policie (více čtěte zde), se nové vedení s představiteli radnice dohodlo na nových podmínkách pro udělení dotací. Zastupitelé tehdy schválili dvouletou smlouvu, podle níž měl Bruslařský klub ročně dostávat čtyři miliony na činnost mládeže a jeden milion pro A-tým.

Smlouva trvá do konce roku. Součástí dohody bylo i ustanovení, že pokud klub bude s penězi dobře hospodařit, může mu být smlouva po dvou letech prodloužena. Na tom měl BK velký zájem, a proto si podal žádost novou. Protože neměl ve financích žádný problém, rovnou navrhl smlouvu čtyřletou.

Na slib zapomněli? „BK nesplnil podmínky,“ říká místostarostka

Jenže zastupitelé novou smlouvu zamítli. Tak jak jim to pár dní předtím doporučil finanční výbor. „Zastupitelé asi na příslib daný před dvěma roky zapomněli,“ hořce konstatoval David Kozlík.

„Žádost Bruslařského klubu jde mimo schválené zásady udělování dotací, jedná se o dotaci individuální. BK navíc nesplnilo zásady města v tom, že od mužů nevybírá žádné členské příspěvky,“ uvedla na jednání zastupitelstva místostarostka Ivana Mojžyšková (ČSSD). Sama je kritičkou vysoké podpory hokeje. Opakovaně tvrdí, že do hokeje jdou peníze na úkor ostatních sportů.

„Slíbili jsme jim, že když nebudou zlobit a krást, peníze jim dáme. Podívejte se, jak hrají, jaké měli úspěchy. Brod je hokejové město, nezapomínejme na to,“ naopak podporoval schválení smlouvy opoziční zastupitel Jiří Čáslavský.

„Žádost podávají mimo termín pro jejich podávání a dotace pro BK ani nebyla předem nikterak projednaná. Dvacet milionů na čtyři roky není málo peněz,“ upozornil komunista Zdeněk Dobrý.

Podle Kozlíka je důvodem pro neudělení individuální dotace i to, že vedení města chce v letošním roce představit nové zásady pro systémovou podporu sportu a kultury. Jenže o změně zásad se mluví už několik volebních období a dosud k žádné revoluci nedošlo.

Trenéry mládeže při nejistotě podepíší jen do konce roku

Zastupitelé Bruslařskému klubu navrhli, aby podal žádost o dotaci na příští rok v řádném říjnovém termínu. Ale i kdyby pak byla schválena, půjde o peníze jen na jeden rok. A navíc, hokejová sezona v tu dobu už bude v běhu. „Zvažujeme, že trenérům mládeže nabídneme smlouvy jen do konce roku, a pak se uvidí,“ prozradil Kozlík.

Na penězích od města je závislá zejména mládež. Klub pro více než dvě stovky dětí, do něhož nově patří i synchronizované bruslení, zaměstnává pět profesionálních trenérů. Čtyřmilionový příspěvek od radnice pokryje tři čtvrtiny ročních nákladů na mládežnické týmy, z nichž dva hrají extraligu. Bez peněz od města by se Bruslařský klub neobešel.

U A-týmu je situace trochu lepší. Milionová městská dotace tvoří přibližně 25 procent. Zbytek klub získává ze svých jiných aktivit nebo od sponzorů. „Tam by to tak extrémní problém nebyl. Ale u mládeže ano,“ potvrzuje šéf BK.

S vedením města proto plánuje vyvolat další jednání. Nejspíše už do červnového zastupitelstva by chtěl klub poslat nový návrh, který by mohl mít šanci na podporu.

Nejčtenější

Majiteli auta ukradli ďábelskou značku na přání, totožnou už nedostane

Nissan Juke a registrační značka, kterou kdosi odcizil. Podle policie to byl...

Policisté zaznamenali první případ krádeže registrační značky na přání z vozidla na Vysočině. Majitel Nissanu Juke...

Do pelhřimovského babyboxu odložila matka zdravého ročního chlapce

V Českých Budějovicích je babybox od dubna 2012.

Do babyboxu v Pelhřimově v pátek před půlnocí někdo odložil zdravého a podle odhadů patnácti až šestnáctiměsíčního...

Na zavátou Vysočinu nevjíždějte, neprojedete, nabádá policie kamioňáky

Silnice I/38 musela být u Dlouhé Brtnice kvůli silnému větru a sněhu uzavřená....

Na Vysočinu vůbec nevjíždějte, nepřejedete ji. Takový vzkaz posílá policie řidičům kamionů. Na řadě silnic v celém...

Slavia porazila Budějovice, Vsetín vyhrál ve šlágru nad Kladnem

Budějovičtí hokejisté slaví gól.

Hokejisté druhého Vsetína zdolali ve šlágru 48. kola první ligy třetí Kladno 6:1 a po sedmé výhře za sebou se...

Majitel největší sbírky Pragovek na světě má druhý zápis v knize rekordů

Sedmaosmdesátiletý Emil Příhoda vlastní největší světovou sbírku vozidel a...

Dvě unikátní auta zastavila na pelhřimovském náměstí - bývalý prezidentský vůz Praga Grand z roku 1918 a současný...

Další z rubriky

Majitel největší sbírky Pragovek na světě má druhý zápis v knize rekordů

Sedmaosmdesátiletý Emil Příhoda vlastní největší světovou sbírku vozidel a...

Dvě unikátní auta zastavila na pelhřimovském náměstí - bývalý prezidentský vůz Praga Grand z roku 1918 a současný...

Řidič jel rychle a narazil do stromu i dvou aut. Škoda jde do milionů

Při čtvrteční nehodě na okraji Jihlavy byly poničeny tři vozy.

Čtyři zraněné a škodu za nejméně jeden a tři čtvrtě milionu si vyžádala dopravní nehoda, která se stala ve čtvrtek ráno...

Po přestavbě se hrad Roštejn vrátí ke své podobě před velkým požárem

Od května 2017 běží v několika etapách rekonstrukce loveckého hradu Roštejn v...

Okolí hradu Roštejn nedaleko Telče připomíná staveniště. Od května 2017 běží v několika etapách rekonstrukce tohoto...

Nevíte, co vařit? Inspirujte se
Nevíte, co vařit? Inspirujte se

Uvařte rodině něco dobrého.

Najdete na iDNES.cz