Autor soch z betonu vytvořil atrakci pro děti. Stačilo 60 balíků slámy

  18:16aktualizováno  18:16
Novou atrakci dostaly na konci prázdnin žďárské děti. Novinkou pro tradiční Slavnosti jeřabin je slámové hřiště v parku na Farských humnech. Prolézačky a bludiště jsou neustále v permanenci. Na 60 balících si najednou hrají i více než tři desítky dětí. Skáčou, schovávají se, honí se.

S nápadem vytvořit slámové hřiště přišel žďárský výtvarník a zastupitel Michal Olšiak, kterého proslavily sochy z betonu a písku. „Udělat něco jednoduchého pro děti, aby byla nějaká sranda, jsem měl v hlavě už delší dobu,“ líčí devětatřicetiletý Olšiak. Jelikož bydlí v těsné blízkosti Farských humen, využil pro svůj nápad ve spolupráci s městem park, kde je dostatek volného místa.

Fotogalerie

Jak dlouho atrakce vydrží, nelze předvídat. „Záleží na stavu balíků, neočekávali jsme tak velký zájem. Původní předpoklad byl, že slámové hřiště bude přístupné po celou dobu Slavností jeřabin,“ reagovala mluvčí radnice Nikola Adlerová. Slavnosti nabité kulturním programem ovšem potrvají od 24. srpna až do 17. září.

Vydržet tak dlouho pohromadě pod náporem skokanů nemá sláma šanci. „Zrovna balíky už dvě hodiny opravuji, aby se nerozpadly. Svazuji je drátem a přemisťuji zpátky ty, které byly odvalené,“ hlásil v pondělí odpoledne Michal Olšiak. „Ještě chvíli vydrží, odhaduji týden, maximálně dva, možná by šlo některé balíky vyměnit,“ dodal.

Záležet bude hlavně na počtu a ukázněnosti návštěvníků. Ti mají vstup zdarma a na vlastní nebezpečí, denně od 8 do 20 hodin, v noci platí zákaz vstupu. Pravidla využívání jsou uvedená na informační tabuli. Platí například zákaz kouření, manipulace s otevřeným ohněm nebo jízda na kole.

„Žádný úraz ještě hlášený nemáme. Ale stížnost na rozházenou slámu už přišla,“ prozradila mluvčí. „Na Facebooku naopak máme spoustu kladných ohlasů,“ dodala.

Učitelka vedla děti s obavami, odcházela nadšená

Na slámové hřiště v pondělí dopoledne vyrazilo kromě klučičího gangu ze sousední Veselské ulice také šestnáct dětí z hlídacího centra Špuntík. „Jsem nadšená, je to spousta legrace pro děti za málo peněz. Děti se zabaví,“ reagovala učitelka Zuzana Šturcová.

„Šla jsem sem sice s obavami, ale když to vidím, nemám strach, že by se někomu něco stalo. Sláma už je roztroušená kolem, děti případně padají do měkkého. Každé léto by něco takového mohlo vzniknout, je to mnohem lepší než sedět s dětmi doma,“ dodala.

Až balíky doslouží, soukromý zemědělec je zase uklidí. Město na slámové hřiště uvolnilo částku 15 tisíc korun.

Podobných přírodních atrakcí v posledních letech přibývá. Například manželé Pipkovi na svém statku v Nové Vsi u Leštiny v populárním Dýňovém světě už několik let vytváří na podzim atrakce taktéž z balíků slámy (o Dýňovém světě více čtěte zde).

Na okraji Třebíče (před poliklinikou Vltavínská) a u Jihlavy (nedaleko letiště v Henčově) letos vznikla bludiště s názvem Kukuřičáci s cestičkami vysekanými v kukuřičném poli přesně podle plánu a GPS souřadnic (dočtete se zde).

Autor:

Nejčtenější

Staal gratuloval Nečasovi: Za rok budeme v Carolině slavit Stanley Cup

Martin Nečas (vpravo) slaví se spoluhráči ze Charlotte triumf v Calder Cupu.

Mise s názvem AHL 2018/19 došla v případě hokejisty Martina Nečase svého naplnění. Bývalý útočník Komety Brno pomohl...

Jihlava marně navrhovala opakovaní baráže. Neumožňuje to soutěžní řád

Jihlavští fotbalisté smutní, v baráži s Karvinou postup do nejvyšší soutěže...

Otevřenou výzvu fotbalové Jihlavy, která po baráži o první ligu žádala odstoupení Jozefa Chovance a Martina Wilczeka z...

Volič testoval komisi, objevil chybu a podal návrh na neplatnost voleb

Ilustrační snímek

Výsledky voleb do Evropského parlamentu rozporují dva voliči z Vysočiny. Podle nich pochybily při sčítání přednostních...

Jihlavský šéf: Jsou hranice, kde „diplomatická“ cesta není dostatečná

Nový výkonný ředitel Jihlavy Jan Staněk

Fotbalová Jihlava pokračuje po kontroverzní baráži o první ligu ve veřejné kritice, klub v dalším prohlášení navrhl,...

V Telči zapsané v UNESCO prodávají historickou bránu vedoucí k náměstí

Historickou stavbu v Telči dobře znají kromě místních i turisté z celého světa....

Nebývá obvyklé, že by se prodávaly brány k náměstím. Navíc ve městech, jejichž historická jádra jsou zapsána na seznamu...

Další z rubriky

Obnovený park od podzimu čeká, než vyroste tráva. Otevře se až nyní

Úpravy části havlíčkobrodského parku Budoucnost už jsou hotové několik měsíců....

Už několik měsíců je hotovo. Dělníci dávno zmizeli, stejně tak stavební stroje. Přesto je nově upravená část...

Stříbrný, svatební, s Putinem. Sbírka zapalovačů míří do knihy rekordů

Miloslav Jan Šnek z Přibyslavi je jedním z největších sběratelů zapalovačů na...

Miloslav Jan Šnek z Přibyslavi žije v jiném světě. Ve světě zapalovačů. Vášnivý sběratel jich nashromáždil už přes...

Křižanov jako Hollywood. Studentka vytvořila novou dominantu městyse

V kopci Šibeník nad Křižanovem se objevila z dálky viditelná bílá písmena...

Městys Křižanov na Žďársku má novou dominantu. A hned po vzoru amerického Hollywoodu. Na kopci Šibeník se objevil velký...

Najdete na iDNES.cz