Pes je při pátrání nenahraditelný, říká žena, která hledá otrávená zvířata

  10:33
Je osm stupňů pod nulou a fouká studený vítr. Klára Hlubocká, doprovázena svými dvěma psy, však ke mně a fotografovi svižně míří v rozhalené bundě a bez rukavic. Zatímco my se choulíme v několika vrstvách oblečení. Hlubocká hledá s retrívry Vikym a Irbis otrávená zvířata. A každou chvíli vytahuje GPS přístroj.

„Rychlou chůzí v terénu se člověk zahřeje. A prsty u rukou potřebuji pořád volné,“ vysvětluje psovodka České společnosti ornitologické (ČSO). Během své práce bere do rukou každou chvíli přístroj GPS, aby kontrolovala postup územím, jež je třeba prohledat. Na obrazovce vidí i trasu svých dvou čtyřnohých pomocníků – šestiletého Vikyho a tříleté fenky Irbis, kteří mají na obojcích GPS lokátory.

V pondělí dopoledne, kdy Kláru Hlubockou doprovázíme, je průzkum veden v okolí vesnice Benátky, místní části Ždírce nad Doubravou na Havlíčkobrodsku. Tam byl před týdnem pracovníky Správy chráněné krajinné oblasti Žďárské vrchy objeven přiotrávený orel mořský, jehož se naštěstí včasným zásahem povedlo zachránit. Na vině byl pravděpodobně zakázaný jed karbofuran, stejně jako v případě otráveného orla mořského a káně lesní u Osové Bítýšky na Žďársku z téhož dne. Tito dravci však byli objeveni již mrtví.

„V první fázi se vždy prohledává nejbližší okolí nálezu. Tady u Benátek jsme už minulý týden prošli trasy ve zhruba půlkilometrovém okruhu,“ popisuje Hlubocká, která je v tuzemsku jedinou specialistkou na vyhledávání otrávených návnad a jejich obětí.

V další etapě se rádius pátrání rozšiřuje, takže nyní se s námi psovodka vydává i do vzdálenějších míst, ač je pravděpodobné, že pachatel už stihl po zveřejnění případu návnady odstranit. „Naším úkolem je najít případně další mrtvá zvířata, aby se zabránilo řetězci otrav,“ říká Hlubocká. Karbofuran totiž může zabít postupně několik živočichů. Jed například pozře liška, uhynulou lišku dravý pták, na jeho mršině si pak může „pochutnat“ ještě další tvor.

Výcvik psů je náročný, trvá několik let

Chesapeake Bay retrívři Viky a Irbis jsou vycvičeni k tomu, aby vyčenichali jakékoliv mrtvé zvíře. Nález poté přiběhnou štěkotem oznámit Kláře Hlubocké, která vyhodnotí, zda by mohlo jít o otravu. „Mám-li podezření, že to otrava je, volám policii, která si případ přebírá do svého šetření. My jsme jen složka, která pátrá v terénu,“ přibližuje.

Na své čtyřnohé parťáky nedá žena dopustit. Plemeno, jež pro svoji práci používá, sice moc známé není, má však pro tuto činnost skvělé předpoklady.

„Jsou to velmi vytrvalí a odolní psi. Budou klidně pracovat doslova do roztrhání těla. Mají lovecký nos, ale zároveň ovladatelnost retrívra,“ vyjmenovává pozitiva psovodka, jež toto plemeno zná z dob, kdy se věnovala dobrovolnému záchranářství a pátrala po ztracených lidech. Od roku 2017 pracuje pod hlavičkou ČSO a hledá jen zvířata.

Výcvik psů je podle ní náročný, trvá roky a ani tříletý jedinec ještě pořád není úplně „hotový“. Jejich učení však nefunguje jako dril, spíš na principu pozitivní motivace. Pes se postupně učí jednotlivé cviky, za jejichž splnění inkasuje pochvaly a odměny. Cviky se nakonec propojí. Zvíře už ví, co má najít, i jak to oznámit. „Při takové práci je pes prostě nenahraditelný,“ míní psovodka.

