Pondělí 30. ledna 2023, svátek má Robin
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 30. ledna 2023 Robin

Boj o záchranu památek: v anketě na Vysočině zvítězila Červená Řečice

  12:05
Anketa iDNES.cz o tom, jakou památku na Vysočině zachránit, nasbírala téměř tři tisíce hlasů. A více než třetina z nich připadla zámku v Červené Řečici, který kdysi patřil k dominantám obce. Podpořilo ho 1078 hlasů a postupuje do celostátního kola, kde pro něj můžete opět hlasovat.
Zámek v Červené Řečici, který dvacet let od revoluce chátral, zachrání dotace z...

Zámek v Červené Řečici, který dvacet let od revoluce chátral, zachrání dotace z ministerstva. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

1. Zámek Červená Řečice: 1078 hlasů

Problémy v tomto zámku začaly po roce 1948. V roce 1989 Červenou Řečici získala bezplatným převodem společnost Unimax. Chyběly však peníze na záchranné práce a zámek tak dál chátral.

Podle památkářů jsou v havarijním stavu zejména střechy, zdivo a interiéry zase poznamenala zatékající voda. Narušená je i statika, ve zdivu se objevují trhliny, místy se drolí a omítky jsou oprýskané.

Vyberte z 13 finalistů památku, která stojí za záchranu

Díky dotaci ve výši přibližně půl milionu z havarijního programu ministerstva kultury se červenořečický zámek loni dostal z nejhoršího. Peníze však stačily jen na nejnutnější práce a památka potřebovala další dotace.

"Zámek se letos podařilo zařadit do Programu záchrany architektonického dědictví ministerstva kultury a dostal dotaci milion korun. Je to symbolická částka, ale po dvaceti letech jsou to první peníze, které tam jdou," uvedla šéfka telčské pobočky Národního památkového ústavu Martina Veselá.

Zámek v Červené Řečici, který dvacet let od revoluce chátral, zachrání dotace z...
Zámek v Červené Řečici, který dvacet let od revoluce chátral, zachrání dotace z...

Zámek v Červené Řečici dvacet let od revoluce chátral.

Tak jako u loňské dotace podle ní peníze jdou na ty nejnutnější opravy, jako jsou poškozené krovy nebo zatékající střecha. Na úplnou opravu zámku by podle Veselé byla potřeba suma nejméně v desítkách milionů korun.

2. Historický most v Ronově nad Sázavou: 771 hlasů

Jako druhá památka, nejvíce si podle čtenářů iDNES.cz zasluhující opravu, byl vybrán historický most v Ronově nad Sázavou. Hlas mu dali 771krát.

Tříobloukový kamenný most ze 16. století v Ronově nad Sázavou, místní části Přibyslavi, patří mezi deset nejstarších mostů v Čechách. Podle některých pramenů je ještě dokonce o století starší a mohl by pamatovat doby, kdy krajem táhl vojevůdce Jan Žižka.

Most, po kterém vede komunikace k několika místním domům, byl až do letošního jara na svůj věk v poměrně dobrém stavu. V březnu jeden z pilířů ale zle poničily ledové kry. "Snad nikdy v historii ho kry tolik nepoškodily," řekl přibyslavský starosta Jan Štefáček.

Historický most v Ronově nad Sázavou v Přibyslavi zničil traktorista s těžkým...
Historický most v Ronově nad Sázavou v Přibyslavi zničil traktorista s těžkým...

Historický most v Ronově nad Sázavou v Přibyslavi poničily v březnu kry, v dubnu pak traktorista s těžkým nákladem.

Aby toho nebylo málo, hned o měsíc později byl most poškozen znovu. Ačkoliv je jeho nosnost omezena na dvě a půl tuny, vydal se na něj řidič traktoru s vlekem se čtyřikrát těžším nákladem. Vozovka takovou zátěž nevydržela a propadla se.

Most je od dubna uzavřený a řeší se, jak ho opravit. Začátek prací brzdí to, že se na jejich podobě památkáři nemohou dohodnout s vedením Přibyslavi. Podle nich by totiž varianta, kterou se město snaží prosadit, znamenala de facto zánik mostu jako památky.

