Doporučujeme

Nejčastější výmluvy, proč nemůžeme cvičit

Každá z nás má širokou škálu nejrůznějších vysvětlení, proč si zrovna dnes nemůže dát pořádně do těla. Jaké jsou ty nejčastější a jak se s nimi vypořádat? A hlavně – jak už je nejlépe vůbec nikdy neříkat?

Když jdu večer spát, uléhám do postele plná vznešených ideálů. Mám do detailu rozplánová­no, jak budu následující den sportovat, až se ze mě bude kouřit. Vím, že to moje zdraví i postava po dvou dětech potřebují. Vlastně se úplně vidím, jak překrásně u toho budu vypadat a jak mi po cvičení bude fajn.
Pak ráno vstanu o trochu ­později, než jsem plánovala, takže z ­ran­ního tréninku tak nějak sejde. Celý den jsem v letu, odpoledne vyzvednu děti ze vzdělávacích ústavů, ­rozvezu je po kroužcích, uděláme úkoly, uvařím ­večeři a konečně nastává ten čas, kdy bych měla obout tenisky a jít ma­kat na svém plochém břichu. A najednou se všechna moje ­předsevzetí rozplynou. Když půjdu běhat, kdo pohlídá děti? Snad mám také právo si po ­celém dni odpočinout, ne? A vůbec, zacvičím si zítra! Než usnu, už mám doko­nale rozplánováno, jak to budu zítra cvičit. Dokonce se úplně vidím, jak překrásně u toho budu vypadat…
Je vám to povědomé? Možná máte také v zásobě nevyčerpatelné množství výmluv, proč nemůžete ­zrovna dneska cvičit a musíte to odložit. ­Sestavili jsme seznam těch nejčastějších, které používáme, když se nám nechce hýbat ani palci u nohou. A zároveň jsme pátrali po tom, jak s nimi co nejlépe zatočit.

1 Nemám čas


Rozhodně ­nejoblíbenější ­cvičicí výmluva. Nedostatek času je zkrátka univerzální zaklínadlo pro vše, do čeho se nám moc nechce. Ale u odborníků s ním příliš neuspějete. ­Například podle studie z roku 2007, publikované v magazínu ­Arthritis ­Research &?Therapy, stačí cvičit sedm­desát pět minut týdně (to ­znamená jedenáct minut denně), abyste po­znala pozitivní účinek pohybu na svých kloubech a zmírnila negativní dopady sedavého způsobu života.
Zkuste se kriticky podívat na svůj ­typický den. Kolik času strávíte na so­ciálních sítích? Kolik sledováním ­filmů? Kolik minut ­proklábosíte s ­kamarádkami? Stoprocentně najdete ve svém denním programu ­nějaké me­zery, do nichž je možné ­zařadit ­pohyb. I kdyby to mělo být „jen“ šlapání na rotopedu nebo posilování na ­koberci před televizí, když dávají váš ­oblíbený seriál. A lepší je pár minut pohybu než vůbec žádný. Navíc tím položíte základy novému zvyku – pravidelnému cvičení.

http://gty.im/700712507

2 Nemá mi kdo hlídat děti


Děti jsou jako výmluva také vděčné. Jsou přece ještě moc malé na to, abyste je nechala samotné doma, takže je jasné, že běhání protentokrát musíte vynechat, že?
„Při druhém těhotenství jsem hodně přibrala a nedařilo se mi kila navíc shodit. Když dcera oslavila ­první narozeniny a já jsem pořád měla nahoře dvanáct kilo oproti ­původní váze, šla jsem k výživové ­poradkyni,“ říká čtyřiatřicetiletá Jana. „­Kromě úpravy jídelníčku jsem dostala ­nakázáno, že musím zvýšit pohybovou ­aktivitu. A proč bych nemohla sportovat i s dětmi? Není třeba běhat hned deset kilometrů, můžu tempo přizpůso­bit. A tak jsem Rozárku posadila na odrážedlo, Alžbětku naložila do kočárku a začala jsem běhat s nimi. Nejprve to byly dva kilometry velmi volným tempem, ale teď už dokážeme dát příjemným klusem pět ­kilometrů. A já mám za pět měsíců o skoro osm kilo méně.“
Je jasné, že s dětmi za krkem nebu­dete lámat rekordy. To ale nezname­ná, že se musíte vzdát sportování úplně. Můžete běhat či bruslit s kočár­kem, nebo si najděte na ­internetu třeba posilování pro matky s dětmi (děti můžou fungovat jako živé ­závaží, takže pro ně je to atrakce a pro vás vynikající trénink). Nebo dejte dohromady partu matek, které s vámi půjdou ven sportovat, a vaše děti se zatím společně zabaví na hřišti.

