Pátek 5. června 2020, svátek má Dobroslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 5. června 2020 Dobroslav

Ukončete drahou stavbu akvaparku, žádají někteří obyvatelé Třebíče

  17:14aktualizováno  17:14
V Třebíči už začaly stavební práce na rozšíření krytého plaveckého areálu Laguna do podoby akvaparku. Řadě lidí se záměr nelíbí, chtějí, aby jej radnice přehodnotila a stavbu zastavila. Se svým požadavkem jdou ale nejspíš pozdě. Naopak, další stovky lidí akvapark chtějí.

Vizualizace přestavby bazénu Laguna v Třebíči na akvapark s novým relaxačním centrem | foto: Město Třebíč

Od léta v Třebíči roste akvapark s vířivkami, dalším bazénem a spoustou atrakcí. Počátkem září na tamní radnici doputovala petice s více než dvěma sty podpisy naštvaných Třebíčanů, kteří žádají předčasné ukončení prací.

Akvapark Laguna

Vzniká ve stávajícím plaveckém areálu Laguna, rekonstrukce bude stát 58 milionů korun, dokončena má být v listopadu 2013.
Nabídne novou halu s bazénem nepravidelného tvaru a hlavně 141 metrů dlouhým toboganem.
K atrakcím patří i jeskyně s gejzírem, dvě vířivky, divoká řeka, vodopád, masážní lavice. Z haly bude krytým průplavem přístupný celoroční bazén se slanou vodou. Vznikne dětská část a saunový svět.

Podle nich jde o stavbu v dnešní době zbytečnou a neekonomickou a je levnější ji zavčas zarazit než draze dostavět a draze taky provozovat. Domnívají se, že radnice před stavbou lidem ve městě dostatečně nevysvětlila, kolik peněz spolknou v následujících letech náklady na vodu, energie a údržbu areálu kromě bezmála šedesáti milionů korun, které se prostavějí.

Peticí se zabývali třebíčští zastupitelé. Místostarosta Pavel Pacal (Pro Třebíč) řekl, že má smysl jedině stavět dál, zastavit stavbu už nelze. "Lidé si akvapark přáli, my jsme jejich požadavku vyhověli. Vypovězení smlouvy stavební firmě by nás na sankcích stálo velké miliony, takže v tuto chvíli už je pozdě. Nechali jsme si vyčíslit, kolik se tam dosud proinvestovalo peněz. Jsme na částce tři miliony korun."

Stavební společnost Outulný by v případě vypovězení smlouvy žádala odstupné, svou roli by sehrál zmařený zisk.

Navíc je podle něj silná podpora návštěvníků Laguny, od počátku roku jich přes 500 podepsalo materiál, ve kterém vyjádřili zájem na stavbě akvacentra. Tato listina byla na radnici doručena 22. října.

"V loňském roce se uskutečnilo dotazníkové šetření prostřednictvím Třebíčského zpravodaje. Lidé se vyjadřovali, jak si představují další rozvoj města. Nový akvapark se v požadavcích umístil na třetím místě hned za přestavbou Karlova náměstí a výstavbou obchvatu," doplnil Pacal.

Podle odpůrců město zbytečně doplatí miliony na provoz

Petici přišel na schůzi zastupitelů obhájit Zdeněk Štajnc. Od starosty Pavla Heřmana (HZNR) dostal jako host časový limit tři minuty na prezentaci výhrad. Štajnc se pokusil od Pacala a Heřmana dostat odpověď na otázku, jaké jsou skutečné provozní náklady Laguny v současnosti a kolik bude stát provoz v budoucnu.

Naznačil svůj soukromý výpočet, ze kterého byly patrné nesrovnalosti a milionové náklady. Taky chtěl znát konstrukci smlouvy s firmou, která akvapark staví. Zda je opravdu o tolik nevýhodnější stavbu zastavit než ji dokončit.

Po třech minutách mu Heřman slovo odebral, takže svou myšlenku nedořekl a rozezleně opustil řečnický pultík.

Pavel Pacal odmítl tvrzení, že lidé nedostali pořádné informace předem. "V radničním Třebíčském zpravodaji byla rozsáhlá prezentace budoucího akvaparku včetně výpočtů cen," uvedl.

