Havlíčkobrodští se bojí kolapsu, opravovat se budou tři hlavní ulice

  8:48aktualizováno  8:48
Opravit rozbité ulice je přáním každého motoristy projíždějícího Havlíčkovým Brodem. Letos by se mělo dostat na tři hlavní třídy. A dost možná i ve shodném termínu. Jenže radnice i řidiči z toho mají strach. Pokud by se najednou uzavřely ulice Lidická, Masarykova a Žižkova, nešlo by městem projet.

Loni se opravovala silnice od okraje Havlíčkova Brodu na Jihlavu. Letos se práce přesunou na další část, přímo do města do Lidické ulice. | foto: Jaroslav Šnajdr, MF DNES

Pokud to skutečně vyjde tak, jak to nyní vypadá, čeká letos dopravu v Havlíčkově Brodě další přetěžký rok. Ne-li dokonce rok vůbec nejtěžší v novodobé historii.

Kraj společně s městem plánuje kompletně opravit Žižkovu ulici. A Ředitelství silnic a dálnic na letošek chystá další dvě velké rekonstrukce - Lidické a Masarykovy ulice. Pokud by se práce odehrávaly najednou, znamenalo by to uzavření takřka celého města.

"To se snad stát nemůže. Věřím, že příslušné úřady mají trochu soudnosti. Vždyť se jedná o tři nejvytíženější ulice ve městě. Když je zavřena jedna, skrz další vedou obvykle objížďky," podivuje se brodský řidič Pavel Smetana.

Radnice nechce opravovat bezhlavě, most ji poučil

Jenže k té situaci může klidně dojít. Kraj Vysočina, který je hlavním investorem rekonstrukce Žižkovy ulice, by rád stihl už letos opravu celou. Tedy zhruba 1,5 kilometru z centra města až na jeho konec ke kruhovému objezdu u Alberta.

"Ne že bychom ulici nechtěli opravit. To je nanejvýš nutné. Jen bychom do toho zvláště po posledních zkušenostech s opravou mostu v Dolní ulici neradi skočili po hlavě. Chceme v Brodě i žít, ne opravovat najednou půlku města," konstatoval brodský radní zodpovědný za oblast dopravy Libor Honzárek.

Podle něho by bylo nejlepší opravu Žižkovy ulice rozdělit do několika etap. A letos by se mělo začít od kruhového objezdu u Albertu třeba po Kyjovskou ulici. Další části by měly přijít na řadu v dalších letech.

Kompletní oprava celé dlouhé ulice totiž městu může přinést ještě jednu komplikaci. Že na svou spoluúčast nebude mít dostatek peněz. Součástí opravy totiž budou i nové chodníky a osvětlení. A to na délce 1,5 kilometru může dělat desítky milionů korun. "S takovou sumou jsme v rozpočtu nepočítali. Museli bychom peníze najít a schválit rozpočtovou změnu," dodává Honzárek.

Lidická ulice je jistá, Masarykova má přibýt "nečekaně"

S rekonstrukcí Lidické ulice, tedy výpadovky na Jihlavu, ŘSD už na letošek napevno počítá. "Dokončujeme výběrové řízení na dodavatele. Pokud se nestane nic mimořádného, chtěli bychom v dubnu podepsat smlouvu a začít s opravou," vzkázala ředitelka jihlavské správy ŘSD Marie Tesařová.

I tato ulice by se měla opravit v celé své délce, od světelné křižovatky u hotelu Slunce až na kraj města. Součástí oprav bude nový most přes Žabinec i třeba ostrůvek s přechodem pro chodce. "Opravovat se bude za provozu, vždy jen v jednom směru," pravila Tesařová.

Podobně by se mohla opravit i Masarykova ulice. Ačkoliv ještě loni byla tato investice v nedohlednu, nyní to vypadá, že by na ni ŘSD mohlo peníze dostat už letos. Nový povrch by ulice měla dostat od obchodního domu Alej až po křižovatku s obchvatem.

