Středa 30. září 2020, svátek má Jeroným, Ráchel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 30. září 2020 Jeroným, Ráchel

Lipnice se jen těžko vzpamatovává z kulišáren, přesto plánuje kanalizaci

  16:03aktualizováno  16:03
Rozvoj Lipnice nad Sázavou, nejmenšího města na Vysočině, v posledních letech ustrnul. Ale i když radnice stále ještě splácí úvěr, který si musela vzít na pokrytí „kulišáren“ bývalého starosty, už se osměluje. A rovnou si naložila nejtěžší možné sousto: v celém městě chce novou kanalizaci.

Lipnice nad Sázavou leží na kopci na tvrdém žulovém masivu. To budování kanalizace výrazně prodraží. | foto: Jaroslav Vlček

Astronomická částka za ni se pohybuje někde kolem 120 milionů korun. To je přitom jen velice hrubý odhad nákladů, na kolik může kanalizace v Lipnici celkově vyjít.

Svou výší tato investice vysoko přesáhla i megalomanské nápady někdejšího starosty Ladislava Horkého. Ovšem překročila je hlavně svým významem. Zatímco by se dalo polemizovat o tom, jestli bylo nové náměstí či veřejné osvětlení nutně potřebné, u kanalizace o tom nikdo nepochybuje.

„Snahy o ni už tu byly dávno v minulosti, o kanalizaci se mluví desítky let. Částečně ji začala řešit předchozí zastupitelstva, my bychom to chtěli dotáhnout,“ odhodlaně říká lipnický starosta Zdeněk Rafaj.

Část Lipnice už kanalizaci má. Napojena na obecní čistírnu je například škola, dům s pečovatelskou službou a několik stavení v jejich sousedství. „Naprostá většina dalších domů ale má stále pouze jímky, které se musí vyvážet,“ zmiňuje starosta.

„Fungující sítě jsou základ, bez nich mladí nepřijdou“

Přilákat do města nové obyvatele, trochu ho zmodernizovat a díky mladé generaci i povznést, to je cíl současných snah radnice. Lipnice totiž stále láká převážně chataře a chalupáře, ale trvale bydlet se zde lidem bez základní potřeby, jakou je kanalizace, příliš nechce.

„Elektřina, vodovod a kanalizace by měly být základ. Když tohle lidé mít na parcelách nebudou, těžko sem někdo nový přijde. A lidi by to chtělo, Lipnice stárne,“ soudí pan Pavel, který v sobotu ráno procházel po náměstí. „Máme jednadvacáté století a to by kanalizace měla být samozřejmost,“ dodává starší muž.

„Už máme územní rozhodnutí, koridory pro kanalizaci jsme zapracovali do územního plánu. Pracujeme na získání stavebního povolení,“ přiblížil současnou fázi starosta Rafaj.

Kdy se začne kanalizace budovat, je však ve hvězdách. Velký otazník stále visí nad uhrazením astronomických nákladů. „Postupujeme krok po kroku. Až budeme mít administrativu hotovou, uvidíme, jak to půjde dál,“ pokrčí rameny starosta.

Celé město leží na tvrdém žulovém masivu

Obrovské náklady jsou daní za polohu Lipnice. Město se nachází v podhradí na kopci. Pod zemí je tvrdý žulový masiv. To práce na pokládání potrubí výrazně prodraží. Koncem minulého týdne se v několika lokalitách konal geologický průzkum. Jeho výsledky by měly odhady ohledně ceny více upřesnit.

Další komplikací je reliéf města. Na jeho území jsou velké výškové rozdíly, některé domy leží o desítky metrů níž, než ty na vršku pod hradem. Město se navíc rozlézá i do protilehlého kopce. „Část kanalizace musí být gravitační, část přečerpávací,“ líčí Rafaj.

A do třetice proti snadné výstavbě kanalizace hraje stáří města. Ačkoliv administrativně jde o nejmladší město na Vysočině - povýšeno bylo teprve loni - založeno bylo před staletími. Uzoučké a klikaté středověké uličky v podhradí nejsou ideálním místem pro těžkou techniku.

Kde vezme Lipnice odhadovaných 120 milionů, zatím její vedení neví. „Momentálně můžeme od státu na dotacích dostat 63 procent nákladů. Na doplatek bychom neměli,“ počítá starosta.

Pokud by ale vyšly veškeré další možné zdroje, včetně třeba příspěvku Kraje Vysočina, mohl by se podíl neobecních zdrojů vyšplhat nad 75 procent. A s tím už by město mohlo podle starosty Rafaje pracovat.

Z rozpočtu ukrajuje peníze úvěr na pokrytí kulišáren

„Je to strašná částka. Nevím, jestli bychom si to vůbec měli dovolit. Aby to ve finále nedopadlo jako za bývalého pana starosty. Na jeho hospodaření doplácíme i po letech,“ zmínila starší obyvatelka Lipnice, jež v sobotu ráno mířila na nákup.

Současný rozpočet města s pouhými 650 obyvateli je hodně napjatý. Každoročně z něj částka jeden a půl milionu korun odchází na splátku úvěru. Ten si Lipnice musela vzít, aby pokryla náhradu za machinace, podvody a pletichy, kterých se do roku 2010 dopouštěl bývalý starosta Ladislav Horký. Za „kulišárny“, jak je sám nazýval, ho soud v roce 2016 poslal na čtyři roky do vězení, po polovině trestu byl exstarosta podmínečně propuštěn.

