Středa 7. června 2023, svátek má Iveta, Slavoj
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 7. června 2023 Iveta, Slavoj

Už měsíce žádný důkaz. Vlci podle ochránců přírody Javořici opustili

  9:23
Ještě před rokem si pracovníci Agentury ochrany přírody a krajiny (AOPK) na Vysočině byli téměř jisti, že v lesích u Javořice se usadila skupina vlků. Čítala tři až čtyři jedince a v lokalitě se pohybovala několik měsíců. Jenže nyní se zdá, že šelmy zmizely. Ochránci přírody zjišťují, proč.
Z vlka sraženého v roce 2017 na dálnici u Větrného Jeníkova se stal muzejní exponát. Jeho vycpanina je v Muzeu Vysočiny v Jihlavě.

Z vlka sraženého v roce 2017 na dálnici u Větrného Jeníkova se stal muzejní exponát. Jeho vycpanina je v Muzeu Vysočiny v Jihlavě. | foto: Tomáš Blažek, MAFRA

Důkazů o výskytu vlků v okolí Javořice měli pracovníci vysočinského pracoviště AOPK celou řadu. Jednalo se o záběry z fotopastí, zvukové nahrávky vlčího vytí i jedno stržené tele usmrcené po útoku vlka.

Ale letos nic. Šelmy, jak to vypadá, z oblasti zmizely.

„Zdá se, že vlci se tam nyní trvale už nevyskytují. Jsme v pravidelném kontaktu s farmáři i s myslivci, ale v průběhu tohoto roku bylo jen několik málo zpráv o jejich možném výskytu. Navíc to byly velice neurčité informace,“ vysvětlil Václav Hlaváč, ředitel regionálního pracoviště AOPK na Vysočině.

Z toho ochránci přírody usuzují, že vlci se z lokality stáhli. Jedním vysvětlením může být, že se tu skupina vlků zdržovala jenom přechodně.

„Vlci jsou velmi pohybliví. Pro ně není problém přeběhnout za týden celou republiku. Dokud se ve smečce neobjeví mláďata, jsou stále na cestách a toulají se krajinou,“ připomíná.

Vyloučit ovšem nelze ani jinou variantu. A to, že vlci byli vytlačeni. „Je také možné, že se setkali s nějakým atakem v podobě zástřelu některého člena své skupiny. Na to zpravidla reagují tak, že oblast opustí. Nemáme pro to ale žádný důkaz. Je to jenom domněnka, že tomu tak mohlo být,“ poznamenal Hlaváč.

Vlky zaznamenávají čtvrtým rokem, jeden je v muzeu

Letos nebyl podle pracoviště AOPK na Vysočině zaznamenán útok vlků na domácí zvířata, nebyl ani žádný vlk nalezen mrtvý po srážce s autem a snímky nenabídly ani fotopasti.

Jak však Václav Hlaváč předpokládá, vlci přes Vysočinu stále migrují zřejmě v jednotkách kusů, jen se zde nezdržují. „Jsou to velmi plachá zvířata, která žijí skrytě a unikají naší pozornosti,“ upozorňuje.

Jednotlivá pozorování vlků pracovníci AOPK evidují již od roku 2016. Jeden vlk byl dokonce v roce 2017 sražen autem na dálnici u Větrného Jeníkova a jeho vycpanina se teď nachází v jihlavském Muzeu Vysočiny. Zvíře mělo v kohoutku výšku sedmdesát centimetrů a podle genetické analýzy přišlo na Vysočinu z Karpat. Jeho DNA nesla stopu, která se nejčastěji vyskytuje u vlků ze středního a západního Slovenska a z polských Beskyd.

„Jednalo se o mladého samce, který v době nálezu vážil kolem čtyřiceti kilogramů. Na hřbetě měl tmavý pás, boky vybarveny do rezavošeda a světlé břicho,“ popsala již dříve zooložka jihlavského muzea Klára Bezděčková.

Vlky v migraci brzdí dálnice i oplocování pozemků

Případů, kdy jednotlivá zvířata přes Vysočinu migrovala nebo se krátkodobě zdržela, je více. Ovšem loni na podzim u Telče poprvé došlo k tomu, že se zde vlci prokazatelně zdržovali delší období.

Jasným důkazem o přítomnosti vlků bylo stržené tříměsíční tele na pastvině u soukromého zemědělce nedaleko obce Olší. Událost se stala v polovině září loňského roku. Důkazy přineslo i osm záznamů z fotopastí, na kterých byli prokazatelně zachyceni vlci. Podle Hlaváče se nejednalo jenom o snímky z okolí Javořice u Telče, ale fotopast loni zachytila vlka například i v okolí Želivky a u Světlé nad Sázavou.

