Doporučujeme

| foto: Bauer Media

Už máte svého trenéra? #5

„Je absolutně nezbytné vystoupit čas od času ze své komfortní zóny,“ zdůrazňuje běžecký trenér Ondřej Zadrobílek, další ze zajímavých trenérů, které vám během září představujeme.

Ondřej Zadrobílek (32) vystudoval Fakultu tělesné kultury Univerzity Palackého v Olomouci. Učí tělesnou výchovu a zeměpis na ZŠ v Modřanech, kde vede i atletickou přípravku. Jako běžecký trenér vede tréninky adidas Runners.

Proč je dnes běh tak populární?


Je to přirozený, jednoduchý a dostupný pohyb, u něhož nemusíte ztrácet čas dopravou do fitness centra. Při běhu totiž začínáte aktivitou hned od dveří, a navíc jste pánem svého času. Člověk vyběhne párkrát sám, než zjistí, že mu chybí motivace, že se nezlepšuje, a začne se tak poohlížet po běžecké skupině.

A to je vaše chvíle?


Dá se to tak říct. Běžeckých skupin existuje spousta, vý­hoda adidas Runners spočívá v tom, že je to komunita, která funguje celosvětově, tréninky vedou profesionální trenéři a navíc jsou zdarma. Když se ocitnete v jiném evropském i světovém velkoměstě, stačí se podívat na internet a zjistíte, v kolik a odkud skupina vybíhá. Běh tak spojíte s prohlídkou města, máte stanovenou trasu a na konci vás čeká občerstvení, při kterém si můžete popovídat s adidas Runners běžci.

Ale co když vám nebudu stačit?


To se nestane. Vybíhá vždy více skupin, které se liší svou úrovní – od začátečníků až po maratonce. V Praze máme i spe­ciální skupinu Social run, kam zařazu­jeme nové běžce. Trénink trvá celkem hodinu a čtvrt, ale neznamená to, že celou dobu běžíte. Nejdřív se pomalým během dostáváme z centra, následuje rozcvička a procvičení běžecké abecedy. Trénink končí protažením. Před velkými běžeckými akcemi, jako je třeba půlmaraton, vytváříme závodní skupinu, kam chodí lidé, kteří se chtějí věnovat přípravě. Dostávají i domácí průpravu, což je vítaný benefit, který je dokáže posouvat dál.

Kolik za jeden trénink uběhnete kilometrů?


V začátečnické skupině tři až pět, v té nejlepší až dvanáct. Trenéři se střídají, což brání tomu, aby byly tréninky stereotypní. Střídá se i náplň. Jeden týden v měsíci trénu­jeme techniku (a těchto tréninků se účastní nejvíc trenérů, aby byly co nejefektivnější). Další týden se zaměřujeme na sílu, zkoušíme vyběhnout kopec nebo zařazujeme posilování vlastní vahou, jindy zase trénujeme intervaly a další techniky, které pomáhají běžci zlepšovat běžecké schopnosti. Lidé se někdy diví, proč by měli běhat s trenérem či komunitou, když jde o tak jednoduchou aktivitu. Existuje ale nekonečně mnoho možností, jak běh ozvláštnit a jak z něho udělat společenskou aktivitu.

Hlavně si pod dohledem trenéra dají lidé mnohem víc do těla než sami. Stejnou funkci plní i běžecká komunita. Když se nadšení z běhu a vyplavené endorfiny sdílejí, efekt se násobí! ­Často se lidé stydí nebo bojí běhat ve městě. My vybíháme přímo z centra, z ulice Na Příkopě, ale během kilometru jsme na Letné, ve Stromovce nebo na Vítkově. Když je člověk v bezpečí komunity, nepříjemné pocity nevnímá.

A co tyhle běhy dávají vám?


Zaběhám si a něco si i přivydělám. Běh s dospělými pro mě ale funguje hlavně jako příjemná změna. Dopoledne trávím ve škole. Baví mě to, od dětí přicházejí každý den nové impulzy. Učím na druhém stupni, odpoledne vedu atletickou přípravku pro nejmenší a večer běhám s dospělými. Pestrá práce.

Lidé s během často záhy přestanou...


Častým důvodem zejména u začáteč­níků je, že jim chybí trpělivost, zahltí se hned zkraje a běh jim pak způsobuje nepříjemné pocity. Je důležité přidávat vzdálenost a rychlost postupně. U pokročilých běžců může být důvodem, že běhají stále dokola stejnou trasu. A když nemají svůj den nebo nejsou v kondici, zaběhnou na svém okruhu horší čas, což je dokáže hrozně vyvést z míry. Mít svůj okruh je určitě výhodné, třeba pro kontrolu před závodem, ale v běžném životě by měl člověk rozbíjet stereo­typy. Běhat různé ­trasy, a taky ne vždy sám, ale v partě.

Co dělat, když organizované běhy prostě nestíhám?


Dejte si reálný cíl. Zaplaťte si startovné nějakého menšího závodu, to neskutečně motivuje. Fungují i běžecké aplikace, třeba Runtastic. Když nemáte čas sejít se na běh s přáteli, můžete se aspoň na dálku hecovat. Prezentace vlastních tréninků na sociálních sítích je dnes velký hit, který dokáže lidi nakopnout k velkým výkonům.

  • Vybrali jsme pro Vás