Kompletní výsledky ankety na Vysočině najdete zde

Přibyslavská radnice totiž nechala zpracovat projekt, v němž navrhuje odstranit vozovku, konstrukci zpevnit a zabetonovat. "Historickou mostní konstrukci by oprava pasovala do role pouhého opláštění," konstatovala Marie Jirková z pobočky Národního památkového ústavu v Telči.

Památkáři navrhují pod mostem lešení. "Nepočítáme se zásahem do všech tří oblouků, ale pouze se statickým zajištěním středního oblouku a s umístěním železobetonové roznášecí desky těsně pod vozovkou mostu," popsala Jirková. Tato varianta se ale zase nelíbí městu.

Jak s mostem naložit, určí nakonec až Městský úřad v Havlíčkově Brodě, který případně vydá stavební povolení.

3. Zámek Brtnice: 652 hlasů

Rozsáhlý areál renesančního zámku v obci Brtnice na Jihlavsku pochází z druhé poloviny 16. století. Poslední šlechtický rod opustil zámek v roce 1947. Od té doby sloužil jako sklady smíšeného zboží a postupně chátral.

Střecha zámku po opravě.
Na zámku v Brtnici se zřítila část střechy, zámek i park je do odvolání uzavřen.

Loni v září se na zámku v Brtnici zřítila část střechy.

Nyní je v havarijním stavu. Dlouhá léta trpěl neúdržbou, celý objekt je napaden dřevomorkou, část dřevěných konstrukcí se už dokonce zřítila. Stavu zámku neprospěl ani léta táhnoucí se spory o vlastnictví. Soud naposledy jako vlastníka zámku určil Nadaci Svébyt.

V letech 2010-12 měla areál pronajatý třebíčská firma Opus Moraviae, která zámek zpřístupnila. Od letošního 1. června, po změně majitele, je zámek zase veřejnosti nepřístupný.

4. Kostel sv. Víta v Zahrádce: 178 hlasů

Do 70. let minulého století leželo mezi Humpolcem a Ledčí nad Sázavou městečko Zahrádka. Při stavbě vodní nádrže Švihov (nebo také Želivské přehrady) bylo zbořeno a zaplaveno vodou. Zbylo z něj pouze někdejší centrum s kašnou, sochou a kostelem. Ten nyní jako memento ční jen pár metrů nad hladinou přehrady.

Jednolodní kostel obdélného půdorysu byl vystavěn po roce 1219 v románském slohu v místě starší sakrální stavby. Později byl přestavován ve slohu gotickém a barokním. Poslední větší stavební úpravy byly provedeny po požáru v roce 1850. Na stěnách presbytáře a částečně i lodi se dochovaly zbytky gotických maleb ze 14. století.

Vesnice Zahrádka, která v sedmdesátých letech ustoupila stavbě Želivské přehrady, v sobotu opět ožila.

Interiér kostela sv. Víta v Zahrádce

Malby stejně jako celá stavba jsou v havarijním stavu. Problémem kostela je hlavně voda. Vzlínající vlhkost a kolísání teplot uvnitř objektu mají devastující vliv na omítky i malby.

Zachránit stavbu, jež je nyní ve správě památkářů, se snaží od roku 2001 občanské sdružení Přátelé Zahrádky.

Loni v říjnu se podařilo sehnat dostatek peněz, aby práce mohly začít. "V posledním čtvrtletí začaly práce, které umožní odvlhčení zdí kostela. To je totiž základ pro další opravy. Hotové by měly být do konce roku 2012. Je na to rozpočet asi dva miliony, hradí to ministerstvo kultury," uvedl Jan Čihák ze Přátelé Zahrádky.

Jakmile se kostel zbaví vlhkosti, budou pokračovat další práce. Sdružení vybralo díky veřejné sbírce asi půl milionu korun, tyto peníze poslouží podle Čiháka například na opravy krovů. Nákladnou péči vyžadují i malby uvnitř kostela. "Celkově se opravy odhadují na deset milionů korun," dodal.

5. Hrobka Pallavicinů v Jemnici 68 hlasů

Nejméně hlasů v anketě iDNES.cz na Vysočině získala hrobka rodu Pallavicinů v Jemnici. Neoklasicistní mauzoleum v Jemnici na Třebíčsku na návrší u silnice do Budče bylo postavené v letech 1901 a 1902 pro členy rodiny Pallavicini. Stavba je koncipována na půdorysu rovnoramenného kříže se zaoblenými rohy. Nedílnou součástí je sochařská výzdoba s ústředním oltářem s monumentálním křížem.

