Doporučujeme

Věci je lepší vyhodit než hromadit

Chcete-li se ve svém domě či bytě cítit příjemně, měla byste v něm mít jen věci plné energie. A to jsou ty pravidelně používané, což je zpravidla kolem čtyřiceti procent všech předmětů, které vlastníte. Co s těmi zbývajícími? S těmi, které by se „jednou mohly hodit“? Ty je třeba… vyhodit. Doma se díky tomu budete cítit lépe a pravidelný úklid bude mnohem jednodušší.

Lekce třídění


? Své k svému Než se pustíte do úklidu jednotlivých místností, je potřeba roztřídit všechny věci, které se jen tak někde povalují, a dát je na místo (případně jim ho určit) – skleničky ke skleničkám, tužky k tužkám, papíry k papírům.
? Logicky uspořádat Zní to triviálně, ale logické uspořádání věcí vám usnadní úklid, ušetří čas a zpříjemní život.
? Nekupit Nehromaďte věci. V momentě, kdy je budete potřebovat, je stejně nedokážete najít.

Jak na to


? Vyhazovat Činnosti, kterou většina z nás praktikuje, protože nechceme žít zavaleni hromadami zbytečností, dala řád Japonka Marie Kondo, autorka knihy Zázračný úklid – Pořádek jednou provždy. Její nejdůležitější pravidlo zní: co nepoužíváte nebo nepotřebujete, vyhazujte a nechte si jen věci, jež ­opravdu milujete.
? Od oblečení až po knihy S vyhazováním je nejvhodnější začít u oblečení, pokračovat dekorativními předměty, věcmi v kuchyni a tak dále. Ušetřeny nezůstanou ani knihy! „Kniha má pro nás energii v momentě, kdy ji kupujeme s touhou přečíst si ji. Zastrčená v polici ji ztrácí. Plánujete, že se k ní ještě někdy vrátíte? Těžko! Za život se vracíme zhruba ke třem knihám, jež zpravidla potřebujeme k práci,“ říká Ivanna Macháčková, která dle filozofie Marie Kondo pomáhá lidem logicky uspořádat domácnost.
? Flylady Další obdivovaná metoda systematického úklidu a údržby domova se jmenuje FlyLady. Podrobný návod, jak si udržet byt jako klícku, najdete na www.terapiedomova.cz.


Extra tip


Projít své věci, nepotřebné vyházet a vnést do své domácnosti řád možná sama nezvládnete. Lepší je mít na pomoc člověka, jenž má nadhled a odstup. Pomůže vám odpoutat se citově od nesmyslů, které doma máte jen proto, že jste je od někoho dostala. Zjistíte, že očista bytu bude očistná i pro vás!

Co vám ušetří čas i práci


Aby vám úklid šel lépe od ruky, měla byste pokaždé dodržovat pár základních pravidel.

Shora dolů


Úklid každé místnosti musí začít smetením pavučin z koutů. Dále otřete obrázky na stěnách, okenní parapety… a pak přijde na řadu to nejtěžší – skříňky a podlahy.

Od nejčistšího k nejšpinavějšímu


Například v kuchyni vždy nejprve umyjte nádobí nebo ho naskládejte do myčky. Otřete dvířka lednice a skříněk a pak se teprve pusťte do mytí sporáku.

Estetický dojem dokáže divy


Uspořádání uvnitř skříní je stejně důležité jako úklid povrchu. Pohled na vyrovnaná ramínka dokáže vyvolat pocit spokojenosti a komfortu.


A jdeme na úklid jednotlivých místností!


1. Kuchyně


? Je to dřina Kuchyně je bezkonkurenčně nejnáročnější na úklid. Výpary a mastná špína se bohužel dostanou všude, a tak je nutné pravidelně mýt nejen obklady v kuchyni, ale třeba i spodní stranu horních skříněk linky.
? Přípravky Bez alkoholových a odmašťovacích přípravků (ideálně v rozprašovači) se při úklidu kuchyně neobejdete. „Než je použijete, odstraňte z linky všechny dekorační předměty, malé spotřebiče, kořenky, dózy, lahve, ovoce, zeleninu…,“ doporučuje Marie Zamazalová, jež ve společnosti Lidská síla (www.lidskasila.cz) školí ­profe­sionální dámy na úklid.
? Co oči nevidí V kuchyni je častěji než v jakékoli místnosti nutné ­pravidelně očistit i radiátor a lustr.
? Ušetřete si práci Na dřez a baterie používejte speciální čisticí prostředky na kov, vhod vám přijde i přípravek na čištění trouby.
Extra tip! Pokud se chcete vyhnout používání chemie, vyzkoušejte ocet a přidejte pár kapek levandulového esenciálního oleje.