Traviči mají v oblibě otevřené plochy

Konkrétní lokality, kde má v širším okruhu nálezu psí jednotka hledat, vybírá Klára Hlubocká podle svých zkušeností; roli hraje rovněž aktuální směr větru.

„Traviči si většinou vybírají místa v blízkosti cest, protože často přijíždí autem, zároveň ale dál od zástavby, aby nebyli při své činnosti spatřeni,“ líčí Hlubocká.

Jde obvykle o místa na volné, otevřené ploše – na louce či poli, kudy lidé běžně nechodí a kde dravec návnadu z výšky snadno spatří. A liška, či jiné zvíře, na nějž traviči cílí, ji tam snadno dohledá.

„Kontrolujeme i oblasti podél potoků, řek, kolem rybníků, prostě u vody. Má zkušenost je, že otrávená zvířata se k vodě stahují,“ popisuje pracovnice ČSO, zatímco její psi pečlivě zkoumají okolí potůčku tekoucího mezi poli a loukami.

Pořádně velké zásoby vody

Že by Viky a Irbis prchali za zvěří, se podle ní nestává, oba retrívři se zaměřují na mrtvá zvířata. Stejně tak nemá jejich majitelka obavy, že by sežrali otrávenou návnadu. Psi jsou vycvičení a u nálezu se ostatně ani příliš nezdržují, hned jej běží ohlásit.

Největší „travičská sezona“ je podle ornitologů právě nyní, v zimě. Dravci i zvířata obecně mají nedostatek potravy, takže rádi vezmou zavděk návnadou – jed bývá umístěn v mase či vnitřnostech. Návnada je navíc v zimní krajině pro živočichy lépe viditelná a v přírodě se toulá méně potenciálních svědků než třeba v létě.

Práci za snížených teplot Viky a Irbis zvládají s přehledem, i když mrazy pro pátrání ideální nejsou. „Mráz psy samozřejmě v nose trochu štípe, přece jen pachy nasávají velmi intenzivně. Nejlepší jsou pro ně teploty od nuly do zhruba deseti, patnácti stupňů. Třeba i mlha, lehký větřík,“ vypočítává psovodka s tím, že dlouhodobá práce venku se nedoporučuje, když je méně než minus deset stupňů. To by pes neměl pracovat víc než půl hodiny.

Pro Vikyho a Irbis nosí jejich majitelka kromě jiného pořádné zásoby vody. Neboť právě vlhký čenich je pro správné vnímání pachů důležitý. Oba psí pracanti to ihned dokládají a hltavě ze skládací misky pijí přinesenou vodu, ač je venku minus osm stupňů.

Klára Hlubocká má při sobě vždy také zásobu pamlsků – jako odměnu za dobrou práci. „Je to maso ze statku, kde produkují vyzrálé hovězí, a já od nich beru různé odřezky. Když to vařím, je to vůně, že by si člověk dal taky,“ směje se psovodka.

„Díky nálezům další zvířata zachráníme“

V jejím batohu nechybí ani gumové míčky, s nimiž si mohou psi během pauz hrát, aby se mezi náročnou činností odreagovali. „Dnes jsme nic nenašli, tak je to trochu znát, začínají se nudit. Každý nález je totiž moc těší, ostatně jsou za něj i pochváleni a odměněni. Ví, že se jim námaha vyplatí,“ říká Hlubocká.

Činnost v terénu trvá obvykle několik hodin, podle počasí i situace. Psovodce však tyto náročné podmínky nevadí. „Pro mě je to splněný sen. To, co mě nejvíc baví a naplňuje, se stalo mou prací,“ pochvaluje si pětačtyřicetiletá žena a s úsměvem přiznává, že když musí usednout k související administrativě, už tolik nadšená není.