Vlci čelí při pohybu krajinou celé řadě problémů. Jsou to především silnice, dálnice, a tím pádem hrozící střet s autem. Překážkou je i rostoucí zástavba nebo oplocování pozemků, které je při migraci brzdí. Kromě zájmů chovatelských, šíření vlka v naší krajině limitují i zájmy myslivosti. Vlk obecný je v současnosti v České republice chráněn jako kriticky ohrožený druh. Jeho odstřel je nezákonný.

Vlk se Vysočině vyhýbal téměř dvě století. U Roženeckých pasek ve Žďárských vrších stojí pomník, podle něhož byl poslední zde žijící vlk uloven druhého ledna roku 1830.

V posledních letech vlci osidlují hlavně odlehlejší oblasti českého pohraničí. Vyskytují se například na Šumavě, kde se nyní podařilo jednu vlčici odchytit a označit telemetrickým obojkem.

  • Nejčtenější

Na D1 u Velkého Meziříčí hořela ve směru na Brno dodávka, kolona se rozjíždí

Požár dodávky zastavil ve čtvrtek v podvečer provoz na 153. kilometru dálnice D1 ve směru na Brno. Na místě zasahovali...

Kde točili Pelíšky či Popelku? Radili i místní, říká autor knih o filmových místech

Premium Radek Laudin je podepsán pod řadou publikací, z nichž většina se nějakým způsobem dotýká světa filmu. Právě tento svět...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Úzkokolejka s párou byla pojítkem atrakcí, bez ní se čeká úbytek turistů

Po rozhodnutí soudu, který minulý týden poslal Jindřichohradecké místní dráhy do konkurzu, je to takřka jisté. Turisté,...

Sporný most přes D1 chce ŘSD zbourat, obce žádají jeho opravu a otevření

Je nebezpečný. Tak o dálničním nadjezdu u Řehořova na Jihlavsku hovoří kritická zpráva Nejvyššího kontrolního úřadu...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Bývalá hokejová bašta je vyprahlá, jihlavští sportovní fanoušci strádají

Doba, kdy Jihlava v domácím sportovním světě něco znamenala, je dávno pryč. Dnešním sportovním fanouškům z krajského...

Matka na pervitinu a italská domácnost. Jak to bylo s vraždou dítěte v Mostě

Premium Vyostřené konflikty, dvojí život matky, neúspěšné podněty sociálce, problémová čtvrť a drogy. Z pozadí sporu o tříleté...

Jsme na prahu epidemie srdečního selhání, vyléčit se nedá, říká kardiolog

Premium Zatímco infarkt zná každý, povědomí o srdečním selhání je malé. Často se mylně zaměňuje právě za infarkt či zástavu...

Kam zmizel lupič století. František Procházka podle svědků žije v Karibiku

Premium Policie si chvíli myslela, že je František Procházka, který ukradl 540 milionů korun, po smrti. Jenže někteří Češi ho...

Průřez bystřickými dějinami. Mosazné desky připomínají milníky i rodáky

Turisté, zájemci o historii, ale i místní patrioti si nově mohou rozšířit znalosti přímo na Masarykově náměstí v...

Sporný most přes D1 chce ŘSD zbourat, obce žádají jeho opravu a otevření

Je nebezpečný. Tak o dálničním nadjezdu u Řehořova na Jihlavsku hovoří kritická zpráva Nejvyššího kontrolního úřadu...

Mám kancelář na stadionu, vypráví bývalý šéf PSJ i jihlavského fotbalu

Více než čtvrt století byl František Vaculík faktickým šéfem jihlavského fotbalu. Známý podnikatel byl generálním...

Bývalá hokejová bašta je vyprahlá, jihlavští sportovní fanoušci strádají

Doba, kdy Jihlava v domácím sportovním světě něco znamenala, je dávno pryč. Dnešním sportovním fanouškům z krajského...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Triatlonistka se chlubí fotkou ze závodu, na plavkách měla menstruační krev

„Takhle vypadá ženský sport. Čím více bariér se nám podaří zbourat, tím lépe,“ napsala Emma Pallant-Browne na...

Vláda téměř vyčerpala rozpočet. Stanjura se chystá zasáhnout co nejdřív

V květnu skončil státní rozpočet ve schodku 271,4 miliard korun, v dubnu to bylo dvě stě. Schválený rozpočet přitom za...

Hanka Kynychová nafotila sexy fotky. S klientkami probírá i menopauzu

Lektorka fitness a cvičitelka Hanka Kynychová (55) přiznává, že s nastupující menopauzou je třeba změnit ve svém životě...

Miluji tě, ale podvádím tě. A nelituji. Studie nahlédla do hlubin nevěry

Premium Je jedním z nejrozsáhlejších výzkumů svého druhu a přináší víc než paradoxní zjištění. Vyjevuje, že důvody nevěry jsou...

Nejsou menší, jen jsou výš, říká o modelaci prsou za 65 tisíc Krejčíková

Aneta Krejčíková (32) se rozhodla pro plastiku prsou. Představitelka sekretářky Květy ze seriálu Volha si své...