2. Ložnice, obývák, pokoje


? Oblečení Nejčastěji nošené věci, včetně trik, pověste na ramínka. Zaberou sice víc místa než složené v komínkách, ale donutí vás to protřídit šatník a neskladovat zbytečnosti (oblečení, do něhož zhubnete, šaty, které jste měla na maturitním plese, apod.)
? Žaluzie Otírejte z nich prach každé dva týdny. Ušetříte si zdlouhavou práci – po půl roce byste je musela omývat jednu po druhé.
? Knihy Nečekejte, že vám za vyřazené čtivo v antikvariátu utrhnou ruce nadšením. Musela byste nejprve vypracovat a odeslat seznam, i tak většinou udáte sotva pár kusů za malý peníz. Raději je zdarma nabídněte do školní knihovny či domova důchodců.


3. Koupelna


? Přípravky Dovolte jim, aby pracovaly za vás. Používejte výrobky s rozprašovačem. „Nastříkejte je na obklad kolem vany, do vany i umyvadla a běžte uklízet do jiné místnosti. Když se po pěti minutách do koupelny vrátíte, postříkané plochy jen spláchnete a setřete. A navíc nemusíte dýchat tolik výparů z použitých chemikálií,“ doporučuje Ivanna Macháčková.
? Kosmetika Čím více kosmetických přípravků vlastníte, tím více vás úklid koupelny zdrží, protože musíte vzít každý flakon do ruky a otřít z něj prach.
? Před odchodem Dle pravidla shora dolů otřete na závěr topení (žebřík), setřete podlahu a nezapomeňte otřít vypínače, kliku i dveře (zvenku i zevnitř).

4. WC


? Přípravky Stejně jako v koupelně naneste přípravky a vykliďte pole.
? Mísa „WC gel aplikujte pod manžetu toalety a nechte působit. Štětku, kterou myjete vnitřek toalety, rovněž důkladně omyjte a pravidelně ji měňte,“ doporučuje Marie Zamazalová. Nezapomeňte umýt i obklady kolem toalety, splachovadlo, poklop, prkénko a toaletu zvenčí.
? Zavírejte Máte-li WC v jedné místnosti s koupelnou, vždy při splachování zavřete poklop toalety, aby vzduchem nevířily bakterie.


Okna a koberce


To jsou dvě věci, které nikdy nevyčistíme dokonale. Navíc ve většině z nás vzbuzují největší nelibost. Tak proč je raději nesvěřit profesionálům?

? Koberce Domácí čištění koberců je spíš kontraproduktivní. Ať zvolíte jakýkoli stroj (s pěnovým či jiným prostředkem), vždy čistíte pouze povrch. Špínu zatlačujete dovnitř, kde se hromadí. Pozvěte si raději profesionály s kvalitním technickým vybavením.
? Okna Na mytí všech oken v bytě či domě je většinou třeba obětovat víkend. A to se chce málokomu. Proto je lepší umýt třeba jednou měsíčně jedno okno a tak postupně projít celý byt.
? Dle nálady „Ideální je využít okamžik, kdy máte na mytí oken náladu, a hned se do něj pustit,“ doporučuje Ivanna Macháčková, která se úklidu věnuje profesionálně. Jestli takové nálady nemíváte, vsaďte raději na profesionála.

Jak si uspořádat skříň či šatnu


1. Roztřiďte oblečení, seřaďte halenky, košile, trička, saka a další. Máte-li bohatý šatník, třiďte věci i podle barev.

2. Při uspořádání věcí ve skříních se řiďte četností jejich používání (nahoře jsou nejméně používané věci, ve výši hrudníku ty nejpoužívanější). Důležité je i pohodlí: Nejtěžší věci nedávejte nejníž, ať při jejich vyndávání nemusíte namáhat záda.


  • Vybrali jsme pro Vás