Dost času tráví i za volantem, neboť její působnost je napříč republikou. Naštěstí žije v Pardubicích, tedy ve střední části Česka. Na Vysočinu však míří poměrně často – právě v tomto kraji totiž bývá, ještě s Jižní Moravou, otrav nejvíce.

Ač se Klára Hlubocká setkává ve svém zaměstnání s mnoha mrtvými tvory, splíny z toho zatím nemá. „Beru to tak, že díky těmto nálezům se nám třeba povede nějaká další zvířata zachránit. O případech je třeba mluvit, musí fungovat osvěta. Čím víc lidí bude vědět, že se takovéto skutky dějí a jsou protiprávní, tím větší je šance, že se pak povede s pomocí veřejnosti najít viníky, a odradit tak od takového jednání případné další pachatele,“ uzavírá psovodka.

Potom koukne na GPS a vydává se na další část své rozplánované pochůzky. Viky a Irbis, občerstveni vodou a krátkým povyražením s míčky, se nadšeně rozebíhají do zimní krajiny, aby dělali svoji práci.

Případy otravy ptáků a zvířat na Vysočině

  • K nálezům tří dravců, zřejmě otrávených jedem karbofuranem, došlo minulý týden na Vysočině. U Osové Bítýšky oznámil myslivec mrtvého orla mořského, poté psovodka České společnosti ornitologické (ČSO) Klára Hlubocká se svými psy dohledala i mrtvou káni lesní. Vzápětí ji přivolali ochranáři i ke Ždírci nad Doubravou, kde u vsi Benátky ležel další orel mořský jevící známky otravy. V době nálezu byl ještě živý a i díky okamžitému zásahu a převozu do záchranné stanice se ho povedlo zachránit a už v pondělí vypustit do volné přírody. Případy vyšetřuje policie.
  • Karbofuran, který traviči nejčastěji používají, se dříve využíval v zemědělství. Jed hned po požití ochromí nervovou soustavu a zvířata umírají za plného vědomí, v bolestech a křečích. Pro přílišnou jedovatost je od roku 2008 v EU zakázán, nesmí se ani přechovávat. Přesto existují jeho zásoby a pašuje se i z ciziny. Za loňský rok ČSO zaznamenala 25 otrávených dravců.
  • Od roku 2017, kdy existuje tzv. psí jednotka, zdokumentovala a předala policii na 150 případů, jejichž oběťmi se stalo přes 500 zvířat. Reálný počet otrav je však podle ČSO mnohem vyšší. „Aby se podařilo dopadnout další traviče, je třeba i pomoc veřejnosti. V případě nálezu podezřelých uhynulých ptáků mohou lidé pomoci ohlášením. Pokud k trávení dojde v našem okolí a máme informace, které by mohly k usvědčení traviče pomoci, podejme svědectví,“ prohlásil Zdeněk Vermouzek, ředitel ČSO.

Střední školy Vysočina

Přihlášky na střední školy lze podávat od 1. do 20. února 2025. Jak vyplnit přihlášku a důležité termíny najdete v kompletním návodu.

Nejčtenější

Zapomenutý německý seriál s Tomášem Holým nadabovala do češtiny umělá inteligence

Premium

Oblíbený dětský herec Tomáš Holý stihl za svého života natočit třináctidílný seriál, který ještě nikdy žádná z českých televizí nevysílala. Nyní sílí snaha, aby se tak v dohledné době stalo. Sci-fi...

Video s útokem vlčí smečky děsí Žďársko. Je to hoax, uklidňují ochranáři

Lidé na Žďársku si ve velkém přeposílají video zachycující útok sedmičlenné smečky vlků na skupinu divokých prasat. Údajně k němu došlo v oblasti Žďárských vrchů. Dramatickou scénu v kulisách noční...

