„Zatím nám od policie dorazily přestupky za období od 18. října, kdy se měřit začalo, do 8. listopadu. Je jich přibližně šest tisíc,“ informoval vedoucí odboru dopravy městského úřadu ve Velkém Meziříčí Jiří Pospíchal.
„Několik řidičů úsekem projelo rychlostí vyšší než 150 kilometrů v hodině,“ přiblížil.
Na úřad policie předává ke správnímu řízení všechny případy překročení rychlosti, které úsekové radary na D1 mezi kilometry 146 a 153 zaznamenají.
„S daty nikterak nepracujeme, pouze jim přidáme jednací číslo a postupně je ve vlnách odesíláme na městský úřad do Velkého Meziříčí. Protože řidič nebyl policejní hlídkou přistižen na místě, jde vše rovnou správnímu orgánu,“ vysvětlila postup policejní mluvčí Dana Čírtková.
Kvůli dálnici zřídil meziříčský úřad čtyři nová pracovní místa
Radnice vlastníkům aut posílá výzvy k zaplacení pokut. Tuto činnost zatím vykonává jedna pracovnice, kterou speciálně na tuto činnost úřad najal. Nezůstane ale sama, brzy k ní přibudou další.
„Rada města schválila celkem čtyři nová pracovní místa,“ řekl tajemník úřadu ve Velkém Meziříčí Marek Švaříček..
Počátkem týdne vypršel termín pro podávání přihlášek na druhou pozici. „Jde o přestupkáře. Bude projednávat jednotlivé přestupky s vlastníky vozidel, kteří nebudou souhlasit a pokutu neuhradí,“ sdělil Švaříček.
V dohledné době pak radnice vyhlásí i konkurzy na zbylá dvě místa.
Vybrané pokuty městu pokryjí náklady na rozšíření agendy
Na řešení agendy spojené s úsekovým měřením rychlosti na dálnici se úřad ve Velkém Meziříčí připravoval už v předstihu. Úředníci se nastěhovali do bývalé zasedací místnosti, pro tu zas vznikly prostory v podkroví úřadu.
Jen stavební úpravy pro rozšíření přestupkové agendy přišly město na dva miliony korun. Za další milion úřad pořídil potřebné softwarové vybavení a nakoupil zařízení na ukládání digitálních dat.
Veškeré peníze vybrané na pokutách ale Velkému Meziříčí zůstanou.
„Vybrané finanční prostředky budou použity k zaplacení nákladů na rozšíření agendy a týmu pracovníků. Peníze bude vedení města uvolňovat i do dopravních opatření v Meziříčí, jako jsou opravy komunikací,“ zmínil tajemník.
Měření rychlosti mezi Velkým Meziříčím a Lhotkou bude v provozu po celou dobu modernizace úseku. „Práce zde skončí a omezení bude zrušeno nejpozději 19. prosince. V té době také demontujeme radary,“ uvedl mluvčí Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) Jan Studecký.
Na místo se ale dělníci a radary znovu vrátí na jaře, kdy se práce znovu rozeběhnou. V úseku se má pracovat přibližně do poloviny příštího roku.
„Rychlost budeme měřit po dobu, kdy se v úseku bude jezdit v režimu 2 + 2 pruhy v jednom jízdním pásu. Je to i z důvodu bezpečnosti pracovníků, kteří se na modernizaci a rozšíření dálnice podílejí,“ doplnil Studecký.
Promlčení nehrozí, zákon prodloužil lhůty správního řízení
Na městském úřadu ve Velkém Meziříčí si ale úředníci přes zimu pauzu nedají. Využijí ji k tomu, aby postupně vyřešili přestupky, které se nahromadí v podzimní etapě. Že by nestíhali a hrozilo promlčení přestupků, se vedení úřadu neobává.
„Podle nového zákona máme na zahájení správního řízení lhůtu dva roky, pravomocně musíme řízení ukončit do čtyř let. To bychom po personálním posílení měli bez problémů stíhat,“ podotkl Jiří Pospíchal.
Úsek D1 mezi Velkým Meziříčím a Lhotkou je, vyjma některých tunelů, v současné době jediným méstem, kde se na dálnici rychlost automaticky měří. Během roku úsekové měření chvíli fungovalo mezi Psáři a Souticemi. V budoucnu by se měla rychlost měřit na dalších pěti opravovaných úsecích D1.
Měření rychlosti mezi Velkým Meziříčím a Lhotkou:
12. října 2017 |