Hrobka Pallavicinů v Jemnici na Třebíčsku

Stav celého objektu se podle památkářů dlouhodobě zhoršuje. Poškozené venkovní omítky místy úplně chybějí a obnažené zdivo se drolí. Problémem je také vysoká vlhkost. Objekt byl navíc několikrát navštíven vandaly, kteří mimo jiné poškodili mramorové sarkofágy s ostatky členů rodiny.

Přilehlému pozemku a ohradní zdi se dostává pouze nejnutnější údržby, která spočívá v občasném odstranění náletových dřevin. Generální oprava objektu byla již mnohokrát plánována, k realizaci ovšem nikdy nedošlo.

Poté, co nedávno zemřel majitel hrobky, připadla památka Jemnici. "Hrobka je nyní v majetku města. Oprava by obnášela nemalé investice, nicméně pokud se objeví nějaký vhodný dotační titul, tak bychom se do ní pustili," uvedl místostarosta města Petr Novotný.

Z vlastního asi čtyřicetimilionového rozpočtu se ale Jemnice podle něj do žádných oprav pouštět nebude. "Hrobku ale spadnout necháme," dodal místostarosta s tím, že ač je stavba nyní uzavřená, jeden víkend v srpnu bude pro veřejnost zpřístupněna.

Která z památek v Kraji Vysočina by si podle vás zasloužila opravit jako první?

Vyberte jednu z památek, u které nejvíc litujete současného stavu.
celkem hlasů: 2747

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 12:00 úterý 24. července 2012. Anketa je uzavřena.

Zámek Červená Řečice
Zámek Červená Řečice 1078

Zámek v Červené Řečici patřil kdysi k dominantám obce. V roce 1989 získala zámek, který postupně chátral už od roku 1948, společnost Unimax. Chyběly ale peníze na záchranné práce a zámek tak chátral.

Historický most v Ronově nad Sázavou
Historický most v Ronově nad Sázavou 771

Tříobloukový kamenný most ze 16. století v Ronově nad Sázavou, místní části Přibyslavi, patří mezi deset nejstarších mostů v Čechách. Podle některých pramenů je ještě dokonce o století starší a mohl by pamatovat doby, kdy krajem táhl vojevůdce Jan Žižka. Na jaře jej nejprve poničily kry, v dubnu pak traktor s těžkým nákladem.

Zámek Brtnice
Zámek Brtnice 652

Rozsáhlý areál renesančního zámku v obci Brtnice na Jihlavsku pochází z druhé poloviny 16. století. Poslední šlechtický rod opustil zámek v roce 1947. Od té doby sloužil jako sklady smíšeného zboží a postupně chátral.

Kostel sv. Víta v Zahrádce
Kostel sv. Víta v Zahrádce 178

Do 70. let minulého století leželo mezi Humpolcem a Ledčí nad Sázavou městečko Zahrádka. Při stavbě Želivské přehrady bylo zbořeno a zaplaveno vodou. Zbylo z něj pouze někdejší centrum s kašnou, sochou a kostelem. Ten nyní jako memento ční jen pár metrů nad hladinou přehrady.

Hrobka Pallavicinů v Jemnici
Hrobka Pallavicinů v Jemnici 68

Neoklasicistní mauzoleum v Jemnici na Třebíčsku bylo postavené v letech 1901 a 1902 pro členy rodiny Pallavicini. Stav nevyužívaného objektu se podle památkářů dlouhodobě zhoršuje.

Upozornění

Hlasovat v anketě můžete zde.

Druhé kolo  vyhrál a novým prezidentem České republiky se stane Petr Pavel, porazil Andreje Babiše

Nově zvolený prezident složí slib do rukou předsedy Senátu na Hradě 9. března

  • Nejčtenější

Policisté zachraňovali děti z nabouraného auta, překvapili je bezohlední řidiči

Bezohlednost některých řidičů překvapila jihlavské kriminalisty, kteří loni po Vánocích cestou z práce pomáhali zraněné...