Na tahu z jihu Čech k D1 se srazilo osobní auto s náklaďákem, zemřela řidička

Jeden lidský život ve středu ráno vyhasl na hlavním tahu z jižních Čech k dálnici D1. U Ústrašína na Pelhřimovsku se srazil osobní vůz s nákladním. Řidička při odbočování vjela pod kamion. Silnice...

Na stavbě stadionu zavalilo dělníka břemeno z jeřábu, je vážně zraněný

Na stavbě Horácké multifunkční arény v Jihlavě se ve středu stala další tragická událost. Na jednoho z dělníků spadlo břemeno uvolněné z jeřábu. S velmi vážným zraněním a ve vážném stavu ho...

Samička hrošíka liberijského v jihlavské zoo je zvědavější. Už zlobí mámu

Byla jedním z nedočkavě vyhlížených mláďat, která se v jihlavské zoo narodila v roce 2024. A nutno dodat, že na malou hroší slečnu jsou v krajském městě Vysočiny náležitě pyšní. „Za pár dnů to budou...

Technika a dramaturgie. I „venkovské“ kino může patřit k tuzemské špičce

Přestože jde o jednosálové kino v sotva dvacetitisícovém městě na Vysočině, může patřit k těm nejlepším v tuzemsku. Důkazem je Kino Vysočina ve Žďáře nad Sázavou, které se už dlouhodobě těší velké...

22. ledna 2025  16:25

Lov na dírkách táhne profíky i rodiny s dětmi. Každý má svou taktiku

Zkušení rybáři s profesionální výbavou, začátečníci, kteří si přišli lov na dírkách zkusit, nebo i celé rodiny s malými dětmi. Složení lidí, kteří v neděli zrána obsadili rybník Škvařil v katastru...

22. ledna 2025  13:59

Nevídaný a bláznivý rozpočet. Přibyslav se rozhodla rekordně investovat

Hodně neobvyklý rozpočet si na letošní rok schválili zastupitelé Přibyslavi. Čtyřtisícové město na Havlíčkobrodsku plánuje příjmy kolem 140 milionů korun. Výdaje však budou činit více než...

22. ledna 2025  11:41

Na tahu z jihu Čech k D1 se srazilo osobní auto s náklaďákem, zemřela řidička

Jeden lidský život ve středu ráno vyhasl na hlavním tahu z jižních Čech k dálnici D1. U Ústrašína na Pelhřimovsku se srazil osobní vůz s nákladním. Řidička při odbočování vjela pod kamion. Silnice...

22. ledna 2025  7:59,  aktualizováno  11:07

Neodstatek vitamínu D způsobuje křivici, doplňujte ho.
Neodstatek vitamínu D způsobuje křivici, doplňujte ho.

Vitamínu D se říká sluneční vitamín, protože je úzce spojen s UV zářením. Je nepostradatelný pro náš organismus, který si ho sice umí vyrobit, ale...

Tomáš Vartecký nastupuje do léčebny. Je to větší, než jsem myslel, říká

Tomáš Vartecký (54) se svěřil s tím, že nastupuje do léčebny. Muzikant uznal, že situace je horší, než si myslel a je...

Herec Hynek Čermák a jeho o dvacet let mladší manželka Veronika se rozešli

Herec Hynek Čermák (51) a jeho manželka Veronika Čermák Macková (31) se po necelých deseti letech vztahu rozešli. V...

Kdo nečeká, není Čech. Antireklama na Českou poštu ovládla sítě, smějí se i pošťáci

Sociálními sítěmi se od středy rychle šíří zábavné video režiséra Vladimíra Špičky, které si dělá legraci z České...

Soaking: sexuální praktika, která je příliš bizarní, aby byla reálná

Virální, bizarně kreativní, legrační. Sexuální praktika soaking uhranula internet, fascinuje. Slouží jako nástroj...

Nejbohatší člověk světa byl přistižen při podvádění ve hrách, nenese to dobře

Nejbohatší člověk světa Elon Musk chtěl během streamování předvést hráčům své umění v aktuálním herním hitu Path of...