Neděle 1. října 2023, svátek má Igor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 1. října 2023 Igor

Nakažených v humpoleckém domově důchodců přibývá, pomoci by mohla armáda

  13:09
Na Vysočině roste počet zařízení, v nichž se objevily případy onemocnění koronavirem. V kraji je nyní podle hygieniků přes 300 pozitivně testovaných a dosud nevyléčených lidí, kromě okresu Havlíčkův Brod šla čísla vzhůru ve všech zbývajících okresech.

Na jednom z oddělení domova pro seniory v Humpolci onemocněla koronavirem kromě klientů také většina zaměstnanců. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Situace je stále nejhorší na Pelhřimovsku. Za poslední týden tam přibylo v přepočtu na sto tisíc obyvatel 98 lidí s covidem-19. Číslo rychle narostlo hlavně kvůli šíření nákazy v Domově pro seniory Humpolec. Kraj Vysočina, zřizovatel tohoto zařízení, žádá o pomoc v péči o klienty domova armádu.

Domov zahrnuje dvě budovy, přičemž virus se rozmohl na jednom z oddělení objektu v Lužické ulici, které obývá 39 klientů. Pozitivní test jich mělo 23. Covid-19 byl potvrzen rovněž u 18 zaměstnanců, tedy u převážné většiny personálu.

Na výpomoc do zasaženého oddělení se proto přesunula část pracovníků z druhého pracoviště domova v Máchově ulici.

„K dispozici nyní máme také osm dobrovolníků, kteří budou přednostně testováni, aby mohli do domova co nejdříve nastoupit. K tomu bychom uvítali rychlou pomoc asi dvanácti příslušníků armády, aby byl plnohodnotně zajištěn provoz celého zařízení. Kraj je připraven poskytnout stravu i ochranné pomůcky, podobně jako to fungovalo v případě soukromého Alzheimercentra v Jihlavě,“ připomněl po pondělním jednání bezpečnostní rady kraje předchozí pomoc vojáků hejtman Jiří Běhounek.

Dodal také, že o situaci v humpoleckém zařízení informoval ministra obrany Lubomíra Metnara. Domov stále shání další dobrovolníky, nabízí jim tři tisíce korun za odpracovanou směnu.

„Lidé se nám hlásí, problém ale je, že hygienici vyžadují, aby měli negativní PCR test,“ popsal ředitel zařízení Petr Vaněk.

Testování, na něž jsou zájemci o brigádu posíláni, domov zatím hradil ze své kasy. „Doufám ale, že nám to hygiena proplatí, když má takové požadavky,“ dodal Vaněk.

V domově jsou zpřísněna hygienická opatření, je zastaven nástup nových klientů a platí tam zákaz návštěv na obou pracovištích. 

„Jedna z klientek Domova pro seniory v Humpolci, která byla hospitalizovaná, v nemocnici zemřela,“ oznámil Jiří Kos z Krajské hygienické stanice. Podle něj se jednalo o ženu ročníku narození 1936 s přidruženými chorobami, nezemřela tudíž přímo na koronavirus, ale s koronavirem.

K preventivnímu zákazu návštěv přistoupili kvůli nepříznivé epidemické situaci v regionu i v Domově pro seniory Pelhřimov.

Na rychlý narůst počtu nakažených měl ale na Pelhřimovsku vliv také nedávný abiturientský sraz. „Tam víme zatím o třinácti pozitivních případech,“ dodal k situaci Jiří Kos, ředitel sekce ochrany a podpory veřejného zdraví krajské hygienické stanice (KHS) v Jihlavě.

Nákaza se objevila i mezi personálem třebíčského domova pro seniory, konkrétně u zaměstnankyň pracoviště v Kubešově ulici.

Roušky ve školách

První pozitivní test měla minulý týden sociální pracovnice. „Testování, které se týkalo celkem 28 zaměstnanců, pak potvrdilo covid-19 ještě u dvou pracovnic přímé péče. Na jeden výsledek testu čekáme,“ shrnula ředitelka domova Helena Chalupová.

Klienti podle jejích slov testováni nebyli. „Nemají zdravotní obtíže. Pravidelně kontrolujeme jejich stav, měříme jim teplotu. Jsou zavedena zpřísněná hygienická opatření, zakázali jsme návštěvy,“ pověděla Chalupová s tím, že na druhém pracovišti domova v Koutkově ulici je vše v pořádku, povoleny jsou i návštěvy.

Covid-19 se nevyhnul ani čerstvě otevřeným školám. Na Pelhřimovsku šla do karantény jedna třída základní školy v Novém Rychnově. Tamní čtvrťáci zůstávají doma do konce týdne kvůli onemocnění pedagoga. Třída automaticky přešla na distanční formu výuky. Podle ředitele Vladimíra Srba se zatím nošení roušek týká jen učitelů.

V karanténě je i jedna ze tříd jihlavské ZŠ Seifertova. Tam dosud školáci nosit roušky nemuseli. Nyní si je však musí nasazovat o přestávkách a před jídelnou. Třída, ve které nakažené dítě sedělo, byla vydezinfikována.

S virem se potýkají také na Gymnáziu Třebíč. Žáci z jedné třídy budou roušky nosit ve společných prostorách i při seminářích, kde se setkávají se studenty z jiných tříd. Důvodem je karanténa několika žáků, již byli v kontaktu se spolužákem, jenž má covid-19.

