Molo, pláž u řeky i bistro. Žďár chystá přeměnu Farských humen v park

  11:54aktualizováno  11:54
Nevyužitý park u řeky Sázavy na Farských humnech čeká proměna. Postupně by se měl stát centrálním parkem, kde budou obyvatelé Žďáru nad Sázavou trávit volný čas. Po přestavbě vodárny město letos vybuduje novou lávku i kus cyklostezky. Přibude i molo, pláž u řeky i hřiště a bistro s toaletami.

Podle městské krajinářky Lucie Radilové má park na Farských humnech strategickou polohu a provozní napojení z něj dělá klíčové místo v urbanistické struktuře Žďáru nad Sázavou. | foto: Jiří Bárta, 5plus2.cz

Před deseti lety město investovalo do první etapy revitalizace zanedbaného prostoru mezi řekou Sázavou a Veselskou ulicí poblíž náměstí.

„Krátká analýza napoví, že v parku teď není vše tak, jak by mělo být. Nehostinné prostředí nutí k rychlému opuštění místa, zvláště v letních dnech, vybavenost neodpovídá standardu současné doby, řešení zeleně je úsměvné, síla řeky je ukryta v porostu,“ hodnotí Lucie Radilová, která od loňského roku pracuje pro radnici jako městská krajinářka.

Zatravněnou plochu protíná síť cestiček, kolem nichž jsou lavičky, je tu několik herních prvků pro děti, před pár lety město nainstalovalo bednu se sportovním náčiním k volnému využití. Z části svahu je v zimě sáňkovací kopec, na konci prázdnin se z Farčat stává slámové hřiště. Jinak je místo využité jen ojediněle, například pro majáles nebo Den Žďáru.

Podle krajinářky Radilové mají Farská humna strategickou polohu a provozní napojení z něj dělá klíčové místo v urbanistické struktuře města.

„Cílem je vytvoření maximálně polyfunkčního prostoru, kde si najde každý svůj ‚osobní prostor‘ a aktivitu. Nutné je doplnění základní vybavenosti - kvalitního mobiliáře, polyfunkčního hřiště a zázemí parku v podobě bistra či kavárny a toalet,“ nastiňuje Radilová.

Lidé se dostanou více do kontaktu s řekou, přibude lávka

Důležité bude dosázet vhodnou zeleň, která v horku zajistí příjemný stín. „Jedna místní firma zasponzoruje a v květnu v rámci svých společenských akcí vysází pod odborným dohledem vzrostlejší dřeviny,“ zmiňuje jednu z nejbližších akcí starosta Martin Mrkos. Půjde asi o deset stromů, další přibudou v příštích letech.

Fotogalerie

Podle místostarosty Josefa Klementa bylo pro další rozvoj Farčat důležité zrušení regulativu. „Tím se uvolnila logická cestní síť, která se nabízela,“ říká Klement.

Firma už dělá terénní úpravy a dokončí okružní asfaltovou komunikaci kolem parku. V zakázce za dva miliony je zahrnuto také veřejné osvětlení.

Žďárští by se také měli dostat více do kontaktu s řekou. Vodu překlene lávka pro pěší a cyklisty, po pravém břehu pak bude pokračovat nová část cyklostezky, která podjede most v ulici 1. máje a u modrého hřiště se napojí na stávající cyklostezku do Hamrů.

Pobytové molo vytvoří aktivisté, hledají pomocníky

Aktivisté ze spolku Žijeme Žďárem s pomocí grantu a dobrovolníků vytvoří na břehu pobytové molo. „Dřevo a spojovací materiál máme, bude se ale hodit každá ruka, třeba na zašroubování jednoho symbolického vrutu,“ vyzývají na Facebooku aktivisté. Stavět se bude tuto sobotu, o den dříve nainstalují v parku velký gril.

Mnozí však upozorňují na stav řeky, jež v létě trpí nedostatkem vody a hlavně u mostu v Žižkově ulici je zanesená množstvím sedimentů. S nadsázkou řečeno, kačeny musí místy chodit pěšky. Město chce dohlédnout i na kvalitu vody.

Povodí Vltavy coby správce toku už přislíbilo nápravu. „Povodí Vltavy plánuje odstranění tvořícího se nánosu v předmětném místě. Tyto práce budou součástí projektu zpracovávaného městem. Postup byl dohodnut se zástupci města, a to zejména z důvodů koordinace stavebních činností při úpravě břehů řeky,“ uvedla za Povodí Vltavy Michaela Šeborová. Náklady na odstranění nánosu uhradí státní podnik.

Zrekonstruovaný už je objekt bývalé vodárny u Jermářova jezu v rohu parku. Toto centrum neformálního vzdělávání za 17 milionů se slavnostně otevřelo minulý víkend, využijí jej hlavně vodní skauti a organizace Duha.

Atrakce z balíků slámy na žďárských Farských humnech:

Autor:

Nejčtenější

Dvacetikilometrové kolony na D1 mohou kvůli zúžení trvat až do středy

D1 Kolaps u Velkého Meziříčí

Dvacetikilometrové kolony, místo plynulé jízdy jen popojíždění, ztracené desítky minut. Tak od počátku týdne vypadá...

Rybářství posekalo rákosí i s hnízdy a mláďaty ptáků, firmě hrozí pokuta

Jediné hnízdo, které nebylo zcela zničeno při vysečení, bylo hnízdo motáka...

Ochránce přírody a ornitology šokoval případ z chráněné lokality na Pařezném rybníce na Žďársku. Rybáři z Pohořelic na...

Za rok nikdo většího kapra nechytil. Úlovek studenta je v knize rekordů

Fantastic. Tak pojmenoval Stanislav Blažka z Jihlavy obřího, 32 kilogramů...

Do České knihy rekordů přibyl další zápis. Nově do ní byl zanesen výkon osmnáctiletého Stanislava Blažky z Jihlavy,...

Za smrt chlapce pod koly vláčku navrhla policie obžalobu, tají proti komu

V zábavním areálu Šiklův mlýn zemřel pětiletý chlapec pod koly vláčku (14. 7....

Policie po roce uzavřela vyšetřování tragické nehody, která se stala v areálu zábavního parku Šikland ve Zvoli u...

S dcerou bych si už nepinkl, říká kouč Mucha. S Jihlavou myslí na postup

Legendární záložník fotbalové Sigmy Josef Mucha slaví 47. narozeniny.

Na konci května se při jednom rozhovoru svěřil, že by se v budoucnu moc rád vypravil na tenisový Wimbledon. Tehdy však...

Další z rubriky

Ptáci barona Dalberga jsou pro jihlavské muzeum jako sbírka drahokamů

„Dalbergova kolekce byla první základní ucelená zoologická sbírka, kterou...

Jedná se v pravém smyslu slova o poklad, i když jej docení především znalci z oboru. Jedna z nejcennějších tuzemských...

Rybářství posekalo rákosí i s hnízdy a mláďaty ptáků, firmě hrozí pokuta

Jediné hnízdo, které nebylo zcela zničeno při vysečení, bylo hnízdo motáka...

Ochránce přírody a ornitology šokoval případ z chráněné lokality na Pařezném rybníce na Žďársku. Rybáři z Pohořelic na...

Chceme turistům zpřístupnit cestu k Modrému sloupu, řekl Brabec na Šumavě

Premiér Andrej Babiš a ministr životního prostředí Richard Brabec si v pátek...

Turisté se na Šumavě možná vrátí k oblíbenému Modrému sloupu. Prohlásil to během páteční návštěvy ministr životního...

Najdete na iDNES.cz