Růže mezi trny. Kluci jsou na mě hodní, říká první česká servismanka

Premium Jen dvě bulharské servismanky se pravidelně objevují ve Světovém poháru biatlonistů. Teď je napodobila teprve...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Když doma měli všichni to samé... Výstava ukáže hračky ze 70. a 80. let

Stavebnice, hry, skládačky, auta, postavičky, panenky a mnohé další hračky potěší návštěvníky všech věkových kategorií....

Vědci otestují, zda by obnově lesů pomohly cizokrajné stromy. Vysadí i sekvoje

Stovky druhově pestrých nepůvodních stromů porostou v následujících dvou letech na Jihlavsku. Vědci z Mendelovy...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Stavba nové arény v Jihlavě začne v létě, chybějící půlmiliardu doplatí město

Historicky největší jednorázová investice v dějinách Jihlavy, jakou je výstavba nové Horácké multifunkční arény (HMA)...

Ruská lež je ohromná zbraň. Proč je Putin stále oblíbený, líčí reportér Karas

Premium Býval nejdéle sloužícím zahraničním zpravodajem České televize. V Polsku, v Rusku i na Ukrajině strávil Miroslav Karas...

Přání bank je vyslyšeno. Za předčasné splacení hypotéky si lidé připlatí

Premium Pravidla pro předčasné splacení hypotéky se změní. Banky si budou moci účtovat nejen administrativní náklady v...

Když rameno „zmrzne“ a uvolní se za dva roky. Na vině je i stres, říká ortoped

Premium Rameno je unikátní součást lidského těla, anatomicky i funkčně nesmírně komplikovaná. Tvoří ho propojení čtyř kloubů a...

V elektrárně Dukovany ČEZ investuje 2,3 miliardy, palivo chce využívat déle

V Jaderné elektrárně Dukovany letos společnost ČEZ vydá za obnovu zařízení přes 2,3 miliardy korun. Bude to skoro o půl...

Na trati z Brna do Jihlavy byl tři hodiny přerušený provoz, vlak srazil člověka

Na trati z Brna do Jihlavy byl v neděli večer asi tři hodiny přerušený provoz. Vlak srazil člověka u Náměšti nad...

Řidiče v Jihlavě čeká i letos řada omezení, úmorné jako loni to ale nebude

Desítky milionů korun bude letos Jihlava investovat do oprav silnic, ulic a chodníků. Jen rekonstrukce jedné z...

Jihlavské Březinky se mění, prestižní restauraci nahradí výšková bytovka

Okna už nemají výplně, na zemi leží vybourané zdivo, hlučí bourací kladiva a na kusu drátu se houpá kdysi podsvětlená...

Deníčková soutěž: Vyhrajte čtení na dlouhé zimní večery
Deníčková soutěž: Vyhrajte čtení na dlouhé zimní večery

Sdílejte příběh ze života, napište deníček a vyhrajte skvělou sérii knih od Jo Nesba, ve kterých své detektivní schopnosti předvádí sám rozervaný...

Františka Ringo Čecha odvezli do nemocnice. Podle syna měl mrtvici

František Ringo Čech (79) byl v neděli večer podle zdrojů CNN Prima NEWS převezen do pražské Nemocnice Na Homolce....

Přání bank je vyslyšeno. Za předčasné splacení hypotéky si lidé připlatí

Premium Pravidla pro předčasné splacení hypotéky se změní. Banky si budou moci účtovat nejen administrativní náklady v...

Z šestnáctileté dívky se vlivem vzácného onemocnění stala stařenka

Raizel Grace Calago z Filipín se ještě před dvěma lety účastnila soutěže krásy. Dnes ale vypadá jako padesátiletá žena...

Jágrova expřítelkyně Kopřivová přiznala krizi: Nevím, co bude dál

Ještě nedávno prožívala bývalá modelka Veronika Kopřivová (31) s manželem Miroslavem Dubovickým (31) a jejich roční...

Evu Decastelo mi kdysi vyfoukl Ruppert, měl větší tah na branku, říká Třeštík

Fotograf Tomáš Třeštík vyměnil loni spisovatelku Radku Třeštíkovou, se kterou má dvě děti, za novou partnerku,...