Omezení na úřadech

Tři nemocné pracovníky evidují na jihlavském magistrátu. „Na základě doporučení KHS je v karanténě 14 zaměstnanců. Ti mají sice výsledky testů negativní, ale zůstanou doma. U několika dalších čekáme na výsledky, které budou známy v průběhu tohoto týdne,“ sdělila za magistrát Aneta Hrdličková. 

Zatím byl omezen jen provoz matričního úřadu, další změny se případně odehrají na základě očekávaných výsledků testů. V omezeném režimu funguje již druhý týden úřad městyse Okříšky na Třebíčsku, covidem tam onemocněli čtyři zaměstnanci. 

„V provozu je jen podatelna a matrika, v úředních dnech se střídají pracovníci stavebního úřadu. Předpokládáme, že od příštího týdne už by měl úřad najet na běžný režim,“ pravil starosta Okříšek Zdeněk Ryšavý.

Pozitivní test na koronavirus měli i dva úředníci žďárského městského úřadu. Dalším šestadvaceti vyšel test negativně a dva na výsledek teprve čekají. 

Od začátku pandemie hygienici v kraji potvrdili 935 případů covidu-19, 590 lidí se uzdravilo a 15 lidí s koronavirem zemřelo.

  • Nejčtenější

Češi zřídili na Ukrajině podvodné call centrum, z lidí vylákali miliony eur

Soud poslal do vazby pět lidí předaných v pondělí do Česka z Ukrajiny kvůli trestnímu stíhání. Podle informací...

Nezaprodal jsem se, vzpomíná osmdesátník Vala, který musel skončit v televizi

Premium Zazářil na televizních obrazovkách, jenže pak kvůli proříznuté puse mohl za komunistů leda tak montovat haly. Jan Vala,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

VIDEO: Cizinec se na D1 prohnal kolem policejní hlídky více než dvoustovkou

Více než dvoustovkou prosvištěl řidič kolem policejní hlídky na D1 poblíž Velké Bíteše na Žďársku. Radar ukázal 209...

Šrámy na duši po tornádu zůstaly, řekl Pavel v Hruškách. Proletěl se vrtulníkem

Armáda není primárně vybavena pro živelní pohromy typu tornáda, jako bylo to na Břeclavsku, které větrný vír před dvěma...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KOMENTÁŘ: Po zbourání hokejové haly je vidět jihlavský Schönbrunn. Ne nadlouho

Stěží někoho napadlo, jak majestátní pohled se odkryje v jihlavských Smetanových sadech poté, co bourací stroje na...

Solární panely odcházejí překvapivě rychle a záruky nefungují, říká expert

Premium Solární boom může za pár let přinést majitelům fotovoltaických elektráren nepříjemné překvapení. Životnost solárních...

Při výchově sourozenců nejde být úplně spravedlivý, vysvětluje psycholožka

Premium Do pracovny za ní chodí rodiče, kteří tápají ve výchově ratolestí, řeší komplikované vztahy sourozenců či výchovu...

Jsme firma na zážitky. Ředitel Sparty Křivda o Priskem i novém stadionu

Premium Dodnes ho zabolí nohy, když si vzpomene, jak hrála Sparta naposledy v Edenu. V loňském derby dostala takovou...

Lidé v Třebíči i Žďáře od října za teplo ušetří, v Jihlavě vysoká cena zůstává

K místy velmi razantnímu poklesu cen za teplo přistupují nyní dodavatelé v řadě měst napříč Vysočinou. Upravují částky...

Dokončí instalaci svodidel. A pak už se dálniční přivaděč u Jihlavy plně otevře

Do finále spěje oprava dálničního přivaděče u Jihlavy. Zbývá osadit přibližně 1,5 kilometru svodidel a upravit plochu...

Českoslovenští parníkáři slavili na rybníku Řeka 20. narozeniny

Mezi parníkáři je mnoho těch nejlepších. Parníkářů je totiž celkově velmi málo. Jeden může mít nejrychlejší parník,...

Podvodníci obrali lidi o miliony eur, pět z nich předala Ukrajina české policii

Policisté z Vysočiny podali návrh na vazbu pro pět lidí předaných v pondělí do Česka z Ukrajiny k trestnímu stíhání....

Jak chutná miminkům pokračovací a batolecí mléko Beggs?
Jak chutná miminkům pokračovací a batolecí mléko Beggs?

30 rodin dostalo od nás zdarma pokračovací nebo batolecí mléko od prémiové značky Beggs. Co o něm ve svých recenzích napsali? Přečtěte si hodnocení...

Kazma ukázal, jak snadno se dal zjistit kód vedoucí k výhře 22 milionů korun

Kazma (38) ukázal, jak relativně lehce se dal zjistit kód vedoucí k výhře jednoho milionu dolarů, v přepočtu 22 milionů...

Jiří Paroubek se potřetí oženil, expremiér si vzal bývalou poslankyni ČSSD

Po opožděné páteční oslavě svých 71. narozenin se bývalý premiér Jiří Paroubek o víkendu oženil, tentokrát už potřetí....

Žiju se ženou, přiznala farářka ze StarDance Martina Viktorie Kopecká

Farářka Církve československé husitské Martina Viktorie Kopecká (37), která zaujala televizní diváky v soutěži...

Smartwings přestanou létat z malých letišť. Zařízly plány cestovek

Premium Posílit význam tuzemských regionálních letišť a umožnit řadě lidí cestovat na dovolenou bez cesty na pražské letiště. S...

Další celebrita na OnlyFans. Dělám to kvůli rodině, říká herečka

Drea de Matteová (51) je americká herečka známá například díky rolím Angie v Zoufalých manželkách, Wendy v Zákonu gangu...