Závažné onemocnění hrozí podle vedoucí protiepidemického centra krajské hygienické stanice v Jihlavě Aleny Dvořákové téměř po celé Vysočině.
"V současné době nelze určit vyloženě ohniska nákazy, protože nakažená klíšťata se objevují po celém kraji. Za posledních pět let přibylo případů onemocnění tolik, že jsme na druhém místě v celé republice, hned za Jihočeským krajem," uvedla epidemioložka.
Kde bylo v roce 2010 nejvíce nakaženýchCelkem se v kraji vyskytlo 75 případů klíšťové encefalitidy Třebíčsko 26 (Zdroj: Krajská hygienická stanice kraje) |
Zatím první případ onemocnění se v letošním roce objevil na Třebíčsku. Oproti loňsku jde o nárůst, v dubnu se žádný nakažený neobjevil, až v květnu se stal první případ. "Nejvíce nakažených jsme v loňském roce evidovali na Třebíčsku, nejméně na Pelhřimovsku," doplnila Dvořáková.
Nejohroženější je střední věk
Na očkování je ještě pořád čas. Pokud se lidé pohybují v přírodě, neměli by klíšťata podceňovat.
"Nejvíce nemocných je ve věku od čtyřiceti do pětašedesáti let, kde se objevují i komplikované případy s trvalými následky. Samozřejmě je důležité nechat očkovat i děti, obzvlášť, když se pohybují venku. Očkování bych určitě nepodceňovala," uvedla epidemioložka.
Dalším onemocněním, které souvisí s klíšťaty, je lymská borelióza, proti níž však vakcína zatím neexistuje a nakaženým opět často zůstávají trvalé následky.
"Od března evidujeme zatím tři případy tohoto onemocnění, nejvíce se přitom objevuje na Jihlavsku a Žďársku. Loni jsme zaznamenali 296 případů lymské boreliózy. Je běžné, že se onemocnění objevuje více než encefalitida. Tou loni v kraji Vysočina onemocnělo 78 lidí," sdělila Dvořáková.
Lidé se mohou nechat očkovat u svých praktických lékařů, v nemocnicích většinou na infekčních odděleních nebo v očkovacích centrech. Na Vysočině existuje pouze jedno v Jihlavě.