Těch výmluv je ale mnohem víc, co se budeme povídat. Čtěte dál – také se v následujících řádcích najdete?



3 Jsem unavená


Celý den jste v takovém poklusu, že nemáte ani čas pořádně se najíst, a když jste konečně doma, zbývá vám energie tak leda na dýchání… Možná si ale neuvědomujete, že právě cvičením nejlépe dotankujete palivo. Tak například v roce 2008 vědci zjistili (a výsledky výzkumu ­uveřejnili v magazínu Psychotherapy and ­Psychosomatics), že lidé, kteří třikrát týdně šlapali na rotopedu, měli už za dva měsíce o dvacet procent víc energie. Trénink totiž jednak podpoří krevní oběh a jednak vede k vyplavování endorfinů, díky nimž se budete cítit bdělejší a svěžejší.
Pokud jde o motivaci, ­odborníci doporučují nesoustřeďovat se v myšlenkách na to, jak se vám nechce, ale před­stavovat si, jak ­spokojená ­budete po tréninku. Anebo o tom ­pros­tě nepřemýšlet a jít. Vzpomeňte si na příjemný pocit, který se dostaví, když do­cvičíte. Pozorujte, jak ­pracuje vaše tělo, jak je na tom vaše psychika. ­Snažte se ten pocit uchovat a vytáhnout jako motivační páku, když se vám příště nebude chtít.

http://gty.im/758281101

4 Stejně to k ničemu není


Už jste začínala s cvičením toli­krát a vlastně jste neviděla ­žádné pořádné výsledky. Tak proč to ­zkoušet znovu, když už předem víte, že je to k ničemu? Tentokrát to ale bude jiné! V první řadě se přestaňte nutit do něčeho, co vás nebaví. Kolem ­klidně můžou všichni běhat jako o ­život, ­pokud vás běh nebere, rapidně se ­snižuje pravděpodobnost, že u něj ­vydržíte. Ošidné je také ­spoléhat na legendárních jednadvacet dní, během kterých by se měl vytvořit návyk a pak už by mělo jít všechno samo­spádem. Tento údaj pochází ze šede­sátých let a od té doby byl mnohokrát ­vyvrácen. Odborníci se shodují, že u ­každého člověka je tato doba jinak dlouhá a ­závisí i na zvolené činnosti. Pokud se rozhodnete, že vypijete kaž­dý den půl litru vody navíc, samozřejmě vás to bude stát menší námahu, než když budete chtít pra­videlně sportovat.
S tím souvisí i stanovení adekvátních cílů. Pokud očekáváte, že po několika letech nicnedělání ­uběhnete deset kilometrů nebo ­zhubnete pět kilo za měsíc, jste odsouzena k nezdaru. Nedosažení vytyčených cílů bude smrtelnou ranou pro vaši motivaci a mnohem spíš selžete. Výzkum z roku 2016, pub­likovaný v magazínu Preventive Medi­cine Reports, ukázal, že suverénně nejlepší motivací pro vytr­vání u sportu je soutěžení. ­Vědci tvrdí, že pak máte o devadesát procent větší šanci na úspěch. ­Domluvte si volejbal s partou, dejte si za cíl, že uběhnete ­závod nebo že třeba v létě ­vyšlápnete na Sněžku. Soutěžit klidně můžete i sama se sebou, podstatné je mít před sebou jasnou metu.

Spoustu dalšího zajímavého čtení o cvičení, pohybu a kráse najdete v aktuálním vydání Ženy a život, která je právě v prodeji s přílohou Krásná do plavek. Jen za 35 Kč!




 


  • Vybrali jsme pro Vás