Lipnice škodu vyčíslila na 15 milionů korun. Soudně ji po Horkém vymáhala, ale úspěšná nebyla. „Úvěr, který jsme si museli vzít, budeme splácet do roku 2027. Jeden a půl milionu korun ročně pro nás nejsou malé peníze. Jak by nám teď pomohly,“ zasnil se Zdeněk Rafaj. S problémy se potýká už řadu let.

„Moc si neumím představit, že by to někdy dopadlo. Ale pokud ano, určitě by to Lipnici posunulo o kus dál. Bylo by dobře, kdybychom kanalizaci měli,“ zhodnotil další z místních obyvatel.

2. a 3. října se budou konat volby do krajských zastupitelstev a v některých okrscích i doplňovací volby do Senátu
Lidé v karanténě budou mít možnost volit 30. září a 1. října.

  • Nejčtenější

Radnice jde proti ministerstvu. Vyzvala školu, ať učí děti bez roušek

Žáci na druhém stupni základní školy v Přibyslavi na Havlíčkobrodsku nemusí mít při výuce nasazené roušky....

Spor o půdu na Vysoké graduje, farmář zastavěl lyžařskou chatu balíky slámy

Tělovýchovná jednota Lyžař HB, která provozuje lyžařský areál na Vysoké u Havlíčkova Brodu, řeší další problém. Opět je...

Lipánek s nižším množstvím cukru u lidí uspěl, říká šéf Madety Milan Teplý

Kvůli výbuchu v přístavu v Bejrútu i koronaviru se společnosti Madeta propadl vývoz zboží téměř na nulu. Pomáhá to však...

Třebíč zahájila propagaci obchvatu, odpůrci se kvůli jeho trase soudí

Spor o podobu třebíčského obchvatu se stupňuje. Zatímco odpůrci obchvatu v jeho vytyčené trase chtějí podat stížnost k...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Lézt s kyslíkem? Jako jet Tour de France na elektrokole, říká Radek Jaroš

Premium Stal se prvním českým horolezcem, který vylezl na všech čtrnáct osmitisícových vrcholů. V Česku byste marně hledali...

Nebezpečná místa Česka: pražské hlavní nádraží. Třicet let zde vládne podsvětí

Premium Reportéři MF DNES mapují místa, která podle statistik nejsou výjimečně nebezpečná. Ve skutečnosti jde o no-go zóny,...

Felák, flexit nebo chillovat. Slovník dnešní mládeže uvádí rodiče do rozpaků

Premium Ač to možná ani netušíte, nejspíš i kolem vás denně chodí shiperky, které flexí s teniskami nebo iPhonem, díky čemuž...

Už nebudu kandidovat, odejdu z politiky, říká exministr Adam Vojtěch

Premium Jsem odolný, ale už toho bylo hodně, vysvětluje svůj odchod exministr. Babiš ho podle něj trochu čekal. V rozhovoru pro...

  • Další z rubriky

Chata u jezu poblíž Humpolce ve filmu Soukromá vichřice byla jen atrapa

Jedna z nejobsazovanějších českých hereček Daniela Kolářová začala svoji filmovou kariéru na romantickém místě u...

Nová hala s velkou horolezeckou stěnou okamžitě přilákala zájemce o lezení

Dlouhodobé provizorium pro novoměstské školáky a sportovce skončilo. Naplno už mohou využít novou sportovní halu za...

Z premianta na chvost. Pelhřimovsko má největší podíl nakažených covidem

Dlouhé měsíce od začátku koronavirové krize bylo Pelhřimovsko okresem s nejmenším počtem pacientů s koronavirem....

Radnice jde proti ministerstvu. Vyzvala školu, ať učí děti bez roušek

Žáci na druhém stupni základní školy v Přibyslavi na Havlíčkobrodsku nemusí mít při výuce nasazené roušky....

Advantage Consulting, s.r.o.
TECHNOLOG JUNIOR

Advantage Consulting, s.r.o.
Kraj Vysočina
nabízený plat: 21 000 - 25 000 Kč

Octavia za 3 500 korun: boj s krizí, chaos a riskantní sázka na superslevy

Octavia za 3 500 Kč měsíčně, Kodiaq za 4 899 Kč, Passat za něco málo přes 6 000 Kč… Ačkoli automobilkám docházejí...

Herec Petr Čtvrtníček se nakazil koronavirem, leží v nemocnici na JIP

Herec Petr Čtvrtníček (56) skončil kvůli covidu-19 v nemocnici. Minulý týden měl pozitivní testy, a když se mu...

Nebudu všem po rozchodu ukazovat, jaká jsem čičina, říká Mottlová

Muž roku 2016 Josef Kůrka (28) nedávno oznámil rozchod s herečkou a modelkou Barborou Mottlovou (33). Fitness trenér...

Chci se více věnovat ženě, v plánu je i založení rodiny, říká Adam Vojtěch

Bývalý ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (33) se po odchodu z funkce těší na chvilky strávené s přáteli a s manželkou...

Čtvrtníček z nemocnice vtipkuje. Mluví o dýchání i pohlavní nemoci

Herec Petr Čtvrtníček (56) sice kvůli těžšímu průběhu covidu-19 musel do nemocnice, humor ho ovšem neopouští. Svým...