Z opozičních řad zazněla výtka, že se o akvaparku samostatně nejednalo, že jeho stavba byla "zakuklená" v řadě položek schvalovaného rozpočtu na celý rok. Na to radní reagovali, že speciálně kolem akvaparku proběhla rozsáhlá diskuse.

Opoziční zastupitelka Julie Dolejší (KSČM) pak upozornila, že je bohužel pravda to, že veřejnost se ozývá pozdě, stavba už je v plném proudu. Lidé měli přijít protestovat počátkem roku.

Zdeněk Štajnc přesto své stanovisko brání: "Nikde jsem předem neměl informace o provozních nákladech. Až jsem se o to začal blíže zajímat, došel jsem k zajímavým číslům. V roce 1990 stál kubík vody osmdesát haléřů, teď je to osmdesát korun. Stavba je na samém začátku. Ve městě jsou rozbité chodníky a my si stavíme bazén se slanou vodou a tobogánem, který nepotřebujeme. Je to celé nesmysl."

Plavecký areál Laguna v Třebíči.

Plavecký areál Laguna v Třebíči.

  • Nejčtenější

Uprostřed sídliště je louka jako Central Park, lidé odmítají její zastavění

V Chotěboři na Havlíčkobrodsku opět planou emoce. Důvodem je návrh na výstavbu nových bytových domů na Koubku. Tak je...

Stát překvapil zájmem rozšířit těžbu u Přibyslavi, pod zemí je wolfram a indium

Stát má na Havlíčkobrodsku zájem o další nerostné bohatství. Ložisko Brzkov by chtěl rozšířit na obří plochu mnoha...

Kůrovec odkryl historické opevnění, které střežilo cestu z Jihlavy

Kůrovcové kácení nedávno u Vyskytné nad Jihlavou zcela odhalilo opevnění z roku 1843, jež kdysi vybudovali během...

Na Vysočině léčí pacienta s koronavirem, kterého už měsíc měli za vyléčeného

Epidemiologové z Vysočiny řeší případ člověka, kterého měli za již vyléčeného z covidu-19, ovšem on byl po čase opět...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Dala jsem mu škaredou užoulanou kytku, líčí dívka ze slavné fotky s vojákem

Stovky snímků vytvořil na konci války žďárský fotograf Vilém Frendl. Zachytil třeba vlak vykolejený partyzány, sovětské...

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Xaver: Klobouk dolů před Klausem. V ČRo zůstávám, spory s ČT házím do jímky

Premium Ve středu ho poslanci zvolili do Rady České televize. Přesto, že spolu s ním byli zvoleni i Hana Lipovská a Pavel...

Prezidentova nemoc. Neuropatie je tichá epidemie moderní doby, říká lékař

Premium Brnění nohou, mravenčení, vrávoravá chůze, zakopávání a pády, ale i krutá bolest chodidel. To je hrubý výčet příznaků...

  • Další z rubriky

Kvůli stavbě malého dopravního terminálu ve Žďáře zavřou důležitou ulici

Pokácením borovic a frézováním vozovky začala ve Žďáře nad Sázavou stavba malého přestupního terminálu pro městskou...

O budovu obchodní akademie má zájem ZUŠ i městská a soukromá základka

Bez měsíce deset let už je prázdná budova bývalé obchodní akademie v centru Havlíčkova Brodu. Šance na její využití...

Kůrovec odkryl historické opevnění, které střežilo cestu z Jihlavy

Kůrovcové kácení nedávno u Vyskytné nad Jihlavou zcela odhalilo opevnění z roku 1843, jež kdysi vybudovali během...

Uprostřed sídliště je louka jako Central Park, lidé odmítají její zastavění

V Chotěboři na Havlíčkobrodsku opět planou emoce. Důvodem je návrh na výstavbu nových bytových domů na Koubku. Tak je...

Porody již brzy v novém: U Apolináře proběhne modernizace porodnice
Porody již brzy v novém: U Apolináře proběhne modernizace porodnice

V rámci projektu Porodnice 21. století vznikne v Praze moderní porodnické a neonatologické centrum, které umožní porodit v přirozeném rodinném prostředí. Rodiče navíc budou moci s nedonošenými dětmi zůstat po celou dobu hospitalizace.

Najdete na iDNES.cz