"Tam teprve budeme výběrové řízení vyhlašovat. Byla by to akce spíše na druhou polovinu roku," konstatovala Tesařová. "I kdyby ale došlo k souběhu obou investic, neznamenalo by to kromě kolon výrazné komplikace. Jedná se o jeden průtah městem," doplnila.

Jenže při omezení provozu na průtahu od Kolína na Jihlavu jsou řidiči obvykle směrováni na obchvat a do Žižkovy ulice. Kdyby byla uzavřena i ta, hrozil by kolaps. "Budeme ještě s krajem jednat o přesném způsobu oprav a termínech. Během pár týdnů se dozvíme, podaří-li se rozdělení Žižkovy ulice do etap prosadit," poznamenal Honzárek.

Masarykova (modrá), Lidická (žlutá) a Žižkova (zelená) ulice v Havlíčkově Brodě. Uzavřou-li se všechny tři, nebude město možné projet autem.

Masarykova (modrá), Lidická (žlutá) a Žižkova (zelená) ulice v Havlíčkově Brodě. Uzavřou-li se všechny tři, nebude město možné projet autem.

Nejčtenější

Dvouletý chlapec z babyboxu žije u pěstounů, ovšem chtějí ho i příbuzní

Babybox v Pelhřimově

Odložený chlapec, kterého našli 18. ledna v babyboxu v Pelhřimově, se možná vrátí k biologické rodině na jih Čech....

Jágr pomohl hokejistům Kladna dvěma body k výhře nad Ústím

Kladenský Jaromír Jágr z Kladna rozehrává jednu z akcí v duelu s ústím nad...

První hokejová liga pokračovala zápasy 58. kola. Jaromír Jágr pomohl ve svém druhém duelu v sezoně dvěma asistencemi k...

Netrefili jsme se, přiznává magistrát a ustupuje obyvatelům údolí řeky

Parkovací plochy u soukromého parku jsou nedostatečné a tak řidiči improvizují....

Nový ostrůvek v řece - možná ne. Přeložení silnice blíž k rodinným domům - uvidíme. Vedení jihlavského magistrátu...

Budiž hala, ale kam s ní? Aneb věčné téma rychlobruslařský ovál

Martina Sáblíková si jede pro rychlobruslařské zlato z trati 5000 metrů.

Už jde tak trochu o český sportovní folklor. Postavme rychlobruslařskou halu pro Martinu Sáblíkovou, ozývá se od roku...

Ostraha Dukovan neměla pistole, hlídala tam i neschválená firma

Cvičení Safeguard Dukovany 2014, do něhož se zapojili vojáci, policisté včetně...

Státní úřad pro jadernou bezpečnost zjistil, že čtyři členové ostrahy dukovanské elektrárny neměli pistole. Provoz...

Další z rubriky

Zachránce stovek děti Antonín Kalina má v rodné Třebíči Strom života

Naděžda Šinoglová přivezla do Třebíče fotku svého strýce Antonína Kaliny.

Třebíč otevře novou expozici místnímu rodákovi Antonínu Kalinovi, který zachránil tisícovku dětí v koncentračním táboře...

Ostraha Dukovan neměla pistole, hlídala tam i neschválená firma

Cvičení Safeguard Dukovany 2014, do něhož se zapojili vojáci, policisté včetně...

Státní úřad pro jadernou bezpečnost zjistil, že čtyři členové ostrahy dukovanské elektrárny neměli pistole. Provoz...

Brod zbourá bývalý statek. Radní neví kdy, za kolik ani kdo to zaplatí

Bývalý statek na křižovatce ulic Masarykova a Ledečská kupuje město. To by v...

Radnice v Havlíčkově Brodě nechá zbourat bývalý statek U Vojtěcha. Nevyužívaný komplex budov loni město koupilo...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz